Головна Культура Відпочинок по-дніпропетровськи

Відпочинок по-дніпропетровськи

Українці, попри війну на Сході та анексію Криму, мріють про відпочинок, який у кожного асоціюється з сонцем, пляжем, новими цікавими місцями і морем позитивного настрою, якого вкрай усім бракує останнім часом. Тому, майже кожен мріє хоч на декілька днів перекваліфікуватися на звичайнісінького туриста. Журналіст Буського порталу завдяки проекту «Від Сходу до Заходу» Ужгородського прес-клубу отримав таку змогу – побував у славному козацькому краї. Чим може привабити Дніпропетровщина звичайних туристів? 

Мистецтво і гостинність

  На Дніпропетровщині гостинність і мистецтво дуже тісно поєднуються. Одне й інше в гармонії представлене у селищі Петриківка, в якому мені пощастило побувати. Про селище Петриківка, яке славиться знаменним петриківським розписом, що з покоління в покоління передається його мешканцям, журналіст Буського порталу вже писав. Петриківський розпис – це справжне мистецтво, яке дає змогу зануритися в атмосферу самої розкоші. Однак це був лише початок дніпропетровських вражень.
 На відстані п'ятнадцяти кілометрів від знаменитого селища Петриківка знаходиться село Галушківка. За історією, спочатку цей хутір був частиною Самарської паланки, а потім його визначили в Протовчанську паланку легендарної Запорізької Січі. З XIX століття до наших днів збереглося безліч зразків господарських та житлових будівель, зведених з дерева. Була проведена повна реконструкція козацького хутора Галушківка, який до того часу перебував у запустінні. Пізніше на базі збережених і відреставрованих будівель «Козацтво Придніпров'я» створено етнографічний комплекс. Він настільки припав до душі туристам, що швидко набув слави центру зеленого туризму.

  Надзвичайна природа, цікава історія і привітні та гостинні мешканці. Тут у різнобарвному вирі сторіч збереглися справжні козацькі традиції.
 Якщо у цьому хочете переконатися – завітайте на етно-хутір «Козацька Січ» у селі Галушківці, де вас за кілометр до хутора зустрінуть козаки на конях, а на подвір'ї вітатимуть господарі хлібом-сіллю. А ще … жоден турист не зайде на подвір'я, поки не вип'є чарку з козацької шаблі. Тут можна побачити як козаки їздять верхом на коні та вправно володіють зброєю. 

  У середині корчми – колекція козацької бойової зброї: шаблі, пістолі, фальконет. Кожна річ має свою історію.
   Після того, як Ви зголодніли, тут пригощуть справжніми козацькими стравами: ситний дивень, вареники з різноманітними начинками, традиційний узвар. За словами власників етно-хутіра, сюди можна приїджати відзначити сімейне торжество або відпочивати з друзями, попередньо оформивши замовлення.

Мудрість та інтер'єри  

Багатофункціональний комплекс «Менора», що розташований у центрі Дніпропетровська є унікальною спорудою, аналогів якій немає у світі. 

«Менора» – це найбільший єврейський центр у світі. Сам комплекст складається з семи веж, символічно представляючи собою подобу Храмового семисвічника. За будовою, перші вежі, що виходять на вулиці Шолом-Алейхема і Дем'яна Бєдного, п'ятиповерхові, слідом за ними дві десятиповерхові вежі, далі Пятнадцятиповерховий, а замикає ці дві лінії кутова двадцятиповерховий вежа, найвища у всьому комплексі.

  У програмі екскурсії комплексом можна відвідувати будівлі Дніпропетровської хоральної синагоги, заснованої в 1800 році і відкритої в 2001 році (після реконструкції). І відвідувати музей «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні».

   Я мав змогу побачити синагогу. Гід екскурсії розповіла про історію синагоги, від дерев'яної будови в першій третині XIX століття до реконструкції практично зруйнованої будівлі в 1999-2001 роках. Оскільки жодного зображення інтер'єру синагоги не збереглося, тому було прийнято рішення про створення "синагоги XXI століття", з оригінальним внутрішнім дизайном, де перспективний портал з підкреслено архаїчною "смугастої" аркою організовує сакральний простір інтер'єру синагоги, а тема смуг повторюється в малюнку підлоги, де вони фіксують ряди тих, хто молиться. Таку відновлену "синагогу" єврейська громада відновила за 6 мільйонів доларів. До речі, особливу увагу відвідувачі можуть звернути на біму (піднесення для читання Тори), яка вирішена у вигляді алюзії на єгипетську колісницю і, одночасно, функціональна, оскільки легко переміщується.

   Під час екскурсії комплекстом можна відвідати галереї і почути розповідь про фасади старовинного Катеринослава, а ще відвідати старовинний особняк «Будинок Пчелкина». На сьогодні в особняку зберігся пишний зал в стилі ренесанс, розділений навпіл колонадою, який є найбільшим приміщенням серед вцілілих в інтер'єрах приватних будинків міста. Особливо вражає частково збереглася розпис стін. Вражає навіть не характером малюнка, а власне тим, що вона вціліла, бо в жодному іншому приміщенні міста ви не побачите розписів дореволюційних часів. До унікальних елементів декору інтер'єрів належать і мармурові каміни і старий паркет. Окремого слова заслуговують пишні ворота, побудовані одночасно з будинком, на яких амури тримають гербовий щит з монограмою власника «ПД», яка і породила міф радянських часів – ніби ініціали ці розшифровуються як «публічний дім».
   Після такої розкоші на Вас чекає розкіш іншого виду. Ви маєте можливість піднятися на оглядовий майданчик 18 поверху, звідки відкривається панорамний вид на красиве місто і видніється Дніпро.

  Жоден турист не повинен минати найдовшу набережну в Європі, яка тягнеться вздовж правого берега річки Дніпро довжиною більш ніж 30 км.
  Окрім всього вищезгадано, у Дніпропетровську є безліч музеїв, театрів, парків та розважальних закладів, де ви зможете відпочити і насолодитися життям.
  Дніпропетровщина – неперевершена. Нею можна захоплюватися без кінця, з кожним візитом знаходячи нові чудові грані дивовижного міста над Дніпром.
Роман МАТВІЮК
/Буський медіа-портал/