Головна Цікаво Реєструємо своє майно по-сучасному

Реєструємо своє майно по-сучасному

З 1 січня 2013 року запрацювала нова система реєстрації прав на нерухомість – функції, що раніше виконувало БТІ, відтепер здійснює Державна реєстраційна служба України. Зазначимо, що реєструвати нерухомість також мають право і нотаріуси (як державні, так і приватні). Нововведення покликане спростити процедуру і звести всю інформацію до електронного державного реєстру. Відтак з початку року до реєстраційної служби Буського районного управління юстиції надійшло 1914 заяв, з них 1852 – розглянуто. Ми поцікавились у її начальника Мар’яни Михайлівни Шеремети (на знімку), як саме здійснюється реєстрація і чи нема черги серед охочих набути права на нерухоме майно.

– Якою є процедура реєстрації права власності на нерухоме майно та які документи для неї потрібні?

– Зацікавлена особа має звернутися до державного реєстратора прав із заявою, до якої додає відповідні документи. Слід зазначити, що їх перелік різниться в залежності від способу набуття права власності та типу об'єкта нерухомого майна, права на який підлягають державній реєстрації.

Загальними документами, які в обов'язковому порядку подаються для проведення державної реєстрації прав, є: заява про державну реєстрацію; копії документа, що посвідчує особу заявника, реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків (крім випадків, коли особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України); документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав; документ про сплату державного мита (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита).

– Куди мають звертатися власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення для отримання документів, що підтверджують право власності на землю?

– Зміни у системі державної реєстрації прав стосуються також і порядку оформлення права власності на нерухомість, в тому числі і на земельні ділянки, з видачею відповідних свідоцтв. З початку року при реєстрації права власності на земельну ділянку замість державних актів про право власності на земельну ділянку органами державної реєстрації прав видаються свідоцтва про право власності на нерухоме майно. Вони формуються в процесі державної реєстрації прав та видаються державними реєстраторами разом із витягом з Державного реєстру прав. При цьому зазначу, що порядок оформлення права власності на землю з видачею відповідних свідоцтв не розрізняється в залежності від цільового призначення земельної ділянки.

– Який час відведено для проведення державної реєстрації речових прав?

– Діюче законодавство передбачає 14 робочих днів для проведення державної реєстрації прав. Якщо йдеться про обтяження речових прав чи іпотеку, то цей строк складає 1 робочий день. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно" передбачає скорочення строку для проведення державної реєстрації прав з 01.01.2014 року з 14 до 5 робочих днів.

Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії проводиться нотаріусом одночасно з вчиненням такої дії.

– Чи можна документи для державної реєстрації прав подавати в електронному вигляді через Інтернет?

– Так, на сьогодні є така можливість і відбувається це шляхом їх подання державним кадастровим реєстратором за заявою набувача земельної ділянки. Такий механізм виключає необхідність звернення до декількох органів влади при набутті прав на земельну ділянку та дозволяє зменшити строки розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав.

Правом на подання заяви про державну реєстрацію прав в електронній формі також наділено державного виконавця. Він матиме право подавати до органу державної реєстрації прав заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій або електронній формі під час примусового виконання рішень.

– У яких випадках фізичні та юридичні особи сплачують мито  за державну реєстрацію?

– Декретом Кабінету Міністрів України "Про державне мито" передбачено, що за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно справляється державне мито в розмірі 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на сьогодні становить 119 гривень. За державну реєстрацію речового права на нерухоме майно або його обтяження передбачається стягнення державного мита в розмірі 3 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян – 51 гривня.

Крім цього, в результаті проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно органом державної реєстрації прав надається витяг з Державного реєстру прав. Розмір плати за надання витягів з Державного реєстру прав становить 120 гривень. Водночас слід відмітити, що за проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до 01.01.2013, фізичні та юридичні особи звільняються від сплати державного мита.  

– А як щодо проблем?

– Реєстраційна служба – молода структура. Не дивно, що виникають технічні проблеми при запровадженні нового (а до того ж – електронного) єдиного реєстру. На доопрацювання необхідний час. А ось черги виникають через те, що при створенні служби штатну чисельність наших працівників розраховували від чисельності працівників БТІ, а реєстраційна служба, окрім реєстрації нерухомого майна, реєструє речові права на землю, в тому числі право оренди. Відтак навантаження  значно більше.

– Насамкінець, про найголовніше – куди і як звертатись надбужанцям з питаннями реєстрації прав власності на нерухомість?

– Відділ державної реєстрації речових прав на майно реєстраційної служби Буського РУЮ проводить прийом громадян за адресою: м.Буськ, вул.Грушевського,1, тел. 3-01-97. Також, на сьогодні маємо актуальне сучасне нововведення – надаємо он-лайн консультації за допомогою Skype. Кожен бажаючий може поставити свої запитання щочетверга від 14.00 год. до 16.00 год., здійснивши голосовий дзвінок або надіславши текстове повідомлення абоненту скайп Відділ ДРРПНМ РС Буськ.

Розмову вела
Ірина ГАЄВСЬКА