Головна Цікаво Хочеш будуватись – повідом археологів

Хочеш будуватись – повідом археологів

Наукові співробітники Інституту археологи Львівського національного університету ім. І. Франка Наталія Стеблій та Петро Довгань тільки завершили археологічний сезон у Куткорі, як відкрили новий у Буську. Він, так би мовити, позаплановий, але вкрай важливий для археологічної науки. Як відомо, Буськ є пам'яткою археології національного значення, а його центр – то найбільша частина стародавнього Бужеська, т. зв. Велике Городище. Тому якщо ви плануєте проводити будівництво у центральній частині міста, то обов'язково маєте звернутись до рятівної археологічної служби, щоб вони на місці будівництва провели дослідження на виявлення культурного шару та знахідок.

Так зробили приватні підприємці, котрі проводять будівництво навпроти Буської гімназії. Як повідомив Петро Довгань, у тій місцевості ніколи археологи ще не проводили розкопок. Отож тут було закладено невеликий розкоп 2х6 метрів. Роботі трохи перешкоджали дощі, але без них не обходиться жоден археологічний сезон.

Як виявилось, потужність культурного шару тут – 1,60 м. "Коли розпочинали розкоп, – пригадує Петро Довгань, – то і власники, і мешканці навколишніх будинків навперебій говорили, що намарне тут будемо копати, адже коли вирівнювали майданчик, то землю возили КамАЗами. Але, як виявилось, на тому місці, де ми заклали розкоп, немає ані сантиметра навізної землі. Відразу ж, з першого штиха (20 см) знаходиться культурний шар ХУІІ-ХУІІІ століть.".

Археологами знайдено 2 ножі, замок того часу, клямку, скляні фрагменти гарних посудин, бронебійний наконечник стріли, цвяхи, цвяхи-вухналі, вироби з кості тощо. А в останньому квадраті, де довелось затратити і більше сил, і більше часу, відкрили культурний руський шар, який розпочинався з ХІІІ століття, знайдено кераміку Х-ХІІІ століть.

Коли дійшли до материка на глибині 1,60, то побачили заглиблення великого об'єкта. Як виявилось, це житло І половини Х століття. На долівці – багато кераміки. Є попіл і вугілля, без сумніву, була піч.

Окрім археологів, на розкопі працювали члени районного Товариства "Бужани" Зіновій Павлик, Віктор Пенцак, Іван Ціхоцький. Допомагали Роман Кучма, Микола та Андрій Романюки.

Виявлені археологічні знахідки, як і всі знайден за попередні роки, будуть зберігатися у фондах Інституту археології. Чекають свого часу, щоб стати експонатами краєзнавчого музею у палаці Бадені.

На завершення нашої розмови керівник археологічної експедиції у Буську Петро Довгань ще раз зазначив, що всі, хто в майбутньому провадитиме будівництво в найціннішій частині літописного Буська, повинні погоджувати роботи з археологами.

Адже це пам'ятка археології і її знахідки мають бути внесені до археологічної науки.
Лариса ГАРАСИМІ