Головна Цікаво Мирослав Продан: Чи стане успішною стратегія імпортозаміщення

Мирослав Продан: Чи стане успішною стратегія імпортозаміщення

27 травня поточного року український уряд презентувало Державну програму стимулювання економіки для подолання наслідків від COVID-19. Програма покликана сприяти модернізації, сталого розвитку галузей і допомогти боротися з безробіттям. Експерт з питань податкової та митної політики, раніше керівник ДФСУ Мирослав Продан розповів про те, наскільки вона може бути ефективною для української економіки і бізнесу.

Експерт нагадав, що міжнародні економісти вже давно заявляли про наступ світової економічної кризи. Пандемія коронавируса просто прискорила цей процес. В Україні багато вітчизняних експертів переоцінюють вплив пандемії COVID-19 на економіку нашої країни, забуваючи, що зниження темпів економічного зростання у нас було зафіксовано за довго до того, як в Китаї виявили вірус.

Кабмін підтверджує, що збиток від економічної кризи буде набагато вище, ніж прогнозувалося. Його рівень досягне 4 – 8% ВВП.

Мирослав Продан вказав на два ключових напрямки, визначених урядом для підтримки економіки: максимальний відмова від імпорту і підтримка українського виробника. Він підкреслив, що в світовій практиці держави часто вдаються до імпортозаміщення для зміцнення внутрішньої економічної ситуації. Але для цього необхідні умови, які зможуть забезпечити реалізацію цього процесу: бізнесу надаються пільгові кредити і субсидії, спрощується система оподаткування, розширюються наукові дослідження. Чи отримає подібні пільги український товаровиробник – питання сумнівний. Серед галузей української економіки існують такі, в яких введення імпортозаміщення можна здійснити частково. Для цього буде потрібно послідовна і системна політика держави щодо захисту національних інтересів і величезні інвестиції. Але існують і такі сфери, де реалізувати програму імпортозаміщення можливості немає.

Мирослав Продан упевнений, що в нашій країні реалізація імпортозаміщення в його класичному вигляді не спрацює. В даний момент Україна не має власних ресурсів у достатній кількості. Багато видів бізнесу втратили свої конкурентні позиції. Уряд, відмовившись від імпорту, не забезпечив українського виробника механізмами доступу до ресурсів СОТ і ВОІВ.