Головна Цікаво Супутники нового покоління квантового зв’язку від Китаю – початок принципово іншої захищеної...

Супутники нового покоління квантового зв’язку від Китаю – початок принципово іншої захищеної комунікаційної мережі

Твердопаливна ракета китайського виробництва 27.07.2022 вивела на навколоземну орбіту нову партію експериментальних супутників. Серед звичайних розробок був унікальний зразок квантового зв’язку. Він здатний забезпечити глобальний захист для 100 абонентів у будь-якій точці Земної поверхні. Якщо супутник покаже себе з хорошого боку, Китай буде першою країною з максимально захищеними глобальними мережами.

Принцип роботи супутника

 

Принципово нову форму захисту забезпечують фотони, які у квантових станах кодуються з урахуванням елементарних частинок. Навіть якщо спробувати перехопити сигнал, його миттєво буде компрометовано. Принцип заснований на властивостях квантової механіки, отже, створити та обійти такий захист неможливо через фундаментальні закони фізики.

Супутник та приймач працюють за принципом передачі одного разу одного фотона. Унікальна апаратура здатна працювати за будь-яких погодних та метеорологічних умов. Навіть підвищена активність Сонця не здатна заглушити чи висловити сигнал.

У результаті, коли технологія буде повністю відпрацьована і запущена, це дасть новий ривок в області онлайн технологій зав’язаних на швидкій передачі даних, таких як ігрові та відео хостинги, онлайн покер-руми, як redstarpoker або месенджери. Область використання сучасних супутників буде справді широка та затребувана.

Порівняння з першими спробами

 

Перші спроби використати принципи квантової механіки китайці спробували реалізувати із запуском першого пробного супутника вагою 600 кг у 2016 році. Апарат під назвою Mozi протестовано командою вчених. Були зроблені численні висновки та доопрацювання для наступного покоління, супутника Jinan 1. Він не тільки втратив у вазі 500 кілограмів, але й здатний генерувати сигнал у 2-3 рази швидше за попередній аналог.

Супутник “Мо-цзи” вже довів свою здатність працювати як у нічний час, так й під прямими променями сонця. Попередній дослідний зразок втрачав свою ефективність із першими проявами сонячної активності. Генеруючи поодинокі фотони, супутник кодує повідомлення та передає його на приймач, створюючи найзахищеніший канал у світі. Після останніх перевірок Китай планує запустити ще кілька таких апаратів, щоб розширити можливості для 100 абонентів. Вони зможуть обмінюватися інформацією без затримок та черг.

 

Можливості на майбутнє

 

Головним недоліком, над яким працюють вчені та техніки з Китаю, низька швидкість генерації ключів. Розв’язання проблеми може бути збільшення кількості супутників на низькій орбіті, щоб ефективно покривати весь простір на планеті. Техніка вже має досить мініатюрні розміри та працює в режимі реального часу. Що є високим досягненням у сфері квантового зв’язку.

Китай уже досяг високих показників, але не збирається зупинятися на досягнутому. Незабаром світ очікує природне зменшення розмірів та ваги супутників та підвищення швидкості передачі даних одночасно з їх квантовим кодуванням.