Головна Цікаво Легалізація діяльності популярних ІТ-професій

Легалізація діяльності популярних ІТ-професій

В ІТ-сфері наразі працює чимало спеціалістів, що надають послуги та продають свої продукти як на українському, так і на міжнародному ринку. І природно, що така діяльність має бути зареєстрована – для можливості звітувати перед державою про отримані доходи, сплачувати з них податки в бюджет, вчасно та в повному обсязі виконувати всі зобов’язання.

Найпростіший спосіб оформлення діяльності в ІТ-сфері – відкриття ФОП. На відміну від оформлення компанії, такий варіант не потребує залучення партнерів, вкладення коштів на старті, оренди офісу, пошуку та найму співробітників. Навіть бухгалтерію за умови мінімальних обсягів фінзвітності та готовності розбиратися в усіх нюансах можна вести самостійно.

Які переваги пропонує вибір ФОП айтівцю

Реєстрація ФОП для програміста може бути здійснена будь-якою дієздатною особою, що досягла 18 років. Це найпростіша форма ведення бізнесу, яка дає підприємцю низку наступних переваг:

  • Необхідні документи – це паспорт чи картка ID та ідентифікаційний код.
  • Відсутність вимог щодо стартового капіталу, юридичної адреси, ліцензування та ін. – вести діяльність можна з дому, що актуально для айтівців.
  • Великий вибір видів діяльності, напрямків, спеціальностей – в сфері ІТ в тому числі.
  • Легалізація отриманих коштів і можливість розпоряджатися ними.
  • Нарахування робочого стажу, для жінок за умови сплати ЄСВ доступні декретні виплати.
  • Довіра замовників, клієнтів, партнерів – реєстрація ФОП для фрилансера відкриває можливості пошуку замовлень і проєктів як на українському ринку, так і на міжнародному.
  • Правові норми для захисту прав, інтересів ІТ-фахівця під час співпраці.
  • Лояльні умови для бізнесу – знижені ставки податків (на спрощеній системі), мінімальні вимоги до ведення звітності, державні програми, гранти тощо.

Основні складові реєстрації ІТ-ФОП

Сам процес реєстрації досить простий – достатньо подати заяву онлайн чи особисто і дочекатися відкриття ФОП, що зазвичай займає не більше 1 доби. Проте в заяві треба вказати не лише особисті дані, але й параметри підприємницької діяльності, вибору яких варто приділити серйозну увагу.

Насамперед айтівцю треба визначитись з видами діяльності та зафіксувати їх кодами КВЕД. Вибирають КВЕДи в спеціальному класифікаторі, де є багато різних варіантів – для веб-дизайнерів, дата-аналітиків, програмістів, розробників ігор, тестувальників та ін. Крім власне професії, варто ще звертати увагу на тип послуг, які планує надавати ІТ-фахівець – освітні (навчання SEO чи дизайну, наприклад), консультаційні, інформаційні, продаж власних продуктів та ін.

Також треба подумати про вигідну систему оподаткування. Для ІТ-сфери зазвичай вибирають 2 чи 3 групу єдиного податку. На 2 групі треба подавати лише раз на рік звіт, сплачувати фіксовані розміри податків, на 3 – звітування щоквартальне, податки нараховуються з суми доходу. Але 3 група дає змогу вести співпрацю з іноземними замовниками, 2 – ні. Є й інші нюанси, тому групу краще підбирати з бухгалтером.

Як зареєструвати ФОП для ІТ

Реєстрація ФОП потребує подання заяви держреєстратору. Зробити це можна:

  1. Особисто в найближчому ЦНАПі.
  2. Онлайн в «Дії».
  3. Поштовим відправленням.
  4. З допомогою юриста.

Останній варіант є найбільш вдалим, оскільки захистить підприємця від ризику наробити помилок під час заповнення заяви, які можуть потребувати додаткових реєстраційних дій чи принести чимало проблем вже в процесі роботи. Наприклад, вказання невірного КВЕД і надання послуг за незареєстрованим кодом тягне штраф, анулювання статусу «єдиноподатника».

А вибір невигідної системи оподаткування – це вірогідність збільшення сум зборів і встановлення суворіших вимог ДПС до звітності. Тому до процесу реєстрації варто підійти дуже відповідально, а за можливості краще скористатися допомогою професіоналів.