Гастролі за кордон для мистецьких колективів Бущини – не новина. Бо завжди є багато цікавих пропозицій участі у фестивалях, форумах, майстер-класах. От і нещодавно «Воля народу» писала, як поляки вітали "Арніку". А я розповім як сяяли "Нові зірки" на мистецькому Олімпі Болгарії, куди танцювальний колектив запросили до участі у Міжнародному фольклорному фестивалі "Сонячний берег", який проходив у м. Несебер.
Не можу оминути увагою цю перлину курортної інфраструктури. Несебер оголошений архітектурним і археологічним заповідником в 1956р, а в 1983 р. потрапив до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (історична частина). У повоєнні часи на схід від міста на півострові постав курорт "Сонячний берег". У свій час Несебер був відомий, як "місто сорока церков", що на одиницю площі є найбільшим показником у світі. Місто складається зі Старого та Нового Несебера. Дві частини воєдино з'єднує перешийок довжиною 400 метрів. А ще це місто сонця, запахів моря і троянд, екзотичної флори та фауни, гостинних людей.
У Болгарію помандрувало 17 бущан. Очолювала колектив Мар'яна Зеленська. До фестивалю новозірчани готували 2 танці: "Карпатські горянки" та "Ритми Гуцулії". І хоча усі прагнули на сцені Міжнародного фестивалю показати, хто є хто, та про відпочинок не забували. Тепле море і пляж із чистим піском, два комфортні басейни, калорійне харчування, номери з телевізором та кондиціонером, активні аніматори для усіх вікових груп. На території готелю була сцена, де танцюристи під керівництвом М.Зеленської проводили репетиції. Вправувались діти в мистецтві і на морі.
Барвисті, колоритні українські костюми викликали зацікавлення, подив, захоплення, як і хореографічні композиції. Честь України на Міжнародному фестивалі відстоювали: Надія Гапій, Ірина Масик, Олена та Ліля Окопські, Соломія Сівко та Наталія Когут, Оля Максимів, Софія Яворська, Дарія Цариничук, Анастасія Фик. Соліст колективу – Ігор Назарко. Не скажу, що він серед нас був єдиним мужчиною, бо тим можу образити 4-річного Лук'яна Зеленського. Це він, наймолодший, гордо і відповідально тримав у маленьких рученятах рідний синьо-жовтий прапор під час презентації учасників фестивалю.
А на сцені буяло фольклорне мистецтво Сербії, Словенії, Греції, України, Грузії, Болгарії. Було на що подивитися, чому позаздрити і що перейняти. Якщо "Нові зірки" виступали у стилізованих костюмах, то більшість колективів мали максимально наближені до етнічного одяг, або й справжні старожитні костюми. І, повірте, дорогі костюми для масових танців їм шили не батьківським коштом. Наші дітлахи познайомились із усіма ровесниками-фестивальниками, а те, що мова була незнайома, не перешкоджало: єднала мова мистецтва.
На фестивалі не завойовували місць, на ньому презентували державу. І "Нові зірки" впорались із цим достойно.
10 днів минули швидко, занадто швидко. Та спогади залишились гарні, приємні і сонячні, як місто Несебр. Керівник новозірчан М.Зеленська вже планує : "А куди б помандрувати наступного року? Може, в Грецію? Щоб наблизити грецький Олімп Богів до Олімпу мистецького…".
Мріє, аби знайшовся меценат-добродійник, який хоча б частково допоміг у фінансових витратах.
Людмила Ціхоцька,
керівник відділу культури та туризму Буської РДА