Головна Цікаво Як побудувати водойму з гнучкою гідроізоляцією

Як побудувати водойму з гнучкою гідроізоляцією

Будівництво водойми будь-якого типу (водойма з гнучкою гідроізоляцією – не виняток) слід починати з розмітки ого контурів. Для цієї мети можна використовувати мотузку, звичайний садовий шланг, пісок. Розмітивши і відкоригувавши на місці форму майбутнього садового ставка за допомогою мотузки або гнучкого садового шланга, для зручності в роботі її краще продублювати вузькою смужкою піску або відбити кілочки для подальшого берегоукріплення.

Після цього необхідно зняти верхній шар грунту і приступити до риття котловану. Його стінки треба постійно ущільнювати для того, щоб вони не обсипалися, при необхідності поливаючи водою. Формуючи дно ставка, слід зробити один або два уступу – це допоможе додати ставку велику декоративність і полегшить його оформлення. Ширина терас повинна становити не менше 10 см, що дозволить розміщувати на них водні рослини. Детальніше за посиланням.

Після того, як котлован для водойми буде готовий, треба ретельно оглянути його дно і стінки і вибрати камінчики, осколки скла, а також видалити коріння рослин. Це необхідно зробити для того, щоб гідроізоляційне покриття не пошкоджено. Потім грунт на дні котловану ущільнюють ногами і влаштовують так звану піщану подушку, яка охоронить поверхня гнучкого гідроізоляційного матеріалу від пошкодження. Для цього дно і стінки водойми засипають шаром добре просіяного піску, ретельно розрівнюють його граблями і зволожують, так як вологий пісок утворює більш щільний шар. Товщина піщаного шару залежить від того, чи буде під гідроізоляційну плівку покладений підстильний мат зі спеціального поліефірного матеріалу.

При його наявності товщина піщаної подушки може становити 5 см, якщо ж такого матеріалу немає, товщину піщаної подушки збільшують до 8 см. Якщо ж кам’янисте дно котловану, то прошарок з матеріалу повинна бути обов’язково. Найкраще для цих цілей підходить геотекстиль, але якщо його немає, можна використовувати будь-який прошарок з м’якого матеріалу-штучної вовни, скловати, старого, що вийшов з ужитку килима, старих газет.

Геотекстиль – нетканий гідроізоляційний матеріал. Він часто використовується при проведенні різних будівельних робіт: для захисту фундаменту, при влаштуванні покрівлі, дренажних і протиерозійних конструкціях, а також для захисту від бур’янів території, що примикає до басейну. В даному випадку мова йде про його застосування в якості захисного підстилаючого матеріалу. Геотекстиль володіє багатьма корисними властивостями, перш за все, високою пружністю.

Крім того, він легко, без видимої деформації витримує значні навантаження, у тому числі різкі, динамічні, тому використовується як армуючий матеріал. Геотекстиль стійок на розрив (подовження – до 45% і проколювання), не вбирає вологу, але володіє винятковими фільтруючими властивостями, не гниє, стійкий навіть до кислот і лугів, легкий, компактний, добре обробляється. Випускають геотекстиль в рулонах шириною 2 м з різною щільністю.

Для того щоб запобігти пошкодженню гідроізоляційної плівки гризунами, можна застосувати наступний додатковий прийом. Стінки котловану на глибину 50-60 см від рівня поверхні обштукатурюють цементним розчином, підклавши м’яку металеву сітку.

Після проведених робіт в підготовлений котлован одним шматком укладають гідроізоляційну плівку. Промисловість випускає плівку різної ширини. Перед укладанням її необхідно склеїти в один шматок необхідного розміру спеціальним клеєм. Разом з тим важливо правильно розрахувати розміри водонепроникного покриття для майбутнього ставка.

Для цього існує певна формула. Ширина покриття повинна дорівнювати сумі максимальної ширини водойми і його подвоєною максимальної глибини. Аналогічно I розраховують і довжину полотна. Вона повинна дорівнювати сумі максимальної довжини і подвоєною максимальної глибини водойми. До отриманих даних додають ще по 60 см для формування гідроізоляційної кромки.

Починати розкладати водонепроникне покриття слід з дна котловану. Розкладати краще в суху, теплу погоду. При таких умовах плівка більш еластична. На дно водойми плівку придавлюють каменем. Потім, починаючи від центру котловану до країв, без зайвого натягу і натискання розкладають гідроізоляційну плівку. Розкладаючи її по дну майбутньої водойми, необхідно розправити великі складки.

Дрібні все одно залишаться. Краї гідроізоляційної плівки повинні виступати за край котловану на 20-30 см. Їх розкладають на березі і тимчасово закріплюють камінням. При цьому плівка не повинна бути туго натягнута. По мірі заповнення ставка водою вона буде більш щільно прилягати до дна котловану і натяг треба буде послабити. Тому ставок наповнюють водою поступово, періодично послаблюючи натяг плівки і продовжуючи розправляти наявні складки.

Після укладання гідроізоляційна плівка повинна відлежатися не менше чотирьох годин. За цей час вона піддасться впливу сонячних променів і більш точно прийме необхідну форму.

Споруджена водойма треба з’єднати з поглинаючим колодязем за допомогою водозливної труби. Для цього в плівці і нетканому матеріалі вирізують отвір, вставляють в нього трубу, ущільнюють за допомогою кілець і обмазують краю силіконовим герметиком. Така споруда допоможе уникнути переливу води під час дощу і полегшить догляд за водоймою. Аналогічну систему роблять і для інших типів штучних водойм.

Потім приступають до наповнення ставка водою. Для цього на дно ставка опускають відро, а в нього – кінець водопровідного шланга, щоб уникнути пошкодження дна. Після закінчення доби краю плівки обрізають ножицями на ширину 40-50 см і закріплюють по периметру дужками з металевого дроту або дерев’яними кілочками. Це допоможе створити капілярний бар’єр між водоймою і садовим грунтом. Потім відповідно до дизайнерським задумом маскують її краю.

Для продовження терміну служби гідроізоляційного шару поверх матеріалу можна укласти шар жирної, добре вимішаної глини товщиною 20-30 см. якщо для створення водонепроникного шару використовується поліетиленова плівка, то в такому випадку накладення шару глини має бути обов’язковим. Використовуючи гнучку гідроізоляцію, можна побудувати не тільки вкопаний, але також піднятий і частково заглиблений водойми.

Для того щоб побудувати піднятий штучна водойма з гнучкою гідроізоляцією, необхідно спочатку намітити його контури на поверхні і забетонувати майданчик відповідної форми. З огляду на те, що стінки такого водойми будуть перебувати під впливом тиску води, вони повинні бути особливо міцними.

Після їх зведення внутрішню поверхню стінок треба застелити геотекстилем або викласти пінопластом – це допоможе уникнути пошкодження гідроізоляційної плівки. Потім акуратно, намагаючись не допускати зайвих складок, розстеляють плівку. Її краї укладають на стінку і обрізають приблизно на половину ширини цегляної кладки, а край гідроізоляційної плівки закріплюють камінням і декорують відповідно до загального задуму.