Головна Цікаво Устаткування ПОН для пасивних оптичних мереж

Устаткування ПОН для пасивних оптичних мереж

Однією з технологій функціонування мереж з передачі даних є PON – Passive optical network або пасивна оптоволоконна мережа. Для роботи такої розподільної мережі існує різноманітне обладнання ПОН, асортимент якого представлений по посиланню https://e-server.com.ua/opticheskie-komponenty/oborudovanie-pon. Принцип дії PON заснований на деревовидної архітектурі кабельної проводки з залученням в вузлових частинах спліттеров – спеціальних пасивних оптико-волоконних разветвителей.

Особливістю ПОН є повна відсутність необхідності застосовувати активні мережеві пристрої на проміжних мережевих вузлах. Це забезпечує істотну економічність побудови оптичної мережі для широкосмугової передачі даних. Призначений для користувача доступ до мережі при цьому формується по одному оптоволокну відразу для декількох абонентів. Для передачі і прийому сигналів застосовуються хвилі різної довжини – стандартно 1310 і 1490 нм. Завдяки виділенню конкретних часових відрізків по передачі даних для кожного абонентського терміналу в оптичному волокні кабелю не відбувається змішування сигналів.

У числі переваг використання технології PON виділяються такі:

  • відсутність активних прохідних вузлів;
  • одне оптоволокно розлучається на 64 користувача;
  • зручність організації мережі в приватних житлових секторах;
  • можливості інтеграції з телекомунікаційними системами, наприклад, кабельним ТБ;
  • значна економія оптичного волокна;
  • економія оптичних трансіверов в основному мережевому вузлі.

До числа обладнання PON, в першу чергу, відносяться абонентські термінали, концентратори і оптичні модулі (трансивери). Далі в цій статті ми розглянемо їх докладніше.

Які бувають різновиди PON мереж

Технологія оптичних пасивних мереж має кілька різновидів, що відрізняються структурою і швидкісними характеристиками. В сучасний час набули поширення такі модифікаційні види PON, як GPON і GEPON.

GPON – це більш вдосконалений і новий варіант PON. Така мережа забезпечує передачу даних на швидкостях до 1 Гбіт / с. За допомогою GPON можна здійснювати відправку трафіку Ethernet (що є найпоширенішою завданням мережі), а також за технологіями ATM і DTM – асинхронної і динамічної синхронної передачам інформації. Мережа також можна задіяти для підключення до базових станцій і точок доступу, передачі аудіовізуальних матеріалів, зокрема, забезпечення роботи цифрового телебачення. В архітектуру мережі GPON входять два активних передавальних пристрої – лінійний термінал OLT і абонентські термінали ONT / ONU, що встановлюються в квартирах користувачів.

GEPON – спрощена технологія PON і GPON, не сильно відрізняється від своїх побратимів. Мережа має меншу складністю і більш низькою смугою проходить потоку даних. Максимальна пропускна здатність GEPON не буває більше 1,25 Гбіт / с. Зменшені швидкісні характеристики обумовлені відсутньої фрагментацією кадрів – GEM, GTS, ніж мережу схожа з технологією Ethernet.

Що собою являє обладнання PON

Щоб мережа ПОН могла повноцінно функціонувати, в її структуру входять певні пристрої, про які ми вже згадували. Розглянемо детальніше основне обладнання мережі PON:

OLT (Optical Linear Terminal) – оптичний лінійний термінал для стаціонарної установки, що представляє собою комутатор 2-го рівня, що володіє портами Uplink і Downlink. Пристрій зазвичай розташовують на операторському вузлі. OLT може бути двох різновидів – DC і AC, що відрізняються варіантом електричного живлення. Моделі DC харчуються від слабкострумових джерел, які мають напругу від 36 до 72 Вольт, а класичні AC підключаються до звичайної мережі 220В. Бувають також моделі, що мають два джерела електроживлення – основний і резервний.
Модеми ONU або ONT (різні назви однакового пристосування) – абонентські термінали з функцією VLAN для прийняття мережевого трафіку від лінійного терміналу з подальшою його передачею до користувачів. Девайси також володіють інтерфейсами Uplink і Downlink, мають порт для з’єднання з пасивної мережею і гнізда для абонентських підключень.
Спліттер / розгалужувач – пасивний оптоволоконний дільник, призначений для поділу або об’єднання потужності передаються через оптичне волокно сигналів. Моделі можуть відрізнятися числом вихідних потоків – їх буває 2-128, а також варіантом підтримуваної полірування наконечників – UPC або APC. Крім цього, бувають зварні та широкосмугові планарниє девайси. Зварні моделі рівномірно розподіляють сигнал по виходах і здатні підтримувати хвилі тільки з довжинами 1330, 1490, 1550 нанометрів.
SFP модуль типу OLT – оптико-волоконний трансивер для мереж PON, який відрізняється від стандартних підвищеною потужністю і можливостями з кодування каналу.

Підбираючи відповідні пристрої для організації мережі ПОН, варто звертати увагу на їх конкретні характеристики. До таких належать:

число роз’ємів RJ-45 – від 1 до 24;
швидкість портів – 100 Мбіт / с, 1 Гбіт / с, 10 Гбіт / с;
число портів SFP – від 2 до 12;
варіант