У рамках мистецького проекту "Цікава людина" у районному Народному домі відбулася зустріч з відомою мисткинею Галиною САЙ. Вона провела майстер-клас із виготовлення оберегів. А оскільки захід відбувався напередодні Великодня, то й було запропоновано присутнім (а це були бібліотекарі та учні Буської першої школи) виготовити його у формі великоднього яйця, а бібліотекарі зробили й великодній кошик. На майстер-класі виступила й директор дитячої бібліотеки Галина Гораль. Вона розповіла про значення елементів оберегів, які несуть певну символіку.
Так, наприклад, калина – як символ краси і кохання, а часник – оберіг від злих сил. Наділення часника чудодійною силою значною мірою зумовлене його цілющими властивостями і своєрідним запахом рослини. Її розповідь продовжила майстриня, котра виготовила вже понад сотню оберегів. Декілька готових принесла зі собою, тож присутні задивлялись на її шедеври.
Галина Сай спочатку робила обереги із насінин, зерняток, згодом додавала нові елементи – різнобарвне каміння, фігурки янголів, лелек тощо. Адже кожна зернина, квітка, овоч щось символізують. Горіхи – це символ міцного здоров’я; бобові, злаки, хлібобулочні вироби – достаток у родині; кукурудза, квасоля – гроші; перець – чоловіча сила; безсмертник – молодість, довге життя; мак – пам’ять роду, спокій у сім’ї; сонце – добро і радість; дерево – життя і щастя. Символами щастя є лелека, півень і підкова. Льон знімає вроки, а часник та овес проганяють нечисту силу. Певні настанови несуть не лише окремі елементи, а й їх кількісне поєднання. Якщо на оберегу три символи – вони означають щасливе, спокійне життя, чотири – реалізація ідей, добробут і статок родини, п’ять – втілення творчих задумів, духовні цінності, шість – єднання з Богом, духовна і фізична досконалість, сім – приєднання до таємниць Всесвіту.
Отож, кожен приніс на майстер-клас мішечки з крупами (горох, гречка, манка, пшоно, рис) та насінини гарбуза, квасолі, маку, льону, кукурудзи тощо. І закипіла робота. Здавалось би, всі працювали за однаковим сценарієм – малювали великоднє яйце, а в ньому викладали рядочками крупи, проте у кожного вийшло по-своєму оригінально і цікаво. Хтось більше посипав гречкою, інший – маком, рисом чи пшоном. Один робив це рядочками, а інший зі злаків та насінин викладав орнаменти. Кожен такий шар, покладений на клей, мусить висохнути. А щоб обереги зберігалися довше, їх треба залакувати.
Майстриня виготовляє обереги різних розмірів. Досить великий – 50 на 60 см висить у неї в кухні. Правда, на замовлення доводилось виготовляти й метрові. Але, як стверджує Галина Сай, річ не у розмірах, а щоб людина вірила, що оберіг буде захищати її оселю від злих поглядів і помислів. Тому виготовляти обереги треба завжди з добрими думками.
Лариса ГАРАСИМІВ