Головна Цікаво Сланцеві пристрасті: поки що запитання без відповідей

Сланцеві пристрасті: поки що запитання без відповідей

1509

Вже понад рік тривають дискусії щодо видобутку газу зі сланцевих порід. І якщо уряд твердо переконаний у правильності такого кроку, то місцеві громади мають досить застережень. Доходить до того, що нас, галичан, дехто звинувачує у лобіюванні інтересів російського "Газпрому", мовляв, не бажаємо енергетичної незалежності від "старшого брата". Хоча, по правді, причини інші, і вони значно суттєвіші: йдеться насамперед про екологічну безпеку району (про що ми неодноразово писали).

Загалом львівські депутати висунули близько 130 вимог і зауважень. Найперше з них: проведення державної екологічної експертизи. Має бути збережено екологічну рівновагу районів, де добуватимуть сланцевий газ, а також забезпечено їхній економічний розвиток.

Є проблема утилізації рідких відходів – про це ніхто чомусь не говорить. Друге не менш важливе зауваження – текст угоди має бути погоджено з органами місцевого самоврядування тих територій, де планують проводити роботи на Олеській площі. Принаймні таке погодження має бути бодай на рівні районних рад. І третє зауваження – виключення з угоди компанії "Геосервіс", яка є посередником між державою та "Шевроном" і фактично ні за що отримує 10% прибутків. Зазначу, що маємо мало зауважень до самої компанії "Шеврон", більше йдеться про міжвідомчу комісію, яка готувала текст угоди. Та й довіра до уряду у нас мізерна.

Як відомо, нарешті обласна рада отримала сам текст (проект) угоди з компанією "Шеврон". А він займає 261 сторінку. Щоб з ним ознайомитись, потрібен і час, і консультації з фахівцями. Цим зараз займаються депутати обласної ради.

Зокрема, Олександр Ганущин, депутат Львівської обласної ради, член робочої групи для проведення економічного, юридичного, екологічного аналізу проекту Угоди про розподіл вуглеводнів, що видобуватимуться у Львівській області, з цього приводу зазначив наступне:

– На жаль, закритою для громадськості, представників органів місцевого самоврядування та активістів залишається інформація щодо змісту та положень проекту Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська, між державою Україна, компанією «Шеврон Юкрейн Б. В.» та ТОВ «Надра Олеська» (далі – Угода).

Запосиланням https://goo.gl/DHNdII або https://docs.google.com/document/d/10vwcsLZZoCMOICrKWDxPN5TNHpXLaxU9ZYIZJ4G GZpA/edit ви можете детально ознайомитися з проектом Угоди. Файл проекту Угоди, як додаток до листа Міністерства екології та природних ресурсів України від 29.08.2013 р. № 9579/07/10-13, отриманий Львівською обласною радою від колег з Івано-Франківської обласної ради. Він оброблений мною та помічниками з метою проведення реального громадського обговорення, отримання пропозицій та правок до Угоди у вільному доступі у мережі Інтернет.

Екологи, економісти, юристи та просто небайдужі члени місцевих територіальних громад мають можливість тепер додавати свої коментарі до конкретних стрічок Угоди. Це можливе через засоби кожного користувача мережі Інтернет (досить лише перейти за вказаним лінком, виділити частину речення чи абзац «мишкою» та натиснути кнопку «коментувати» і зберегти коментар). Це зроблено не тільки для того, щоб покінчити з приховуванням змісту Угоди від громадськості. Ми маємо на меті, як не допустити загальний «одобрямс» в дусі радянських часів під час її погодження, так і перевести безапеляційні та нічим не підкріплені висновки та заперечення у площину дискусії та множин думок.

Зі свого боку я, як депутат Львівської обласної ради, обіцяю, що всі пропозиції, отримані у спосіб, описаний вище (окрім відвертого спаму) будуть мною та помічниками ретельно оброблені, а реальний зміст пропозицій, підданий аналізу юристами одного з адвокатських об’єднань (сподіваюсь на допомогу й інших небайдужих юристів) з метою вироблення конкретних правок до тексту Угоди. Звісно, найбільш цінними будуть пропозиції до тексту Угоди з відповідними обґрунтуваннями та посиланнями на офіційні документи.

Для зручності роботи ви також можете скачати всю Угоду за цим посиланням http://www.ex/ua72326920.

Незабаром обласні ради, в тому числі і Львівська, розглядатимуть в сесійному режимі питання погодження Угоди. Тому від себе особисто обіцяю озвучити пропозиції на пленарному засіданні Львівської обласної ради під час слухань питань, пов’язаних з Угодою.

Микола ІВАНЦІВ