Українському патріоту з англійського Болтону, громадському діячу, журналісту і публіцисту Василю Томківу виповнюється 90 літ. Вже близько 20 років це прізвище не сходить зі сторінок Буської районної газети. Пан Василь – як наш позаштатний кореспондент в Англії – працює плідно. Саме завдяки йому читачі «ВН» мали змогу ознайомитися з ще недавно забороненими темами, особливо тими, які стосуються національно-визвольної боротьби. У журналістських матеріалах Василя Томківа – історична правда про Україну та українство.
Сьогодні розповідає про життєвий шлях нашого ювіляра Олександр Панченко з міста Лохвиці Полтавської області, адвокат, доктор права Українського Вільного Університету, лауреат премії ім.Степана Бандери Львівської обласної ради.
Мені пощастило, бо добре знайомий з ювіляром: раніше впорядкував та видав дві збірки праць пана Василя Томківа з доволі вимовними назвами – "…Та найбільше любив Україну…" (2004) та "Важко забути" (Фраґменти із пережитого) (2007), які побачили світ в полтавському видавництві "Гадяч". Однак жертовна праця пана Василя виходить далеко за межі традиційної публіцистики й журналістики, бо він за характером та покликанням воїн-борець, звитяжець, видатний громадський діяч й правдивий український патріот.
3 квітня Василю Томківу виповнилося 90 років. Народився він в селі Коцюбинчики (тепер – Чортківського району Тернопільської області). Відомо, що його мама Марія походила з багатодітної родини Євчуків, у якій були самі дівчатка, а наймолодших братів Марії – Василя і Петра – ще хлопцями вбили поляки-ґелєрчики (О.П. – поляки-ґелєрчики – польські леґіонери, вишколені і добре озброєні у Франції) за те, що після програної Чортківської офензиви показували пораненим воякам Української Галицької Армії місце, де можна без особливих перешкод перейти річку Збруч на інший її бік. Можливо, в пам'ять про цих юних героїв, маминих братів, подружжя Томківих назвало такими іменами – Василь та Петро – своїх дітей.
Тяжкою була доля батька Василя Томківа – Юрія. Він та його брат Микола ще юнаками залишились сиротами й подалися на заробітки – молодший Микола – до Німеччини, а Юрко – аж за океан, де під час важкої праці на будівництві залізниці отримав тяжку травму обох ніг. Якраз він, батько Василя, ґазда Юрій з тернопільських Коцюбинчиків, який відрізнявся від своїх односельчан неабиякою освіченістю та знанням основ англійської мови, що їх вивчив на заробітках, й став для свого маленького, але здібного до грамоти й допитливого синочка першим вчителем. А незабаром Василько був зарахований вже до другого класу місцевої школи. Про це й багато інших цікавих подробиць з біографії та переживань Василя Томківа дізнаємось у його своєрідних й щирих спогадах "Дещо з автобіографії".
18-річний Василь, як член ОУН від 1942 року, з доручення зверхників з ОУН зголосився у 1943 році до Української Дивізії "Галичина". Після закінчення навчального вишколу відбув інші спеціалізовані вишколи в Ешвайлері, Бльомберґу, а по закінченні підстаршинської школи в Ляйбаху (Любляна, Словенія) був направлений до м.Поважська Бистріца, що у Словаччині, вишколювати гранатометників. Згодом брав участь в боях під Фельдбахом, як старший десятник і заступник командира чоти ґранатометів 4 сотні 30 полку.
По закінченні Другої світової війни у таборі полонених у Беллярії, куди потрапила значна кількість українських дивізійників, пан Василь редаґував одне із перших таборових видань "Наша мета", яке виходило накладом 5 примірників, які передавалися, як орган 1 полку, – з сотні-до-сотні, з рук-до-рук. Це була одна з перших "публікацій" в Беллярії друкарською машинкою руками Василя Томківа. А до редколеґії входили ще також Юрій Форись (Ф-ю Ф-ю, Ф.Ю.), відомий пізніше, як таборовий поет, член редколеґії "Оса" та інших таборових видань, і Петро Дубок – після звільнення з полону провідний діяч УРДП. "Опікуном" редколеґії був автор кількох статтей поручник Роман Припхай, другий після полк. Нікітина – командир 1 полку. З переміщенням дивізійників до другого табору в Ріміні Василь Томків виконував обов'язки друкаря, працюючи в централі "Просвіти", а також був редактором "Бюлетеня Об'єднання Таборових Товариств "Просвіта" та кількох чисел журналу "Світло".
З переїздом до Англії Томків був затруднений як вчитель англійської мови в таборах полонених в Фейкенґам, Свафґам і Норвіч, а після звільнення з полону в 1948-1949 роках був керівником (камп лідером) у таборах Кіртелбрідж, Дамфрісшаєр в Шотландії. Вже вільними колишні українські полонені були затруднені на дуже відповідальній роботі Міністерства Оборони – біля бритійських військових частин, де було маґазиновано воєнний виряд, зброю і амуніцію. В таборі, крім українців (60 %), були також чехи, поляки, латиші і литовці. Проте весь керівний персонал і обслуга, крім одного з кухарів, були завдяки старанням Василя Томківа укомплектовані українцями. Якраз В.Томків став засновником Відділу СУБу, а також організатором балетної групи, оркестру, аматорського гуртка, які дали кілька успішних виступів. Діяла футбольна дружина, раз на кілька тижнів відбувалися Богослужіння, які провадив о. Бабій.
Після одруження з Марією Ковальчук, уродженкою Бущини (на знімку зліва вгорі) Василь Томків поселився в Болтоні, де відразу проявив себе в комбатантській організації – Об'єднанні колишніх вояків Українців (ОбВУ), ставши головою Відділу, а згодом – членом Головної Управи, в якій займав функцію керівника вишкільної і пресової референтур, писав військовознавчі реферати, а також доповіді до вшанувань національних відзначувань, святочних роковин і т.п., з якими відвідував Відділи ОбВУ. Зорганізував Відділ "Гом-Ґвардії" в Болтоні, брав участь, як організатор відділів "Англо-Українських Товариств" (АУТ), виступав з доповідями про українські проблеми в англійських установах в різних містах Ланкашіру. Як член редколеґії журналу "Сурмач", пан Василь був автором військовознавчих статтей у цьому часописі, а у виданні "Альманаху ОбВУ 1949-1964" став автором основної праці "Історія діяльности ОбВУ в 15-ліття його діяльності".
З початку створення Організації Українських Націоналістів за кордоном (ОУНз) на початку 1950 років В.Томків став членом Крайової Політичної Ради ОУНз у Великій Британії, виконуючи одночасно функцію її секретаря, а згодом був обраний до складу Політради ОУНз, де зосередився в ділянці фінансової та пресової референтур ОУНз, редаґував й розповсюджував "Бюлетень Політради ОУНз".
Василь Томків – автор багатьох статтей, що друкувалися в наступних часописах і журналах: "Бюлетень УуВБ", "Вісті Братства 1 УД УНА", "Вісті комбатанта", "Наш голос", "Новий шлях", "Сучасна Україна", "Українська думка", "Українське слово", "Українські вісті", "Український самостійник", "Християнський голос", а після здобуття Незалежності Україною у 1991 році став постійним автором та дописувачем до багатьох всеукраїнських та реґіональних видань, зокрема у Києві, Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Підволочиську, Буську, Чорткові та інших містах.
Назва упорядкованої й виданої мною у 2004 році збірки – "…Та найбільше любив Україну..", – це правдиве життєве кредо і сам зміст життя Василя Томківа, основною зброєю якого у повоєнні роки на чужині стало щире й мудре слово. "..Він боровся за самостійність України його силою. Закликав українську діаспору підтримувати дух свободи в знедоленого нашого народу і сам робив це. Показував справжнє хижацьке обличчя імперської шовіністично-комуністичної Росії. Надсилав листівки катам України, в тім числі яничару Володимиру Щербицькому. Він боровся і бачив у цій боротьбі сенс свого життя. Одні його побратими в діаспорі вмирали, інші в безнадії якось вплинути на полегшення долі України відходили від боротьби, а він не зневірювався. І, образно кажучи, у фронтовому окопі зустрів перемогу: розвал комуністичної імперії і проголошення незалежності України…", – писав про Василя Томківа підволочиський часопис "Гомін Волі".
Майже півстоліття не був Василь Томків у рідних Коцюбинчиках. Осінньої пори 1992 року він вперше після довгої розлуки зустрівся в рідному селі з братом Петром, який приїхав туди з Херсонщини. Ця зустріч вилилася у величаву, задушевну імпрезу в сільському народному домі. Місцеві аматори сцени підготували цікаву художню програму. Хлібом-сіллю зустріли земляки родину Томківих на рідній землі. Але однією з найбільших несподіванок для пана Василя стало те, що переважна частина пісень в концерті… на його вірші! Про які він вже майже забув, коли б ведучі зустрічі ще наголосили – "це пісні поета з нашого села".. А творив він їх ще юнаком. "Були там пісні різного жанру: побутові, романтичні, але найбільше маршових, патріотичних. І сумних. Бо душею юнак відчував, як люди люблять красу рідної пісні. Особливо тоді, коли передається вона щиро, мелодійно, з почуттям, ніжністю. Брат довший час переховував "грубу збірку" цих пісень, але, передбачаючи, що "визволителям" хтось доніс, передав їх колегам. І пішли вони з рук в руки у відписах, а ще люди, особливо жінки, запам'ятали "напам'ять"…, – писав часопис Чортківського району "Голос Народу" 20 січня 1993 року.
Ось, до речі, уривок із вірша "Якщо я, друзі, умру" Василь Томківа, написаного в роки його "молодечої творчості":
"…Якщо я, друзі, умру,
Якщо проллю я кров свою, –
Упаду, навіки засну,
Не зможу йти вже до бою,
Ви, друзі, дальше ідіть,
Вперед на стрічу, до Волі.
Лиш прошу, друзі, мене
Не залишайте у полі…
Візьміть мене ви на руки
Та заховайте від ночі,
Хай не видзьобують круки
Мої чорнявії очі…."
Коли журналіст Маріан Шпікула у 2001 році відвідав помешкання Томківих у Болтоні, його найбільше вразило те, що пан Василь особливо зрадів газетам, журналам та аудіокасетам з України, які той привіз: "…Не передати радості пана Василя, коли він побачив ці газети і журнали. Та ще більше зрадів касетам. Я спостерігав за ним, коли він їх прослуховував, і мені передавалась його невимовна туга за Батьківщиною. Стиснувши голову руками, він слухав "Пісню райського саду" – в пам'ять Назарія Яремчука. Слухав раз, другий, третій… І досі мені вчувається: "Я любив вас усіх, а найбільше любив Україну… Це, напевно, і є та найбільша провина моя..". А перед очима – схилена голова пана Василя, а у вухах – спів Ґіґи. Іншого разу з такими ж почуттями він слухав Тараса Петриненка – "Боже, Україну бережи, Господи, помилуй нас…".
Василь Томків разом зі своїми колегами з української діаспори у Великій Британії намагався допомагати нашому народові не тільки правдивим словом, але й ділом. Приїхавши вперше після майже півстолітньої відсутності в Україну, він побачив, як недоїдають хворі в лікарнях і діти в сиротинцях та школах-інтернатах, як катастрофічно не вистачає ліків, медикаментів, постільної білизни, одягу. Повернувся до Англії і разом з друзями організував пересилання гуманітарної допомоги для хворих і найбільш знедолених дітей. Багато зробив і для Буського району, скеровуючи цю допомогу для районної лікарні і сиротинця разом з Андрієм Залотоцьким. Це і є патріотизм не на словах, а на ділі.
А ще великий український патріот Василь Томків впевнений, що Україну треба любити такою, якою вона є. Й будувати її щодня і щохвилини, в Краю і на чужині. У своєму інтерв'ю кореспондентові газети Івано-Франківської облради "Галичина" В.Томків не переставав стверджувати, що його "останнім часом турбує до печінок те, що наш нарід не може позбутися думки, нібито в нинішніх українських бідах завинила тільки влада. У демократичних суспільствах цей стереотип вже давно відійшов у забуття. Народ є сувереном своєї долі, а владні структури всіх рівнів – його слугами. А в Україні обирають до влади малоросів або й навіть злочинців, і після того ще й нарікають, що влада така погана і злодійкувата.
Україна понад усе – ось що мало б стати кредом кожного, кому доля рідного народу не є байдужою. І в цьому українці можуть брати приклад з інших культурних народів. Чому ми маємо жити гірше не тільки за англійців чи французів, а й за наших сусідів – поляків, угорців, чехів і навіть прибалтійців? Нам треба брати приклад і з євреїв, які раз у раз нагадують байдужим про свій голокост, написали про це гори книг, наробили десятки, якщо не сотні, блискучих фільмів, по всьому світу натворили пам'ятників і музеїв і не пробачають нікому завданих їм кривд… Нас теж нищили, тільки мільйонами, і фізично, і духовно. Отож, що робити справжнім патріотам в Україні? Усі свої сили вони мають присвятити справі оздоровлення збаламученого менталітету української людини. Твердження, що українська ідея "не спрацювала", що "українська нація не сформована" і що її нема взагалі, це, звичайно, фальш. Якщо їх нема, то навіщо тоді чиниться такий потужний тиск на українство? Але тепер вже є держава Україна. Не романтична, на жаль, бо "розбуджена окраденою", бідна, поросла кукілем облуди і бездухов'я. Отож для очищення з олжі, від національного ніґілізму треба безнастанно працювати. В тому числі пером і живим словом. Це я з моїми скромними можливостями й намагаюся робити.
Я більш як десять років знаю Василя Томківа, а видається мені, що ми приятелюємо все життя. Не перестаю дивуватися його жертовності, щирості й надзвичайної та незвичайної любові до простого українського люду та рідного краю. Ця його патріотична любов безмежна. Вона стосується не лише Києва, Львова, Тернополя чи Криму, але й таких маленьких містечок як Чортків і Лохвиця, Буськ чи Підволочиськ. А з турботами родинних Коцюбинчиків, що на Тернопільщині, а також його та його вже натепер, на жаль, покійної дружини, соратниці та співтоваришки долі пані Марії чисельної рідні, ближчих друзів та приятелів, він, здається, лягає спати ввечері й прокидається вранці. Про нас, українців, й Україну він думає також і вночі, мабуть, не спиться, бо чимало у нас тепер різних негараздів.
Така турботлива й неспокійна вдача українського патріота й української людини Василя Томківа. Він справжній українець – сердечний і співчутливий, щирий і освічений, від природи інтеліґентний, однак принциповий і непоступливий. Його справді батьківська любов своєю ніжною рукою торкається кожного з нас, тих, хто з ним знайомий, цих здалеку таких собі не зовсім помітних людей, як казав колишній наш Президент, – маленьких українців, які замешкали волею долі на периферії, далеко від столиць та обласних центрів, як модно говорити, – далеко від цивілізації.
Пан Василь щодня й щохвилини живе Україною, живе її здобутками і негараздами, разом з нами радіє й сумує, сміється й дискутує. Скажу чесно й відверто, я таких людей в своєму житті ще не зустрічав. У кожному листі чи телефонній розмові разом із зиченням він не перестає додавати: "…Головне: бережіть себе і родину…". Він сам неймовірно багато пережив, передумав, написав… Він знає правду життя, так би мовити, зсередини. А скільки різного ще залишилось у нього в душі та на серці!
Україна й українці… Ці суттєві, визначальні й надзвичайні сентенції для Ювіляра вщент наповнені історично-ментальним й морально-духовим змістом, бо якраз Україною, здобутками й негараздами в житті свого вже ніби й незалежного, але ще такого знедоленого народу живе і, як мовиться, дихає щохвилини й повсякчас визначний український патріот Василь Томків, видатний українець із Великої Британії. А ще він щиро вірить в щасливу долю українського народу, бо ця непохитна віра тримала його у багатьох, здавалось би, безвихідних ситуаціях.
Цієї квітневої днини з нагоди 90-ліття пана Василя засилаю йому найкращі зичення від себе й усіх наших єдинокровних братів-українців із Рідних Земель та з країн поселення:
"Міцного здоров'я Вам, дорогий пане Василю, особливої та творчої працездатності, наснаги й оптимізму, яких Ви ніколи не втрачаєте! З роси й води Вам, наш славний Ювіляре!".