Головна Культура На Львівщині проводять археологічні розкопки

На Львівщині проводять археологічні розкопки

Археологічна експедиція під керівництвом наукових співробітників Інституту археології Львівського національного університету імені Івана Франка Петра Довганя та Наталії Стеблій разом із студентами історичного факультету продовжують започатковане у 2015 році дослідження Малого Городище у Буську, що знаходиться у міському парку поблизу автостанції.

   За важкою, клопіткою працею помічаємо групу археологів з лопатою. Поблизу стоїть голова Товариства «Бужани» Зеновій  Павлик. 
  Минулого тижня археологи відкрили вже за ліком 17-й археологічний сезон у Буську. За цей період було знайдено чимало унікальних і цінних знахідок. Минулого року дослідники на пагорбі навпроти нинішніх розкопок встановили місце розташування найдавнішого християнського цвинтаря і церкви ХІІ ст, а також знайшли сліди 17 поховань.
  Про мету і завдання експедиції «Буському порталу» розповіла співкерівник експедиції, співробітник Інституту археології Львівського національного університету їм. І. Франка Наталія СТЕБЛІЙ:
– Цьогорічна експедиція продовжує дослідження на місці започаткованих у 2005 році археологічних досліджень у підніжжі Малого Городище із східного боку. Пов’язано це із тим, що ми тут минулого року заклали траншею, і відповідно, на глибині метрів 40, було знайдено матеріали пізньоримського часу. Наразі складно сказати до якої саме археологічної культури їх слід віднести. Бо траншея була досить вузькою, тому цьогорічні розкопки покликані конкретизувати інформацію про ці матеріали. 
  Сьогодні ми розпочали другий тиждень нашої роботи, але дійти до того рівня, який мав би нас цікавити складно, інколи нам заважають погодні умови. Наразі  ми пройшли знайдену минулого року доріжку вимощену цеглою і камінням, також битою цеглою, попередньо її відносимо до кінця XVII початку XVIII століття. Так як вона знаходиться у парку, тому вважаємо, що вона була споруджена за місцевих графів. Під нею також пройшлися залишки валу, складно його назвати оборонним, бо він не є таким потужним, в середньому – товщина до 1 метра, а також він пов’язаний з Малим Городищем, тому вважаємо, що він був споруджений десь наприкінці XIV століття –  для підсилення обороноздатності Малого Городища. Надалі проходимо культурний шар: знайшли дуже багато кружальної кераміки II половини XII століття – I половини XIII століття, а також знайшли залишки частини трьох скляних браслетів, які хронологічно пов’язуються з II половиною XII століття. Маємо гарне кистяне лощило – це знаряддя, за допомогою якого вичищали шкіри. Зараз намагаємось дійти до материкової основи, тобто до того рівня, де закінчується культурний шар. Якщо погода буде сприяти, то можливо до кінця цього тижня зможемо пройти весь культурний шар, але не виключено, що різні обставини можуть внести свої корективи. Члени Товариства «Бужани» продовжать згодом нашу роботу.

  Керівник археологічної експедиції Петро Довгань додає, що відрадно, що їм допомагає Буська районна рада в особі його голови Богдана Глови.
  Нещодавно голова райради Богдан Глова побував на археологічних розкопках та поцікавився, чим можна допомогти експедиції. Відразу після візиту, очільник райради надіслав листа до Президента ТзОВ ТВК «Львівхолод» Богдана Козака з проханням посприяти учасникам експедиції продуктами харчування. На що Богдан Козак не відмовився і надав дозвіл видати археологічній експедиції продукти з магазину «Рукавичка» на суму близько півтора тисячі гривень. 
 Наразі археологічні розвідки у Буську тривають. 
/Буський медіа портал/