У 50-х роках минулого століття з’явилася нова методика, яка стосувалась виховання дітей. Ця методика носить назву своїх створювачів – Нікітіних. І вже протягом багатьох років цю ідею обговорюють, критикують, підтримують. Тому пропонуємо розібратися, у чому ж специфіка цієї методики та чому вона стала такою популярною.
Експеримент Нікітіних
У чому полягала ідея виховання Нікітіних та в чому їхнє новаторство? У категорично новому підході у вихованні та навчанні дітей, яке дуже сильно відрізнялося від традиції 50-х років минулого століття. Це було ідея так званого вільного виховання, коли навколо дітей були створені спеціальні умови для розвитку та беззаперечна свобода дій. Яку роль виконували батьки? Вони лише ненав’язливо направляли дітей та втручалися у разі крайньої необхідності. Ця методика трималася на тому, що діти мали своє власне середовище, яке спонукало їх на розвиток, у той самий час не мали жодних обмежень у творчості та навчанні та могли контактувати з батьками постійно в дружній атмосфері. В сім’ї Нікітіних було семеро дітей, які виховувалися таким чином. І вони отримали свої результати. Адже приділялася увага всім аспектам виховання.
Фізичне виховання дітей
Борис Нікітін (батько) особливо приділяв увагу здоровому способу життя у сім’ї. Часто розумова діяльність одночасно поєднувалася і з фізичним навантаженням. В будинку було безліч спортивних снарядів з необмеженим доступом. Ідея була в тому, що фізичне навантаження позитивно впливає на засвоєння інформації.
Одним з питань, яке викликало критику, було так зване загартування. Проте члени родини не сприймали це як загартування, для них це було способом життя. Що вони робили? У будь-яку погоду та сезон діти носили мінімальну кількість одягу. Температура в будинку була завжди 16-18 градусів. Діти ходили босоніж в будинку і на вулиці також. Взимку це сприймалося дуже негативно сусідами та знайомими.
Проте це давало свої результати. Тому що діти хворили набагато рідше своїх однолітків, які виховувалися на традиційних засадах.
Інтелектуальний розвиток дітей
Як на початку було зазначено, однію з засад методики Нікітіних – було спеціальне середовище, яке сприяло розвитко малечі. Таким середовищем були кімнати дітей, які були повністю обладнані та наповнені тим, що мотивувало б дітей до розвитку. Наприклад, стіни були повністю обклеєні географічними картами, були повішені дошки та кімната була наповнена матеріалами для творчості. Окрім середовища, важливу роль відігравали стосунки між дітьми. Вони ділилися своїми знаннями та навичками один з одним. Таким чином заохочувалась самостійність дітей. Батьки були проти надмірної опіки, яка, на їхню думку, лише шкодила вихованню дітей. Вони впливали іншим чином.
Матеріали Нікітіних
Борис Нікітін створював для дітей оригінальні ігри та посібники, які позитивно впливали на розвиток дітей. Дуже швидко ігри, які створювала сім’я Нікітіних, отримали популярність в усьому світі. І зараз вони продовжують видаватися та користуватися попитом. Прикладом нікітінських матеріалів можна назвати набір “Методика Нікітіних Дроби 2 в 1”. За допомогою кола з частинами та буклетом з завданнями, дитина швидко опановує поняття дробів до школи. І їй абсолютно не потрібна для цього шкільна програма. Адже дитина отримує уявлення про дроби. І перенести його на письмові завдання дуже легко.
Знайти цей чудовий набір та багато інших розвиваючих іграшок та матеріалів ви можете в магазині іграшок Бісмарт.
Методика Нікітіних продовжує існувати та розвиватися нащадками самих Нікітіних та послідовниками. І хоча ця методика має багато критики, її дієвість беззаперечна.