Головна Духовне Будьте уважні щодо вмісту нітратів в городині

Будьте уважні щодо вмісту нітратів в городині

Ранні огірочки, помідори, зелена цибуля, молода капуста, які сьогодні продають в усіх магазинах і на базарі, так і ваблять до себе. А часом так хочеться накупити всього потрошку та досхочу наїстися весняно-літнього салату, що неможливо встояти перед такою спокусою. Однак, "вітамінна бомба", якої так прагне нині організм, може виявитись не зовсім безпечною для здоров'я. Детальніше про це у розмові із начальником управління ветеринарної медицини у Буському районі Ігорем Белеєм та епідеміологом Буського лабораторного відділення Надією НАЗАРКО.

"Загалом свіжі овочі – це вітамінний запас, правда за умови, якщо вони не перебирають норму вмісту нітратів, пестицидів і важких металів, – говорить Надія Назарко. – Проте знайти городину, яка б взагалі не містила нітратів, практично неможливо. Адже ці речовини потрапляють у рослину не лише з хімічних добрив, а й із таких, здавалося б, натуральних продуктів, як гній та свіжий розчин курячого посліду. Не знаючи, що під овочі та фрукти слід вносити не гній, а перегній, селяни можуть абсолютно несподівано для себе отримати токсичний урожай. А, здавалося б, усе росло на власному городі, без хімії…

Отож, не все домашнє корисне та поживне. Тому при споживанні ранніх овочів важливо дотримуватися нехитрих і зовсім нескладних правил. Перше з яких – якомога далі відтягнути прийом ранньої городини, наближаючи їх до сезону природного дозрівання. Запам'ятайте – найбільше схильні до накопичення азотистих сполук листова капуста, салат, редиска, зелена цибуля, кріп, шпинат. На другому місці кольорова капуста, огірки, брокколі, цвітна капуста, кабачки, селера, морква, білокачанна капуста, редька. Найменш безпечні бобові (горох, квасоля), картопля, солодкий перець, брюссельська капуста, помідори і ріпчаста цибуля.

Довіряй, та перевіряй

Аби не принести додому повну сумку нітратних овочів, Надія Назарко радить купувати ранню городину лише в магазинах. Оскільки там продукцію приймають від виробників, що мають необхідні документи щодо проведених лабораторних досліджень, де чітко зазначено, що продукт безпечний і норми нітратів в овочах не перевищують допустимі. Ринки не завжди можуть забезпечити такий контроль якості. Якщо ж ви не впевнені, що в куплених овочах немає перебору нітратів, то можете істотно зменшити вміст токсинів самотужки. До прикладу: найбільше нітратів у капусті накопичується у верхніх листочках і качані, ці потенційно небезпечні частини потрібно викидати; томат, перець, баклажан, кабачок нітратні запаси мають біля плодоніжки, а зелена цибуля – біля кореня. Тому ці частини слід відрізати із "гарним запасом". Морква – у товстому кінчику біля хвостика, бо саме там проходять шляхи нітратів у листя. У яблуках потрібно виймати серцевину і насіння.

Також слід пам'ятати – чим більший плід, тим більше в ньому хімії; вся зелень (кріп, шпинат, петрушка) і огірки повинні бути темно-зеленого кольору; при виборі болгарського перцю рекомендується звертати увагу на чашечку (вона повинна бути зеленою) і мати свіжий обріз. Окрім цього, варто орієнтуватись і у термінах дозрівання городини без "хімії" (не парникової), а саме: огірки – початок – середина липня; помідори – кінець липня – середина серпня; капуста рання – друга половина липня, пізня – вересень; кабачки – друга половина червня; кавуни, дині – кінець липня – початок вересня.

Все має норму

Дітям до трьох років та вагітним жінкам взагалі забороняється вживати ранні овочі та фрукти, а решті – споживати в міру, пам'ятаючи, що, відповідно до норм ВООЗ, допустима добова норма нітратів для дорослої людини становить 5 мг на 1 кг ваги, – говорить Ігор Белей. – Купуючи свіжі овочі та фрукти на ринку, покупець обов'язково повинен перевірити в продавця наявність експертного висновку. У цьому документі зазначена допустима норма нітратів і та, яка виявлена безпосередньо в овочах чи фруктах, які купують.

Приміром, залежно від умов вирощування в огірках допустима норма – 200- 400 мг/кг, у листових овочах (салат, кріп, петрушка) – 2000-3000мг/кг, у помідорах – 100-200 мг/кг, в зеленій цибулі – до 400 мг/кг, в ранній капусті – до 800 мг/ кг, в редисці – до 1200мг/кг, в столовому буряку -до 1400мг/кг, у ранній картоплі – до 1500 мг/кг, у ранній моркві – до 600 мг/кг Щодо перших фруктів – полуниці, черешні та вишні, то їхня допустима норма нітратів всього 60 мг/кг.

Перевірити вміст нітратів в ранніх овочах можна в Буському районному лабораторному відділенні, вартість даної послуги – 20,87 грн без врахування податку на додану вартість, та в управлінні ветмедицини, що знаходиться на вул.Б.Хмельницького. До речі, за словами Ігоря Белея в управлінні використовують експрес-метод (миттєве визначення вмісту нітратів). Вартість даної послуги залежить від ваги продукту. Тобто, якщо вага продукту понад 1 тонну, вартість послуги становитиме 7,72грн, до 100 кг – 2,30. Як бачимо, послуги дешеві, приближені до людей.

Інна ПАЛАМАР