Основна потреба бізнесу – потреба в лояльний до компанії, націленої на виконання поставлених завдань персоналі. У книзі «7 навичок високоефективних людей» відомий американський консультант з організаційного управління Стівен Кові сказав: «Поводитися з співробітниками потрібно як з найкращими клієнтами. Вони – основний актив компанії, а не стаття витрат». Людина, яка з радістю приходить на роботу, знає які цілі перед ним стоять, відчуває упевненість у своїх силах, завжди дає 100% віддачу. Нематеріальна мотивація співробітників створює основу для прихильності працівників до компанії, їх залучення у процеси, створює почуття безпеки і відчуття, що компанія про них піклується.
Як мотивувати співробітників
Фінансові методи мотивації зрозумілі: зарплата та її підвищення, бонуси і премії, оплата абонемента в басейн або спортзал, печиво і кава в зоні відпочинку. З нематеріальній – складніше. Дати грамоту? Добре, але часто можна почути зворотній зв’язок: краще б грошима. Похвалити на нараді? Теж непогано, але якщо ви на нараді робите це досить часто, або не висловлюєте всю ступінь заслуг працівника, то така похвала може залишитися просто непоміченою. Крім того, не для всіх працівників словесна похвала має однакове значення. Для того щоб зрозуміти які способи мотивації співробітників будуть ефективні, варто провести маленьке дослідження.
З допомогою тестування або особистої співбесіди виявити, що мотивує кожного окремого співробітника, які в нього цінності, особисті цілі, плани з розвитку.
Зіставити отримані результати з місією і стратегічними цілями компанії, можливостями, цінностями і культурою організації.
Провести «контрольну закупівлю» з допомогою таємних покупців, для того щоб виявити зони росту кожного окремого співробітника, керівника, або відділу. Компанія МТР дозволяє провести таку перевірку за спеціально розробленою і адаптованої під реалії українського бізнесу методології. Така перевірка вказує на ефективність або неефективність існуючої системи мотивації, допомагає виявити співробітників, які гідні особливої заохочення, дає можливість перевірити дотримання встановлених стандартів обслуговування та взаємодії в організації.
На підставі цих даних можна скласти внутрішньокорпоративний план по мотивації, застосовуючи як фінансові, так і нефінансові методи мотивації співробітників.
Способи мотивації співробітників різноманітні. Їх можна комбінувати, застосовувати в певній черговості окремо, або відразу всі одночасно. Напрямок залежить від ресурсів організації і рекомендацій, отриманих від компанії Світ Таємних Покупців після проведеної перевірки.
Варіанти нематеріальної мотивації
- Безпека та впорядкованість робочого місця працівника.
- Чітко поставлені завдання. Коли співробітник розуміє, що від нього хочуть і які будуть критерії оцінки, він з більшою впевненістю рухається до наміченої мети і отримує особисте задоволення від її досягнення.
- Визнання та вдячність. Навіть просте «дякую» після виконання складного етапу проекту зможе підняти трудовий настрій працівника, і дати йому відчути, що його цінують.
Навчання. - Можливості для кар’єрного зростання.
- Можливості для внесення пропозицій про поліпшення процесу роботи.
- Змагальні конкурси між співробітниками або цілими відділами за звання кращого працівника.
- Шанобливе ставлення до персоналу.
- Заохочення творчого підходу в роботі, на тих ділянках, де це дозволено.
- Спілкування з керівництвом у якості заохочення. Наприклад, бізнес-сніданок з головою компанії.
Незалежно від того, який варіант мотивації буде обраний вами, нехай він стане найкращим рішенням на шляху розвитку вашого персоналу та підвищення його ефективності.