Скільки овочів потрібно включати в раціон, щоб отримувати достатню кількість нутрієнтів? Страви з них повинні бути на нашому столі щодня. Причому користь приносять ті, які містять клітковину, вітаміни і мінерали. Багаті вуглеводами овочі мають лише високу енергетичну цінність.
Зберегти здоров’я допоможуть баклажани. Вони містять:
- вітаміни;
- унікальний набір мікроелементів;
- амінокислоти;
- харчові волокна.
Овоч вважається дієтичним. Вживати в їжу його можуть навіть люди, які страждають на цукровий діабет. Страви з баклажанів включають в меню ті, хто дотримується правил здорового харчування. Плоди використовують для приготування супів, рагу, соте, запіканок. Їх заморожують, сушать, консервують.
Чи легко виростити культуру
Кожен, у кого є земельна ділянка, може займатися овочівництвом. Отримати багатий урожай баклажанів буде нескладно, якщо дотримуватися агротехнічних прийомів. Що для цього потрібно? Перед висадкою в грунт необхідно отримати міцну розсаду.
Купуйте насіння баклажан, підготуйте грунтосуміш і ємність для вирощування. Посів можна проводити в ящик або відразу в стаканчики, що позбавить від необхідності виконувати пікіровку. Грунт готують з піску, перегною і дернової землі в пропорції 1: 2: 2. Туди слід додати аміачну селітру, суперфосфат і калійну сіль.
Насіння перед посівом потрібно замочити, тоді вони швидко дадуть дружні сходи. Закладають посадковий матеріал на глибину 20 мм, рясно зволожують грунт і підтримують температуру в діапазоні 22-25 °. Навіть в нічний час стовпчик термометра не повинен опускатися нижче 16 °. В іншому випадку процес проростання насіння затягнеться.
Вирощування у відкритому грунті
Розсада готова до висадки на ділянку, коли на рослині сформується 6-8 справжніх листків, висота досягає 16-18 см. Зазвичай на це потрібно 20-25 днів. Грунт на грядці готують з осені. Її розорюють, рихлять, вносять добрива. Навесні потрібно дочекатися, коли грунт прогріється до 15 ° на глибині 10-12 см. Це необхідно для того, щоб добре розвивалася коренева система.
Культура баклажана вимоглива до поливу. Вода повинна бути теплою, в іншому випадку буде відбуватися осипання зав’язі. Не можна допускати, щоб на поверхні грунту утворювалася корочка, її потрібно рихлити. Чуйні рослини до внесення добрив. Для вегетації їм необхідні склади, що містять:
- азот;
- фосфор;
- калій.
Нормальний ріст культури можливий при надходженні мікроелементів у вигляді солей магнію, бору, заліза, марганцю.
Неприпустимо поява бур’янів на грядці з баклажанами. Прополку потрібно виконувати в міру необхідності. На ділянках великої площі перед висадкою розсади проводять обробку гербіцидами. Термін очікування становить 5-7 днів. Дія розчину зберігається протягом 3-4 місяців.
Хвороби і шкідники
Оскільки баклажани відносяться до сімейства пасльонових, то найбільшої шкоди насадженням приносить колорадський жук. Знижувати чисельність можна шляхом щоденного збору комах. Якщо такої можливості немає, то необхідно провести обробку хімічними препаратами. На грядці можуть з’явитися і інші шкідники:
- дротяники;
- трипси;
- совки;
- павутинні кліщі;
- білокрилки;
- капустянки;
- слимаки.
Для боротьби з ними допоможуть різні інсектициди.
З перших днів сходи може вражати захворювання чорна ніжка. Для його профілактики проводять протруювання насіння розчином сірчанокислого марганцю. На розсаді і дорослих рослинах можуть з’явитися збудники:
- фітофторозу;
- сірої і сухої гнилі;
- мозаїки;
- фітоплазмоза;
- склеротініоз;
- церкоспорозу.
Причини їх виникнення можуть бути різні: несприятливі погодні умови, помилки при сівозміні, неправильний режим поливу, нестача поживних речовин в грунті. Способи лікування зводяться до обприскування препаратами, що знищують вірусну, бактеріальну або грибкову мікрофлору.
Що потрібно знати
Кожна культура вимоглива до складу грунту. Він більшою мірою визначається тими рослинами, які росли раніше. Ця інформація допомагає сформувати сівозміну. Кращими попередниками для баклажанів є:
- бобові;
- капуста;
- цибуля;
- зернові;
- огірок.
Погана вегетація розсади буде спостерігатися після пасльонових. Повертати на грядку дані культури можна лише через 3-4 роки.
Чи не кожен городник знає, як правильно збирати плоди баклажанів. Ні в якому разі не можна відламувати плодоніжку від стебла руками. Формується рана, в яку потраплять збудники хвороби. Будь-яке неакуратне рух може стати причиною в’янення рослини. Наявні на ньому плоди не дозріють до кондиції. Для збору врожаю використовуйте секатор, леза якого добре наточени. Проводьте зріз плодоніжки близько до стебла не травмуючи інші органи вегетації.