Головна Коротко Зі снігом впорались, і вода нам не страшна!

Зі снігом впорались, і вода нам не страшна!

Друга хвиля весняних підтоплень на Львівщині добряче "підмочила" і Надбужжя. В цілому в області цьогоріч від паводків потерпають 8 районів, але найбільшу воду прогнозували у Червонограді та Буську. Як у районі протистояли стихії – далі.

Тече вода

Через сніготанення і часті опади в рази збільшився рівень ґрунтових вод, що спричинило масові підтоплення підвалів та присадибних ділянок. Найбіль­ше "дісталось" мешканцям, які проживають в низині сіл За­двір'я, Боложинів, Гумниська, Купче, Ракобовти, Милятин, Ожидів, Побужани, Полтва, Со­коля, Соколівка, Топорів, Тур’я, Чаниж, селищ Красне і Олесько.

У середу, 3 квітня, тривожний сигнал надійшов зі с.Петричі. Там вода дісталась до будівлі школи: того ж дня для безпеки дітей спільними зусил­лями підтоплення ліквідували. У водяному полоні опинилось і підвальне приміщення Побу­жан­ської школи, де знаходяться туалети та їдальня. Ці навчальні заклади забезпечили питною водою, припинили забір води з ко­лодязів, прохлорувавши їх.

Та найбільше позаливало присадибні ділянки у Задвір'ї. Відкачувати воду довелось із семи обійсть. На сьогодні усі роботи завершили. А загалом в районі підтопило 19 приса­диб­них ділянок.

Як нам повідомив Геннадій Бу­лавенко, завідувач сектору з пи­тань надзвичайних ситуацій Бу­ської РДА, станом на 9 квітня у річ­ках Полтва та Солотвина рі­вень во­ди знизився за добу на 10 сан­тиметрів, у Західному Бузі – на 15 см. Си­туація із підтопленням була під особливим контролем у влади – в райдержадміністрації прово­дили термінові засідання комісії з пи­тань ТЕБ та НС. Для кращого ін­формування у селах працювали соціальні працівники, право­охо­ронці, які навідувались до одино­ких краян та попереджали про можливу небезпеку.

"Плаваюче" місто

У Буську підтопило 8 ділянок, до двох житлових будинків через розлив річки Солотвина не було доїзду. Повністю затопило місь­кий парк, частково у воді й те­риторія ринку «Галвет» – через це окремі ятки у базарні дні роз­містили на тротуарі. Хоча рівень у річках поволі знижується, ці території й досі в полоні стихії.

Велика вода знову спри­чинила зсув лівого берега За­хідного Бугу на вул.Підзамче. Ро­боти з укріплення міська рада роз­­почала в 2010 році, та до кін­ця фінансового року не встигла їх завершити. Тому цього­річ ста­ра проблема нагадала про себе. Як запевнив міський голова Бу­ська Ростислав Сліпець, чека­тимуть на допомогу від держави, а в іншому разі берег зміцню­ватимуть з міського бюджету.

Небезпека згори

та знизу

Вода – це завжди небезпека. Про це не з пліток знають у с.Топорів, де нещодавно трапи­лась ця пригода. Дитина, бігаючи біля рова, ненароком впала у воду. Канава була повною, тож самотужки малюк не зміг вибра­тись з неї. На щастя, це помітила мама, яка швидко витягнула своє дитя та до приїзду бригади медицини катастроф надала йому першу допо­могу. Сьогодні дитина в безпеці.   

Саме тала вода наробила лиха на Рівненщині. 22 дитини отруїлися, бо пили забруднену воду. Там повінь затопила міс­цеву свердловину, і через цент­ральний водогін тала вода по­тра­пила в крани мешканців містечка.

Значні опади, а також під­топ­лення помешкань, сільсько­гос­по­дарських угідь, лісів, доріг мо­жуть спровокувати виник­нення інфекційних хворіб. За­радити цій біді можна, дотри­муючись прос­тих правил. Перш за все пам'я­тайте, що талу воду ні в якому разі не можна вико­ристовувати для вживання! Вона надходить до ко­лодязів з підтоп­лених відкри­тих водойм, а у ці джерела, які жив­ляться з під­земних вод, зі ското­могильників, кладовищ, вбира­лень, гноєсхо­вищ, хлівів, сміттє­звалищ тощо можуть потрапити хвороботворні інфекції.

У разі відсутності якісної привізної та фасованої води для пиття можна використовувати тільки добре прокип'ячену воду (протягом 45 хвилин). Для гос­подарських потреб також вико­ристовуйте тільки добре про­кип'ячену воду. В жодному разі не давайте такої води дітям!

Після сходу води з ґрунтового по­криву необхідно провести ре­культивацію земель, очистити поверхню грунту від сторонніх предметів: гілля, будівельних кон­струкцій тощо та перекопати го­роди присадибних ділянок на гли­бину 20-25 см. Обов'язково спо­рожніть індивідуальні вигрібні вбиральні (туалети), які пере­повнені водою, та продезінфі­куйте їх хлорним вапном або іншими засобами. Коло­дязь звіль­ніть від нанесеного бруду, почистіть, спорожніть та про­дезінфікуйте в них воду.

Сподіватимось,  що вода вже невдовзі відступить, але все ж будьте обережні. Ваше здоров'я – у ваших руках.

Ірина  КОРЧИНСЬКА