Головна Історія Музей Шашкевича в Новосілках

Музей Шашкевича в Новосілках

 13 листопада минув рік з часу відкриття музею о.Маркіяна Шашкевича в Новосілках. 

 
З часу реставрації старої школи під музей у районному часописі "Воля народу" вийшла низка публікацій.
 
Нагадаю, що задум створення музею Будителя Галичини у Новосілках – місці, звідки він пішов у безсмертя, був гарний, але коли члени оргкомітету приїхали на подвір’я школи, то побачене справило гнітюче враження: облуплені стіни, вибиті вікна, прогнила підлога, розвалені печі, протікаючий дах. Хтось навіть  висловив припущення, що дешевше було б збудувати нове приміщення під музей, аніж доводити до ладу старе. Але оскільки споруда старої школи вже сама по собі є музеєм, то вирішили все ж її реставрувати. Правда, не всю, а лише частину.
 
І закипіла робота. До доброї справи долучились підприємства та організації району, приватні підприємці, громадськість, – як кажуть, з миру по нитці… Щоразу, коли кореспонденти "Волі народу" навідувались на подвір’я старої школи, відразу впадали в очі ті нові зміни, які відбувалися.
 
І за якихось кілька місяців урочисто відкрили пам’ятник о.Маркіяну Шашкевичу і музей його імені. З того часу його відвідало чимало гостей, проте і досі немає директора музею. Але, здається, нарешті справа зрушила з місця. Тож в деякім часі і тут відбудуться нововведення. Розповідає керівник відділу культури Людмила  ЦІХОЦЬКА:
 
– Так, цими днями минає рік з часу відкриття у Новосілках музею о.Маркіяна Шашкевича. Задум про його створення виношувався не одне десятиліття. За 4 місяці покинута столітня школа стала ошатним музеєм, а на його подвір’ї «ожила» постать Великого українця – Маркіяна Шашкевича, закарбована в металі. Здавалося, і саме приміщення, і макет пам’ятника авторства Теодозії Бриж, і патріотичний здвиг громади Бущини чекали визначеного життям моменту – 200-ліття з дня народження о.Маркіяна. Влада, громада, благодійники, митці об’єднали зусилля навколо величної постаті. А чи о.Маркіян об’єднав усіх…
 
На жаль, музей у Новосілках на сьогоднішній день має статус громадського. І хоча за рік у ньому побували понад дві тисячі людей, добре розуміємо: потрібен директор музею, людина, яка займатиметься науковою роботою, розширятиме територію музею, не кажучи уже про екскурсії… Тож цього тижня в обласне управління культури будуть подані необхідні документи для надання музею статусу "Народний". Головний спеціаліст відділу культури та туризму Буської РДА Ігор Стефанюк оперативно займається цим питанням. Зокрема, готує уніфікований паспорт, статут музею та охоронно-облікову документацію.
 
Хто фінансуватиме музей в 2013 році, районний бюджет чи Міністерство культури, покаже час. Але ми впевнені, що фінансування буде. Свідченням того, що музей живе і має жити, є записи екскурсантів у Книзі відгуків. А це переможці районного конкурсу "Україна в серці Маркіяна", вчителі Бущини, колектив Олеського осередку "Просвіта", педагогічний колектив  Запитівської ЗОШ І-ІІІ ст., учасники обласного семінару-практикуму учителів-словесників на базі Олеського ліцею, викладачі Львівської середньої спеціальної музичної школи ім.С.Крушельницької, викладачі природничо-економічного ліцею с.Вузлове, учасники Міжнародного форуму шкіл-шашкевичівок, члени Благодійного фонду св.Володимира зі Львова і багато інших.
 
Лариса ГАРАСИМІВ