Головна Цікаво Пам’ятка з профілактики грипу та гострих респіраторних захворювань

Пам’ятка з профілактики грипу та гострих респіраторних захворювань

Будьмо обережні
Будьмо обережні

У зв’язку з розпалом епідемічного сезону грипу та гострих респіраторних інфекцій (грі) 2016-2017 років Держпродспоживслужба звертає увагу на здійснення заходів по профілактиці цих захворювань.
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щорічно практично кожен шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.
Щорічно в епідемічний сезон грипу триває орієнтовно з вересня – жовтня по березень – квітень. У цей період найбільший ризик заразитися небезпечною недугою.

Ще одним страшним недугом в наш час є рак кишечника симптоми у жінок. Появи характерних ознак має стати причиною звернення до лікаря і обов’язкової консультації у онколога. Саме він зможе виявити захворювання за результатами обстеження стінок кишечника. Можна виділити кілька груп симптомів колоректального раку. Ознаки раку кишечника на ранніх стадіях у жінок можуть прийняти за гінекологічне захворювання.Тому потрібно стежити за своїм здоров’ям і звертатися до фахівців, щоб попередити хворобу.

Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо інфікована людина заразний при грипі в розпал хвороби, в гарячковому стані. Період зараження триває в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається переважно повітряно-крапельним шляхом.
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
На підставі узагальнених результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників імунобіологічних препаратів включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, які ймовірно будуть циркулювати в Північній півкулі в епідсезоні 2016 – 2017 років, в тому числі і на території України:
– А/Каліфорнія/7/2009(H1N1)pdm09-подібний вірус,
– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) – подібний вірус,
– вірус B/Brisbane/60/2008.

Для чотирьохвалентної вакцини, крім вищезгаданих компонентів, рекомендується включити В/Phuket/3073/2013 подібний вірус.
Враховуючи високу мінливість вірусів грипу з урахуванням оновленого складу вірусів, які ймовірно будуть циркулювати на території країни, погіршення соціально-економічної ситуації в новому сезоні можна очікувати збільшення кількості хворих в Україні до 8 млн. осіб.
Довідково: Штам грипу типу А (Н1N1), який ще називають пандемічний, або свинячий грип вже кілька разів завдавав значної шкоди людству (пандемія Іспанки, Мексика 2009 рік). Вчені стверджують, що можливо він передався людині від свиней, а згодом поширився від хворої людини до здорової. У переважної більшості людей в усьому світі хвороба протікає у вигляді грипоподібного захворювання без ускладнень, і закінчується повним одужанням через тиждень навіть без медикаментозного лікування.
Однак важка форма перебігу хвороби характеризується швидко прогресуючої первинної вірусної пневмонії, яка, на відміну від бактеріальної пневмонії, яка не чутлива до антибіотиків і без правильного лікування може привести до летального результату протягом 24 годин після появи перших ознак ускладнення.

Профілактика
Яким би не був штам вірусу, варто запам’ятати та дотримуватися найпростіших правил. Адже грип, як і інші респіраторні віруси передається повітряно-крапельним шляхом і вражає органи дихання. Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших грі та ГРЗ. Тому прості речі, які рятують життя:

Уникати контактів з хворими.
Джерело вірусу – хвора людина. Захворів – залишайся вдома. Немає нічого героїчного у відвідуванні хворим роботи – і сам як слід не працюєш і колег на лікарняне ліжко вкладеш. Лікарі вже кілька років стверджують, що ніяких ліків з доведеною профілактичною ефективністю від вірусу грипу не існує. Вітаміни, імуностимулятори, чарівні пігулки – препарати з недоведеною ефективністю.

Чим менше людей, тим менше шансів захворіти.
Тому обмеження відвідувань натовпів, в тому числі і відвідування дитячих колективів іноді виправдана міра. Рішення про тимчасові карантинні заходи дозволяють розвести дитячі колективи і сповільнити поширення інфекції. Однак це не означає, що дитина в цей час повинен ходити до розважальних центрів, відвідувати кінотеатри, спортивні зали тощо.
Щоб не контактувати з хворими в транспорті – не лінуйтесь пройти зупинку пішки по свіжому повітрю. Так само не варто зайвий раз навідуватися до супермаркетів і торгових центрів!

Маски
Використання маски виправдано лише за умови використання його хворою людиною, якщо поряд здорові. Звичайно, вірус вона не затримає, але зупинить крапельки з вірусом. Міняти її необхідно, як тільки стане вологою. Використовувати маски на вулиці – взагалі немає сенсу. Віруси не виживають в прохолодному, вологому повітрі назовні, проте добре себе почувають в теплих сухих приміщеннях – тому не забувайте їх провітрювати.
Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу — волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно одразу викидати у смітник.
Уникайте висихання слизових оболонок носа, постійно закопуйте сольові розчини. Можна приготувати розчин (1 чайна ложка звичайної солі на 1 л кип’яченої води) або купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи.

Правила гігієни
Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких Ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками Ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому, не торкайтеся без потреби свого обличчя. Часто мийте руки, в період загрози вірусної інфекції часто мийте руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим розчином з вмістом спирту (дезінфікуючі спреї, гелі та гігієнічні серветки).
Витирати ніс при нежиті необхідно одноразовими серветками, які одразу викидати у смітник. Якщо немає хустки, кашляти або чхати потрібно не в долоньку, а в лікоть. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і поширення інфекції. У таких умовах В якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.

Пам’ятайте ці прості правила самі і вчіть дітей!
Регулярно провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.

Дотримуйтеся здорового способу життя, який передбачає повноцінний сон (не менше 7-8 годин на добу). У сезон застуд слід обмежити важкі силові тренування, тому що вони знижують імунітет; рекомендована зарядка з обов’язковими елементами дихальної гімнастики.
В харчовий раціон слід включати не менше 50% рослинної їжі в сирому вигляді (капуста цвітна, білокачанна, морква, буряк, часник, цибуля, шпинат, хрін, помідори, яблука, гарбуз, смородина). Необхідно звести до мінімуму споживання рафінованих і термічно оброблених продуктів. У раціоні повинні бути бобові, горіхи, які виконують роль природних імуномодуляторів.

Специфічна профілактика
Зустріч з вірусом без захисних антитіл призводить до хвороби. Антитіла з’являться, якщо раніше вже перехворіли, або після щеплення. Ми неодноразово радили робити його заздалегідь, однак щепитися не пізно протягом усього періоду епідсезону. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби
Довідково: Незначна кількість проведених щеплень забезпечує індивідуальний захист щеплених, однак не створює загальний імунний прошарок серед населення.

Лікування
Боротьба організму з грипом та ГРВІ не вимагає таблеток. Необхідно не заважати організму з вірусом впоратися. Запам’ятайте, що грип і вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.
Особи з груп ризику при нездужанні повинні відразу звернутися за допомогою лікаря.
Обов’язково зверніться до лікаря, якщо:
помітили виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
не збивають високу температуру парацетамол та ібупрофен;
посилився кашель і знизилася його продуктивність;
глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
відчули погіршення після поліпшення;
відсутній поліпшення самопочуття на четвертий день хвороби;
тримається підвищена температура тіла на сьомий день хвороби.
Терміново потрібен лікар при:
втрати свідомості;
судомах;
утрудненому диханні, задишки, відчуття нестачі повітря;
інтенсивної біль де завгодно;
навіть помірного болю в горлі за відсутності нежиті;
коли болить голова і хворий блює;
набряклість шиї;
висипки, яка не зникає при натисканні на неї;
температура тіла вище 39° С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижуючих засобів.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.