Головна Історія На Бущині у Новосілках вшанували пам’ять отця Маркіяна Шашкевича

На Бущині у Новосілках вшанували пам’ять отця Маркіяна Шашкевича

5 червня, з нагоди 177-х роковин з дня смерті о.Маркіяна Шашкевича, голова Буської РДА Олег Коваль, голова Буської районної ради Богдан Глова, заступник голови РДА Тарас Дума, Новосілківський сільський голова Володимир Яворський, завідувач сектору культури, молоді та спорту РДА Льдмила Ціхоцька та завідувач сектору освіти РДА Галина Олійник вшанували пам’ять культурно-мистецького діяча, священика УГКЦ, зачинателя нової української літератури в Галичині.

На сільському кладовищі, на місці першопоховання о.Маркіяна у с. Новосілки, керівництво району поклали корзину квітів та запалили лампадки. Квіти лягли також і до пам’ятника Будителю Галичини, що знаходиться в центрі села на подвір’ї Народного музею о. Маркіяна Шашкевича.

Очільники району мали можливість відвідати музей-садибу о.Маркіяна, яку було відкрито разом з памятником до 200-річчя з дня його народження. Автор пам’ятника – Теодозія Бриш.

Довідково:

Народився о. Маркіян Шашкевич 6 листопада 1811 року в селі Підлисся Золочівського повіту у сім’ї священика. У 1838 закінчив Львівську духовну семінарію, був вільним слухачем Львівського університету, та, закінчивши семінарію — парафіяльним священиком по селах Львівщини, а саме у Гумниськах, Нестаничах і Новосілках(Буський район). Під час навчання в семінарії Шашкевич спільно з Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем згуртував національно свідому молодь (І. Білинський, Ф. Мінчакевич, М. Козловський, А. Величковський, Г. Ількевич та ін.), яка стала на боротьбу за національно-культурне відродження на західних землях, зокрема за відродження народної мови в письменстві й церковних проповідях («Руська трійця»). 7.06.1843 – дата смерті о.Маркіяна, якого поховали у чужий гробівець на місцевому цвинтарі с.Новосілки.
1893р. – перенесення праху Шашкевича на Личаківський цвинтар у Львові.
1911р. – встановлення пам’ятного мережаного Хреста на Білій горі коло Підлисся.
1986р. – відкриття музею-садиби у с.Підлисся.
1990р. – відкриття пам’ятника Шашкевичу та музею “Русалка Дністрова” у Львові.
10.11.2011р. відкриття музею Маркіяна Шашкевича у Новосілках Буського району. НОВОСІЛКИ – остання парафія о. Маркіяна.

Фото Сергія Пенцака.

У Новосілках вшанували пам’ять отця Маркіяна ШашкевичаУ Новосілках вшанували пам’ять отця Маркіяна ШашкевичаУ Новосілках вшанували пам’ять отця Маркіяна Шашкевича