Головна Цікаво Верховна Рада законодавчо врегулює онлайн-торгівлю лікарськими засобами

Верховна Рада законодавчо врегулює онлайн-торгівлю лікарськими засобами

Законопроект «Про лікарські засоби» має на меті законодавчо врегулювати практику онлайн-торгівлі медичними препаратами, що суттєво підвищить доступність ліків для населення.

Його попередником стала прийнята 23 березня постанова Кабінету Міністрів №220. Згідно з нею, всі ліцензіати отримали тимчасовий дозвіл здійснювати продаж та доставку лікарських засобів дистанційно. Однією з перших такою можливістю скористалась фармфірма «Дарниця» Гліба Загорія. Співпраця «Дарниці» з сервісом liki24.com дозволяє придбати необхідні медикаменти онлайн з будь-якого міста України. Деякі групи препаратів не можна замовити через інтернет: наркотичні, отруйні та психотропні засоби.

Спочатку таке рішення було прийняте виключно на період карантину для запобігання розповсюдженню COVID-19. Однак успішний досвід його впровадження дав поштовх до внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби». Наразі у Верховній Раді України триває робота над новою версією цього закону, що врегулює подібні відносини на постійній основі.

Начальник Управління реформ медичної допомоги МОЗ України Костянтин Надутий розповів про перспективи такої дистанційної торгівлі, підкреслив її позитивні та негативні сторони для громадян.

Спираючись на власний досвід, він з упевненістю говорить про те, що логістика медичних препаратів однозначно має розвиватися, адже витрати на їх зберігання занадто високі. Планування аптечного бізнесу є досить складним процесом, при якому зменшення складських запасів до мінімуму стає вигідним для усіх сторін. За таких умов виникає можливість знизити відпускні ціни на ліки, рентабельність же бізнесу при цьому неодмінно зростає.

Надутий наголошує на тому, що медикаменти є соціально значущою категорією товарів, тому державна політика має бути направлена на оптимізацію витрат на медичне обслуговування. Дистанційна торгівля ліками та їх доставка будь-яким перевізником розширить доступ до медикаментів для жителів сільських місцевостей та маломобільних категорій громадян. Окрім того, такий підхід є виправданим у період застосування карантинних заходів та безпечним з точки зору можливості зараження коронавірусною інфекцією.

На кінцеву вартість лікарських засобів суттєво впливають фінансові витрати на утримання величезних аптечних приміщень. Новий закон, що встановлює правила дистанційної торгівлі та поштового відправлення медикаментів, дозволить зменшити нераціональні витрати аптечних закладів. Це дасть можливість встановити мінімальну ціну на медикаменти та підвищити їх доступність для населення. Такі зміни будуть вигідні абсолютно кожному учаснику ринку: виробникам, аптечним мережам та споживачам. Основним та важливим питанням наразі є правильна технічна реалізація цієї законодавчої ініціативи.