Головна Цікаво Зберімо батарейки разом!

Зберімо батарейки разом!

 Прийди і підтримай ініціативу редакції газети "Воля народу" – викинь використані елементи живлення у спеціальний ящик та збережи довкілля!

 
Фізики називають їх "гальванічними елементами", а ми кажемо простіше – "батарейки". За останнє півстоліття суспільство надто звикло до використання цих блискучих та різнокольорових "циліндриків". Проте мало хто замислюється, що відбувається тоді, коли ці елементи потрапляють у ґрунти. А таке трапляється регулярно, оскільки про існування спеціальних урн знають одиниці. Однак тепер пункт збору є і в нашому місті (м.Буськ, м-н Незалежності, 17, біля входу у редакцію районної газети "Воля народу"). 
 
Небезпека з середини
 
За оперативними даними, лише 60% відходів у нашому регіоні вивозиться на сміттєзвалище, інші ж 40% – це той бруд, який викидається будь-де. А тим часом 0,6% від непотребу – це відходи першого класу небезпеки. Серед них і батарейки, які, взаємодіючи із водою та грунтом, починають виділяти в них важкі метали – кадмій, нікель, марганець, цинк, свинець. Проникаючи у воду, шкідливі елементи можуть викликати цілу купу захворювань, серед яких є навіть рак. 
 
На кожній батарейці можна виявити відповідний знак (перекреслена урна), який попереджає про те, що їх у жодному разі не можна викидати у відро для сміття, так як це токсичні відходи. У країнах Західної Європи в кожному супермаркеті є спеціальні контейнери для збору використаних батарейок. 
 
Як бачимо, проблема є, а глобальних шляхів її вирішення поки що не видно. Здавалося б, що таке батарейка – дрібниця. Але встановлено, що в процесі розпаду вони забруднюють до 20 метрів ґрунту навколо себе! Все починається з малого. Викинули і забули. А через 20-30 років будемо годувати своїх дітей чи онуків вирощеними на цій землі ягодами з купою важких металів, які 30 років тому можна було просто утилізувати, а не викинути в сміття.
 
Власними силами
 
Наразі просимо всіх небайдужих звернути увагу, куди ви відправляєте загрозливі "циліндрики". Пам’ятайте, що тепер є можливість правильної утилізації батарейок. 
 
Ми викидаємо батарейки, як і будь-який інший мотлох, до загального сміття. Хоча ні для кого не секрет, що, розкладаючись, вони забруднюють навколишнє середовище важкими металами, небезпечними для здоров’я. Тож не будьмо байдужими до цієї екологічної проблеми.
 
Тому будемо раді, якщо такий почин стане прикладом для магазинів, що спеціалізуються на продажу побутової техніки, встановити у себе такі ж контейнери і здавати потім зібрані відпрацьовані батарейки нам. 
 
Кожен з нас може зробити значний внесок у створення кращого середовища для себе і своїх дітей, якщо уважніше ставитимемося до того, що викидаємо у сміття. Переробка батарейок вже давно практикується у багатьох країнах Європи та світу, і всі учасники цього процесу тільки виграють, отримуючи не тільки чистіші водойми та ґрунти, а й сировину для виробництва, економію електроенергії та нові робочі місця. Цією акцією закликаємо вас зробити крок назустріч здоровому, екологічному стилю життя – просто здаючи батарейки для переробки, а не викидаючи їх у смітник, кожен може власноруч змінити своє місто на краще, варто почати саме із себе.
 
Ідея цієї екологічної ініціативи належить активістам національного проекту «Вівабат», яку вперше підтримала газета «День».
 
Ірина КОРЧИНСЬКА