Головна Цікаво Як правильно сушити фрукти та ягоди

Як правильно сушити фрукти та ягоди

2834

СУШЕНЯ: просто і корисно

Одним із способів консервування є сушіння. Під час сушіння значно підвищується концентрація гігроскопічних сухих речовин, тому не рекомендується висушувати плоди та ягоди повністю. Адже тоді вони вбиратимуть вологу з повітря. Вологість висушених плодів і ягід має становити 18-20 відсотків. При висушуванні зберігається до 50-90% вітамінів.

Розрізняють сонячне, повітряне та штучне теплове сушіння.

Сонячне – найпоширеніше, оскільки при цьому використовується теплова енергія сонця. За сонячного сушіння підготовлені плоди та ягоди розкладають на однакові за розміром решета тонким шаром і виставляють у спекотну суху погоду приблизно від 10 до 17 год. на провітрюваному місці. Бажано решета встановлювати проти сонця похило, використовуючи козли або рейки.

Після заходу сонця, вночі та зранку, а також у прохолодну вологу погоду не сушать. Решета заносять у сухе примі щення та встановлюють одне на одне в кілька рядів. Повітряне сушіння проводять у суху теплу погоду на достатньому протязі. На ніч сировину заносять у приміщення.

Штучне сушіння проводять у домашніх умовах – у духовці, печі, сушильній шафі.

СУШІННЯ ЯБЛУК.

Беруть кислі або кисло-солодкі літні та осінні сорти яблук. їх попередньо сортують, миють і ріжуть ножем з нержавіючої сталі на кружальця завтовшки 5-6 мм або часточки. При цьому видаляють пошкоджені місця, насіннєві камери. З метою запобігання потемнінню розрізані яблука опускають на 3-5 хв, у підкислену воду (2 г лимонної кислоти на 1 л соди). Потім воду зливають, а кружальця яблук підсушують протягом кількох хвилин на повітрі. Згодом розстеляють на решетах чи нанизують на шпагат для подальшого сушіння.

Для кращого та швидшого висушування кружальця яблук через 2-3 години після початку сушіння перекладають на другий бік. Сушіння вважається закінченим, якщо від сильного стискання пальцями кружальця або часточки не розчавлюються.

Висушені яблука витримують протягом тижня в ящику, потім розфасовують у паперові мішки та зберігають підвішеними в сухому провітрюваному приміщенні.

СУШІННЯ ГРУШ.

Відбирають стиглі груші з невеликою кількістю друз (кам'янистої тканини). Після сортування та миття їх розрізують по довжині на половинки або четвертинки, вирізаючи пошкоджені місця і насінники, шкірку. Дрібні груші сушать цілими. Щоб запобігти потемнінню, груші опускають у киплячу воду на 6-7 сек і негайно охолоджують у відрі з холодною водою. Після стікання води груші викладають на решета і ставлять для сушіння. їх вважають висушеними, якщо вони не розчавлюються під тиском пальців.

Висушені груші після 5-6-денного витримування в ящиках перекладають у паперові мішки і зберігають підвішеними в добре провітрюваному приміщенні.

СУШІННЯ СЛИВ.

Відбирають великі дозрілі плоди темно-фіолетового кольору сортів Угорка італійська, Угорка звичайна та ін. Плоди миють, бланшують, занурюючи в киплячий розчин питної соди (5-8 г на 1 л води) протягом

1-1,5    сек і негайно охолоджують у холодній воді, аби видалити восковий наліт для подальшого сушіння. Потім розкладають в один шар на решетах. Сушать у три етапи з перервами на охолодження та перевертання на другий бік. Перший раз сливи сушать за температури 50°С протягом 3-4 годин із щогодинною зміною місць решет (нижнє на місце верхнього і навпаки).

Друге сушіння триває 6-8 годин за температури 60-65°С з наступним охолодженням за межами сушарки протягом 5 годин. Втретє, востаннє, сливи сушать 4- 5 годин за температури 70-75°С. Висушені плоди при натискуванні пальцями не виділяють сік.

Можна сушити сливи попередньо прив'яливши на сонці. Готовий чорнослив витримують у відкритому ящику 5-6 днів, потім щільно укладають у паперовий мішок і зберігають підвішеним у сухому приміщенні.

Удома можна зберігати чорнослив у трилітрових банках із попередньою стерилізацією протягом години та герметичним закупорюванням. На сонці сливи висушують протягом 4-6 днів з періодичним перевертанням.

СУШІННЯ АБРИКОСІВ.

Плоди, попередньо видаливши з них кісточки, викладають в один ряд на решета розрізами вгору і ставлять на сонце на 4-5 днів. На ніч їх забирають у сухе приміщення. Підсушені абрикоси зсипають з двох решет на одне, витримують під навісом або в темному місці для досушування протягом 2-3 днів. Висушені плоди витримують у відкритих ящиках протягом двох днів, потім кладуть у паперовий мішок для зберігання підвішеними у сухому приміщенні.

СУШІННЯ ВИШЕНЬ.

Беруть темно-червоні дозрілі вишні,їх сортують, миють, розкладають на решетах в один ряд і сушать на сонці протягом 3-4 днів.

СУШІННЯ РІЗНИХ ЯГІД

З-поміж ягід можна сушити малину, ожину, чорниці, смородину. Ягоди сортують, видаляють ті, що підгнили та пошкоджені, розкладають на решета тонким шаром, підсушують протягом одного дня на сонці. Потім ягоди досушують у сушильних шафах протягом

2-4    годин за температури 45-50°С. Висушені ягоди витримують протягом двох днів у відкритому ящику, а потім розфасовують у герметичну тару для зберігання в сухому прохолодному приміщенні.