Друга хвиля весняних підтоплень на Львівщині добряче "підмочила" і Надбужжя. В цілому в області цьогоріч від паводків потерпають 8 районів, але найбільшу воду прогнозували у Червонограді та Буську. Як у районі протистояли стихії – далі.
Тече вода…
Через сніготанення і часті опади в рази збільшився рівень ґрунтових вод, що спричинило масові підтоплення підвалів та присадибних ділянок. Найбільше "дісталось" мешканцям, які проживають в низині сіл Задвір'я, Боложинів, Гумниська, Купче, Ракобовти, Милятин, Ожидів, Побужани, Полтва, Соколя, Соколівка, Топорів, Тур’я, Чаниж, селищ Красне і Олесько.
У середу, 3 квітня, тривожний сигнал надійшов зі с.Петричі. Там вода дісталась до будівлі школи: того ж дня для безпеки дітей спільними зусиллями підтоплення ліквідували. У водяному полоні опинилось і підвальне приміщення Побужанської школи, де знаходяться туалети та їдальня. Ці навчальні заклади забезпечили питною водою, припинили забір води з колодязів, прохлорувавши їх.
Та найбільше позаливало присадибні ділянки у Задвір'ї. Відкачувати воду довелось із семи обійсть. На сьогодні усі роботи завершили. А загалом в районі підтопило 19 присадибних ділянок.
Як нам повідомив Геннадій Булавенко, завідувач сектору з питань надзвичайних ситуацій Буської РДА, станом на 9 квітня у річках Полтва та Солотвина рівень води знизився за добу на 10 сантиметрів, у Західному Бузі – на 15 см. Ситуація із підтопленням була під особливим контролем у влади – в райдержадміністрації проводили термінові засідання комісії з питань ТЕБ та НС. Для кращого інформування у селах працювали соціальні працівники, правоохоронці, які навідувались до одиноких краян та попереджали про можливу небезпеку.
"Плаваюче" місто
У Буську підтопило 8 ділянок, до двох житлових будинків через розлив річки Солотвина не було доїзду. Повністю затопило міський парк, частково у воді й територія ринку «Галвет» – через це окремі ятки у базарні дні розмістили на тротуарі. Хоча рівень у річках поволі знижується, ці території й досі в полоні стихії.
Велика вода знову спричинила зсув лівого берега Західного Бугу на вул.Підзамче. Роботи з укріплення міська рада розпочала в 2010 році, та до кінця фінансового року не встигла їх завершити. Тому цьогоріч стара проблема нагадала про себе. Як запевнив міський голова Буська Ростислав Сліпець, чекатимуть на допомогу від держави, а в іншому разі берег зміцнюватимуть з міського бюджету.
Небезпека згори
та знизу
Вода – це завжди небезпека. Про це не з пліток знають у с.Топорів, де нещодавно трапилась ця пригода. Дитина, бігаючи біля рова, ненароком впала у воду. Канава була повною, тож самотужки малюк не зміг вибратись з неї. На щастя, це помітила мама, яка швидко витягнула своє дитя та до приїзду бригади медицини катастроф надала йому першу допомогу. Сьогодні дитина в безпеці.
Саме тала вода наробила лиха на Рівненщині. 22 дитини отруїлися, бо пили забруднену воду. Там повінь затопила місцеву свердловину, і через центральний водогін тала вода потрапила в крани мешканців містечка.
Значні опади, а також підтоплення помешкань, сільськогосподарських угідь, лісів, доріг можуть спровокувати виникнення інфекційних хворіб. Зарадити цій біді можна, дотримуючись простих правил. Перш за все пам'ятайте, що талу воду ні в якому разі не можна використовувати для вживання! Вона надходить до колодязів з підтоплених відкритих водойм, а у ці джерела, які живляться з підземних вод, зі скотомогильників, кладовищ, вбиралень, гноєсховищ, хлівів, сміттєзвалищ тощо можуть потрапити хвороботворні інфекції.
У разі відсутності якісної привізної та фасованої води для пиття можна використовувати тільки добре прокип'ячену воду (протягом 45 хвилин). Для господарських потреб також використовуйте тільки добре прокип'ячену воду. В жодному разі не давайте такої води дітям!
Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно провести рекультивацію земель, очистити поверхню грунту від сторонніх предметів: гілля, будівельних конструкцій тощо та перекопати городи присадибних ділянок на глибину 20-25 см. Обов'язково спорожніть індивідуальні вигрібні вбиральні (туалети), які переповнені водою, та продезінфікуйте їх хлорним вапном або іншими засобами. Колодязь звільніть від нанесеного бруду, почистіть, спорожніть та продезінфікуйте в них воду.
Сподіватимось, що вода вже невдовзі відступить, але все ж будьте обережні. Ваше здоров'я – у ваших руках.
Ірина КОРЧИНСЬКА