5 квітня 2017 року Україна отримала четвертий транш кредиту Міжнародного валютного фонду, виділеного Україні після підписання Меморандуму з міжнародною фінансовою організацією. В українському уряді співпрацю з МВФ в цілому оцінюють як досить успішний і вже націлені на отримання п’ятого траншу. Однак, за словами одного з керівників фонду Девіда Ліптона, для одержання нової допомоги від організації Україні належить прискорити зміни в країні, насамперед це стосується пенсійної та земельної реформ, які вже давно є предметом широких дискусій, також фонд хоче бачити більш активну роботу української влади по боротьбі з корупцією.
Четвертий транш МВФ в деталях
Четвертий транш кредиту від МВФ передбачає виділення Україні 1 млрд доларів, як повідомляє рбк-Україна, які повинні піти на поповнення золотовалютних запасів країни. Після надходження грошей на рахунок Національного банку розмір золотовалютного резерву тепер складає 16,7 млрд. доларів, це майже в три рази більше, ніж до початку нової програми співпраці з фондом в 2015 році.
Виділення четвертого траншу відкладалася організацією кілька місяців. Запланований для надходження на рахунок НБУ ще в грудні, транш був припинений у зв’язку з націоналізацією Приватбанку. Перші місяці нового 2017 року позначилися тривалою роботою за погодженням Меморандуму, що також сильно відтягнуло надходження кредитних коштів. Крім четвертого траншу МВФ на початку квітня в Україну надійшло ще 600 млн. євро, переданих в якості допомоги від ЄС, це другий транш європейської макрофінансової допомоги з трьох запланованих.
Оптимізм українського уряду і невиконані обіцянки перед МВФ
Плани уряду Володимира Гройсмана з приводу співпраці з фондом досить оптимістичні. За словами нинішнього міністра фінансів України Олександра Данилюка, на нові надходження від МВФ можна буде розраховувати вже через місяць після приходу четвертого траншу, заступник голови НБУ Олег Чурий передбачає, що кошти надійдуть трохи пізніше – до червня. До кінця року Україні обіцяють надати 4,5 млрд. доларів фінансової допомоги. Проте перешкодою на шляху до отримання нових кредитів можуть стати не виконані зобов’язання перед фондом з боку України. Український уряд не приховує, що з 11 продиктованих фондом умов до кінця 2016 року виконано лише три.
Камені спотикання: пенсії, земля, корупція
Керівництво МВФ вітає “створення нових антикорупційних інституцій”, проте поки не бачить конкретних результатів у боротьбі з корупцією. Фонд наполягає на розширенні повноважень НАБУ, а також закликає прискорити створення антикорупційних судів. Також у МВФ невдоволені відтягуванням проведення земельної та пенсійної реформ. У питанні продажу землі керівництво фонду вважає, що Україна повинна відкрити ринок сільськогосподарських земель з 2018 року після