Головна Культура На оберегах – символи життя

На оберегах – символи життя

У рамках мистецького проекту "Цікава людина" у районному Народному домі відбулася зустріч з відомою мисткинею Галиною САЙ. Вона провела майстер-клас із виготовлення оберегів. А оскільки захід відбувався напередодні Великодня, то й було запропоновано присутнім (а це були бібліотекарі та учні Буської першої школи) виготовити його у формі великоднього яйця, а бібліотекарі зробили й великодній кошик. На майстер-класі виступила й директор дитячої бібліотеки Галина Гораль. Вона розповіла про значення елементів оберегів, які несуть певну символіку.

Так, наприклад, калина – як символ краси і кохання, а часник – оберіг від злих сил. Наділення часника чудодійною силою значною мірою зумовлене його цілю­щими власти­востями і своєрідним запахом рос­лини. Її розповідь про­довжила май­стриня, котра вигото­вила вже понад сотню оберегів. Де­кілька готових принесла зі собою, тож присутні задивлялись на її шедеври.

Галина Сай спочатку робила обереги із насінин, зерняток, згодом додавала нові елементи – різно­барвне каміння, фігурки янголів, лелек тощо. Адже кожна зернина, квітка, овоч щось символізують. Горіхи – це символ міцного здоров’я; бобові, злаки, хлібобулочні вироби – достаток у родині; кукурудза, квасоля – гроші; перець – чоловіча сила; безсмертник – молодість, довге життя; мак – пам’ять роду, спокій у сім’ї; сонце – добро і радість; дерево – життя і щастя. Символами щастя є лелека, півень і підкова. Льон знімає вроки, а часник та овес проганяють нечисту силу. Певні настанови несуть не лише окремі елементи, а й їх кількісне поєднання. Якщо на оберегу три символи – вони означають щасливе, спокійне життя, чотири – реалізація ідей, добробут і статок родини, п’ять – втілення творчих задумів, духовні цінності, шість – єднання з Богом, духовна і фізична досконалість, сім – приєднання до таємниць Всесвіту.

Отож, кожен приніс на майстер-клас мішечки з крупами (горох, гречка, манка, пшоно, рис) та насінини гар­буза, квасолі, маку, льону, кукурудзи тощо. І закипіла робота. Здавалось би, всі працювали за однаковим сцена­рієм – малювали великоднє яйце, а в ньому викладали рядочками крупи, проте у кожного вийшло по-своєму оригінально і цікаво. Хтось більше по­си­пав гречкою, інший – маком, рисом чи пшоном. Один робив це рядочками, а інший зі злаків та насінин викладав орнаменти. Кожен такий шар, покладений на клей, мусить висохнути. А щоб обереги зберігалися довше, їх треба залакувати.                   

Майстриня виготовляє обереги різних розмірів. Досить великий – 50 на 60 см висить у неї в кухні. Правда, на замовлення доводилось виго­товляти й метрові. Але, як стверджує Галина Сай, річ не у розмірах, а щоб людина вірила, що оберіг буде захищати її оселю від злих поглядів і помислів. Тому виготовляти обереги треба завжди з добрими думками.

Лариса ГАРАСИМІВ