Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року.
Збудник – вірус трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів хвороби.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Такими симптомами є: підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.
В кінці лютого 2018 року Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала рекомендації по складу вакцини проти грипу на сезон 2018-2019 років в Північній півкулі. В порівнянні зі складом трьохвалентної вакцини, що була рекомендована для минулого сезону 2017-2018 року, в новому сезоні в складі вакцини запропоновано дві зміни:
– компонент А(H3N2) замінений на вірус, подібний А/Singapore/INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
– компонент Взамінений на вірус, подібний В/Colorado/06/2017, який представляє собою новий штам В/Victoria.
Таким чином вірусами, які ймовірно будуть циркулювати в новому епідсезоніє:
– вірус подібний A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;
– вірус, подібний А/Singapore/INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
– вірус, подібний В/Colorado/06/2017.
З метою попередження небажаних ускладнень, пов`язаних з захворюваннями на грип і ГРВІ слід дотримуватись наступних рекомендацій.
Основні правила профілактики :
1. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби. Уникайте місць скупчення людей, масових заходів. Одягайтеся по погоді. Стежте, щоб ноги не промокали, одежа захищала від холоду і вітру, носіть теплий головний убір та рукавички.
2. Захворіли — лишайтеся вдома. Якщо можливо, візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип та простудні інфекції швидко передаються іншим, тож перебування хворого в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
3. Прикривайте ніс та рот під час кашлю та чхання ніс та рот ліктем або серветкою — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися руками обличчя. Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та вірусів торкаючись ними обличчя ви збільшуються шанси потрапити в організм.
6. Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Регулярно провітрюйте приміщення. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою тривалістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною вітамінізованою їжею.
7. При перших проявах застуди одразу ж ізолюйте себе, чи того, хто захворів від оточуючих. Викличте лікаря. Тільки лікар зможе правильно оцінити важкість стану, поставити діагноз та призначити правильне лікування.
Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація.
Буське районне лабораторне відділення
Бродівського МРВ ДУ “ЛОЛЦ МОЗ України”