Головна Культура На Львівщині попереджають про небезпеку поширення рослин Борщівника Сосновського

На Львівщині попереджають про небезпеку поширення рослин Борщівника Сосновського

Неконтрольоване поширення рослин Борщівника Сосновського призвело до значних екологічних ризиків як для населення так і для сільгоспвиробників. Чим небезпечний борщівник? Якої шкоди він може завдати людині?

    На полях, на городах і дачах, на берегах річок і т. д. можна зустріти види борщівника, які дуже небезпечні для людини, особливо в літній час, в період цвітіння. Пилок, запах і сік трави можуть викликати у людини алергію з тяжкими наслідками. Крім того, він здатний заподіяти опіки, які в окремих випадках закінчуються летальним результатом. Всьому виною ефірні олії та кумарин, що містяться в цій рослині. Потрапляючи на шкіру людини, дані речовини практично до нуля знижують її здатність захищати від сонячного випромінювання. Їх дія проявляється не відразу, що погіршує ситуацію. Людина, не знаючи про те, що піддалась впливу отрути, спокійно гуляє на сонці і отримує страшні опіки. А коли з'являються симптоми – запаморочення і головний біль, нудота і блювота, іноді вже пізно щось робити. Обпалена шкіра заживає дуже довго. Пухирі чорніють і тримаються від трьох місяців до півроку, іноді залишаючи після себе великі рубці.
    В екосистемах захоплюючи нову площу, борщівник пригнічує іншу рослинність, порушує нормальне природне функціонування місцевих екологічних систем і створює навколо себе власну екосистему, неприйнятну для природи тої чи іншої місцевості. Великі і широкі листки борщівника розпускаються навесні раніше за інші рослини (трави), затінюючи поверхню грунту, на якій після його заселення рослини інших видів більше не ростуть.
Ось найбільш ефективні заходи боротьби з Борщівником Сосновського – Heracleum sosnowskyi:
   1. Систематичне косіння борщівника у водонепроникному одязі перед виходом рослин "в трубку", тобто обов'язково перед цвітінням рослини і не пізніше, ніж через 3-4 тижні після першого скошування. Цей захід проводиться для знищення всіх генеративних пагонів, які несуть суцвіття, і відповідно квіти. Важливо не давати рослинам цвісти, щоб не утворилося нове насіння: одноразове скошування в середині цвітіння лише сприятиме подальшому розмноженню рослин.
2. Зрізування товстих коренів на глибині 8-12 см, або викопування лопатами однорічних сходів, просапування, або регулярна відвальна оранка. Оскільки сходи можуть з'являтися не тільки навесні, але і протягом літа, тому оранка повинна бути проведена багаторазово, кожних 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання рослин.
3. Випасання худоби – молоді листки рослини поїдають вівці, корови.
4. Обробка гербіцидами. За даними досліджень С.В. Мошківської найбільш ефективно проводити контролювання рослин борщівника Сосновського у фазу 2-3 справжніх листків Препаратами Елюміс 105 OD, МД у нормі 2 л/га, а також Елюміс 105 OD, МД + Раундап, в.р. у нормі 2,0+6,0 л/га  (оптимальні терміни для проведення обробки: початок квітня – початок травня в залежності від погодніх умов). Ефективність застосування даних препаратів становила 100% (забезпечувала відмирання надземної та підземної частини борщівника). Проведення робіт в зазначені терміни спростить застосування ручних і механізованих способів внесення гербіцидів і дозволить знизити ризик отримання опіків. Також можна застосовувати один з гербіцидів: Агрітокс, в.р. 4 л/га, (випасання худоби та скошування трав не раніше, ніж через 40 діб після обробки), Аргумент, в.р. 6 л/га, Вулкан Плюс, в.р. 6 л/га, Гіацинт, в.р. 6 л/га, Глісол Євро, в.р. 6 л/га, Гліфоган 480, в.р. 6-10 л/га, Гліфос 360, в.р. 8 л/га, Гліфос Супер, в.р.к. 3,2-4,8 л/га, Домінатор Мега, в.р. 2,0-4,5 л/га, Клінік Макс, в.р.к. 1,5-4,0 л/га, Космік, в.р. 8 л/га, Нота, в.р. 6 л/га, Отаман, в.р. 6 л/га, Райдон, в.р. 8 л/га, Рауль, в.р. 2,0-5,0 л/га, Раундап Макс, в.р. 4,8 л/га, Смерш, в.р. 2-6 л/га, Торнадо, в.р. 6 л/га, Ураган Форте 500 SL, в.р.к. 4 л/га, Фозат, в.р. 6 л/га, Напалм, в.р. 6 л/га, інші (забороняється випасання худоби та заготівля сіна у зоні 300 м від оброблених територій протягом 15 діб; забороняється обробка земель несільськогосподарського використання на відстані менше 300 м від місць постійного перебування людей).
5. Спалювання – дуже ефективний метод знищення насіння рослин саме в період його дозрівання. Тут важливо не упустити момент проведення заходу – краще його проводити до початку повного дозрівання плодів у центральній, найбільшій парасольці. Цей метод потребує максимальної обережності й акуратності. Перед підпалом можна рослини облити горючою рідиною (так, щоб саме парасольки з плодами були намочені), і під час їх горіння важливо дотримуватися всіх запобіжних заходів – з плодів будуть виділятися ефірні масла, які так само горючі. Важливо дотримуватися всіх заходів протипожежної безпеки, а також намагатися не допускати попадання соку на відкриті ділянки тіла і одяг.
6. Обрізування квітів в період бутонізації і початку цвітіння рослин – найдієвіший спосіб знищення борщівника на невеликих площах, але і один з найнебезпечніших – легко забруднитися соком і отримати сильні дерматози на різних ділянках тіла. При обрізуванні генеративних органів важливо зрізати лише бутони, квіти, або дрібні зелені і ще не розвинені плоди. Обрізати потрібно центральну парасольку і парасольки першого порядку. Парасольки другого і наступних порядків (якщо вони утворюються) можна обрізати під основу цієї парасольки. Для цього парасольку знизу охоплюють захищеної рукою (в рукавичці) і зрізають тільки квіти. Строго дотримуючись правил індивідуального захисту, щоб сік або роса з розчиненим у ній соком з рослин не потрапили не тільки на незахищені ділянки тіла, але і не промочили одяг. Якщо терміни для обрізки бутонів, квіток вручну все ж були упущені, а всі рослини були просто скошені – потрібно уважно стежити, щоб від коріння не з’явилися нові бічні парасольки в прикореневій розетці – як тільки рослина дасть нові парасольки і квіти в них утворять зав’язі – буде нове покоління насіння, достатнє для відновлення заростей цієї рослини.
    Крім того, інформація щодо переліку ліцензованих підприємств в Львівській області, які займаються знешкодженням борщівника Сосновського відсутня.
Володимир БАЛАНДЮК, головний спеціаліст–
державний фітосанітарний інспектор