Головна Культура На Львівщині вірусний гепатит А: рекомендації щодо профілактики

На Львівщині вірусний гепатит А: рекомендації щодо профілактики

На сьогоднішній день у смт. Красне зареєстровано одне сімейне вогнище вірусного гепатиту А з 3-ма захворілими, з них 1 дитина.

       Високою захворюваність на вірусний гепатит А була в  2005 році і становила 76 захворілих (показник на 100 тисяч населення 149,39), що в 3,6 разів більше за середньообласний показник. З 2006 року захворюваність почала знижуватись (25 випадків захворювання, що становить 50,0 на 100 тис. населення) і з 2007 по 2010 роки на території району реєструвались поодинокі випадки захворювання на вірусний гепатит А, а з 2011 по жовтень 2015 роки зовсім випадків захворювання не виявлено.
      Насторожує той факт, що протікання епідпроцесу при ВГА характеризуються періодичністю чергування підйомів та спадів захворюваності з інтервалом у 5 років і більше. Отже, за сприятливих умов поширення водного шляху передачі , який пов'язаний з фекальним забрудненням водойм, що служать джерелом централізованого водопостачання, проникненням стічних вод у водопровідну мережу є імовірність різкого погіршення епідситуації.
    Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це  гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу.
   Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через  воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни.
   У більшості випадків хвороба починанається гостро, з підвищенням температури до 38,50 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора  людини відчуває  загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю пива). Можливе свербіння шкіри.
   Джерелом  інфекції є хвора людина з  будь-якими формами захворювання.
   Інкубаційний період – 7-50 днів  (в середньому 15-45 днів). Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.
   Загострення та рецидиви спостерігаються у 2-5% хворих. Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов`язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників. Після перенесеного захворювання можливе формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цирох печінки.
   Для вірусного гепатиту А  характерні спалахи які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).  
   Як уникнути зараження вірусом гепатиту А:
1. Використовувати для пиття  та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип'ятити не  менше 10 хв., дати відстоятися).
2. Не використовувати  для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.
3. При неорганізованому відпочинку  для пиття та приготування їжі мати з собою  запас  питної води (краще бутильовану).
4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
5. Суворо дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.
6. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.   
   Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.
У випадку появи перших ознак захворювання необхідно терміново звернутись до лікувальної установи. Не займайтесь самолікуванням! 
Бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих вас людей!
Буське районне лабораторне відділення
Бродівського міжрайонного відділу 
лабораторних досліджень ДУ «ЛОЛЦ  Д СЕС України»