Головна Цікаво Вишитий рушник: різновиди та традиції

Вишитий рушник: різновиди та традиції

Якби не змінювався світ, але українські традиції лишаються незмінними. Вишитий рушник має вагоме значення у звичаях нашого народу. Його створення має сакральний зміст, тому він є оберегом, символом вірності і любові. Для вишивання знадобляться: нитки ДМС та голки, лляна тканина або домоткане рушникове полотно, ножиці, п’яльця.

Вишитий рушник та його різновиди

Почнемо з того, що рушник має бути не менше 33 см в ширину. Але ширину обирайте в залежності від візерунку який Ви обрали. Довжина також має бути суттєва, адже вона символізує довге подружнє життя. Переважно вишивають вироби біля 2-3 м, але за традиціями в деяких регіонах бувають від 3 до 5 м. Найкоротші були на Поділлі — до 1,8 м.

Найпоширеніший різновид рушників — це весільні. Хоча традиції їх створення та застосування зберігаються, але не так як в давнину. Колись до весілля мало бути до 40 рушників із різним змістом. Зараз ця кількість зведена буквально до 4. Вони і вважаються основними. Отже, рушник буває:

  • вінчальний;
  • союзний;
  • підкоровайний;
  • для ікон.

Особливості вишивки на рушниках

Традиційними вважаються рушники вишитими червоними та чорними нитками на ¼ з кожного кінця. Сучасні тенденції дають можливість також використовувати й інші матеріали. Наприклад, можна обрати рушник для вишивки бісером та оздобити його символічним орнаментом. Зверніть увагу, що центр має лишатись білим без візерунка. Це є символ світлого майбутнього для молодої родини.

Що саме буде вишито на рушнику, потрібно ретельно продумувати. Повір’я каже, що вишиваючи рушник, ви вишиваєте свою долю. Кожен символ має зміст. Потрібно обирати лише ті, які є символічними для вас та припали до душі. Тоді це матиме своє істинне значення.

Коли і як вишивати весільний рушник

Відповідно до традицій, починати роботу із рушником потрібно в четвер. Попередньо треба помити руки та помолитись. Це своєрідний обряд очищення від фізичного бруду та негативної енергетики. Під час вишивання потрібно мати чисті та світлі думки, бо від них залежить майбутнє подружнє життя родини.

Рушник має мати не лише гарну лицьову сторону, але і зворотній бік. Перша для людей, а друга — для Бога. Охайність має бути у всьому, щоб подружнє життя не лише виглядало щасливим, але й таким насправді було. Помилки трапляються у всіх, бо життя не буває без них. З цієї точки зору дрібні огріхи в вишиванні немає потреби випорювати та перешивати.

Весільний рушник є дуже індивідуальним виробом. Його створення можна порівняти із написанням книги. Тільки сюжет тут — реальне життя закоханих людей. Якщо у вашої бабусі чи прабабусі зберігся рушник та подружнє життя було довгим та щасливим, подивіться на вишиті елементі та їх символічне значення. Можливо, ви захочете і собі запозичити щось з того цінного життєвого досвіду та традицій.