Головна Цікаво НА БУЩИНІ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

НА БУЩИНІ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

Сьогодні, як і по всій Україні, в Буському районі відзначили День Соборності України. Сесійна зала Буської районної ради була переповнена. Зібрались представники громадськості, працівники різних установ, багато молоді. Розпочався урочистий захід з виконання гімну України, після чого слово було надано голові Буської районної ради, історику за освітою Богдану Глові, який висвітлив історичний перебіг цих подій.

Зокрема Богдан Глова наголосив на передумовах, які дали можливість підписати такий важливий для усіх українців документ. А саме 3 січня 1919 року керівний орган ЗУНРу Українська Національна Рада у Станіславі, участь у засіданні якої брав навіть батько Степана Бандери,  дала повноваження делегації на чолі з Євгеном Петрушевичем  до об’єднання з Українською Народною Республікою. Попередньо ще 1 грудня 1919 року був заключний Передвступний договір про об’єднання. І ось 22 січня на Софійській  площі у м. Києві в цей морозний день з самого ранку збирались люди. Прийшли учні, вчителі та інші представники громадськості, розгорнули українські національні прапори. З 11 години підійшла армія і через годину розпочалось урочисте підписання. Посол Західноукраїнської Народної Республіки Л.Цегельський передав грамоту Української Національної Ради про об’єднання Володимиру Винниченку. Був проголошений Акт Злуки.

Проте Богдан Глова наголосив на тому, що ж штовхнуло тодішню владу до об’єднання?  І це великою мірою зовнішні загрози. До прикладу керівництво УНР ще у 1917 році пробувало домовитись з тимчасовим урядом і мабуть тому перші два проголошені універсали в плані незалежності були розмиті. Проте після 25 жовтня 2017 року, коли до влади остаточно прийшли більшовики і розпочали безкомпромісний наступ на Україну, 7 листопада 1917 року був підписаний ІІІ універсал де проголошено Українську Народну Респубдіку. Та коли в грудні 1917 року був захоплений Харків, то вже 9 січня 1018 року прийнятий ІV універсал де Українську Народну Республіку проголошено самостійною, незалежною державою українського народу. Пробували домовлятися з білогвардійцями, але генерали останніх сповідували російський шовінізм, основою якого було відновлення великої Росії і незалежної України там не передбачалось. В результаті в майбутньому програли обидві сторони.

В цей час менше ніж через рік, на західних теренах України також розпочались державотворчі процеси. Велелюдні народні збори 18 жовтня 1918 року утворюють Українську Національну Раду, яка на наступний день проголосила незалежну державу, а після успішного повстання 1 листопада 1918 року розпочалось творення державних інституцій ЗУНРу. Але поляки з тим не змирились і звернулись за підтримкою до країн Антанти. Франція підтримала поляків і також не передбачала утворення незалежної України. 21 листопада захоплений Львів, до кінця 2018 року ЗУНР відступає до Тернополя, а вже 2 січня до Станіслава, де вже на наступний день приймається рішення про об’єднання, тобто коли вже втрачено значну частину територій.

Проіснувала об’єднана українська держава менше року. 12 листопада 1919 остання спільна нарада. Євген Петрушевич вимагав радикальних дій та критикує Симона Петлюру за м’якотілість та схильність до переговорів з противником.  З листопада 1919 року уряд ЗУНР в еміграції. Та як зазначив Богдан Глова об’єднання ЗУНР та УНР мало велике психологічне значення для всіх українців які завжди мріяли про єдність українського народу. Голова райради провів паралелі з сьогоденням, де уже в сучасній незалежній Україні ми боремось за повернення своїх територій і ті історичні події не втратили сьогодні свого змісту та актуальності.

НА БУЩИНІ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

Голова Буської РДА Петро Мороз також наголосив на значимості Акта Злуки УНР та ЗУНР і привітав з цими подіями усіх присутніх.

Після виступів очільників району, присутнім були продемонстровані документальні фільми з історичними кадрами доленосних подій цього часу.

Захід завершився виконанням церковного гімну України «Боже великий, єдиний, нам Україну храни»!