Головна Культура Планують спорудити пам’ятник Тарасу Шевченку в Буську

Планують спорудити пам’ятник Тарасу Шевченку в Буську

Минуло 199 років від дня народження видатного українського поета Тараса Шевченка. Гряде його 200-річчя.

Пам'ятники  йому височать у багатьох країнах світу, та найбільше їх в Україні. У різні роки встановлено пам'ятники Великому Кобзарю і в селах Надбужжя, а до 200-ліття планують спорудити і в Буську. Про це у розмові з керівником відділу культури та туризму Буської РДА Людмилою Ціхоцькою:

– Тараса Шевченка знають в усьому світі. Пам'ять про нього увіковічнена в камені та бронзі, у барвах фарб та ниток, в піснях та легендах… А основне – в нашій пам'яті, у наших добрих справах.

Вшановують "сина мужика, який став володарем у царстві духа" на п'яти із шести материках земної кулі. Пам'ятники Кобзарю встановлено у Росії, Польщі, Італії, Китаї, Мальті, Грузії, Угорщині, Румунії, Парагваї, Узбекистані, Казах­стані… Загалом, за рубежем їх понад 150.

Найбільше пам'ятників Шевченку, зви­чайно ж, в Україні – 1000. З них 500 – у Галичині (зокрема 300 – на Тернопіль­щині та Івано-Франківщині і 178 – на Львівщині), і 500 – на "Великій Україні". На території Львівської області є 7 пам'ятників, встановлених до 100-річчя Великого Українця. Усі вони перебу­ва­ють у доброму стані. Столітніми пам'ятниками пишаються мешканці Пустомит, Стрия, Самбора, с.Добряни (Миколаївський район), с.Воля (Старосамбірський р-н), с.Горбачі (Пустомитівський р-н), с.Добряни (Стрий­ський р-н). Цю інформацію надав директор музею Т. Шевченка у Львові Роман На­ко­нечний. Музей створений у 2004 році і має звання Народного. Розташований на вулиці Коперника, 17. Як розповів пан Роман, неве­ликий за площею музей нараховує 5000 експонатів, правда, в експозиції перебуває лише 1000. Делегація Буської "Просвіти" уже відвідала музей і залишила свій спомин у Книзі відгуків.

– Які надбужанські села прикра­ша­ють пам'ятники Кобзаря?

– П’ять пам'ятників Тарасу Шевченку є у нашому Бущанському краї. Зокрема, в Олеську (на знімку зліва) (скульптор Є.Дзиндра, 1950 р., мар­мурова крихта), у с.Тур'я (автор неві­домий, 1963 р., мармурова крихта), с.Яблунівка (на знімку справа) (ск.В.Ско­лоздра, 1969 р.,  мармурова крихта). На зорі  нашої незалежності встановлено пам'ятники у Задвір'ї та Красному (В.Одре­хівський, 1991 р., бронза, мармурова крихта). Погруддя Т.Шевченка роботи цього ж скульптора є в районному На­родному домі (1983 р., дерево). Цей витвір мистецтва бущани та гості міста змогли побачити у фойє закладу у день урочистої академії та святкового концерту з нагоди 199 уродин Кобзаря.

– До 200-річчя Великого Сина ук­раїнського народу планують встано­вити пам'ятник і в Буську. На ваш по­гляд, де найкраще місце для цього?

– Ідея гарна і перспективна. І, як підказує досвід, за ідеєю має іти скрупульозний, виважений і трудо­місткий процес. Важливим є і проект пам'ят­ника, і місце його встановлення. Я і мої колеги, працівники культури, бачимо па­м'ятник Т.Шевченку на подвір'ї районного Народного дому. Адже усі важливі державні, релігійні, національні свята відзначаємо в цьому приміщенні. Тут завжди багатолюдно, бо працює Буська районна бібліотека для дорослих, багато мистецьких гуртків.

– Яким має бути Шевченко?

– Обов'язково молодим, оптимістичним, наснажуючим, а не старим дідуганом. Адже, коли Тарас помер, йому було лише 47 років. Не варто забувати, що пам'ятник Кобзарю у Буську – явище не містечкове. Кошти на його спорудження збиратиме не тільки увесь район, але і вихідці з Бущини, які живуть і в Україні, і поза її межами… Основне, пам'ятати, що велич Шевченка –  не у величині пам'ятника…

Ще у минулому році був створений оргкомітет із встановлення у Буську пам'ятника  Тарасу Шевченку. Його голо­вою є Михайло Шимків – голова Буського районного Товариства охорони пам'яток, історії та культури. Він, зокрема, зазначив, що, обговоривши на засіданні оргкомітету (до якого входять представники культури, освіти, громадськості) питання спорудження у Буську пам'ятника Великому Кобзарю, вирішили, що найопти­мальніший варіант –  біля міської ради. "Пам'ятник, – зауважує Михайло Шимків, – варто було б поставити у скверику на площі Ринок. Але оскільки там вже є пам'ятник Янголу-охо­ронцю, то архітектори про­по­нують, що найкра­щим варіантом є спо­рудження пам'ятника Кобзарю у скверику (у ньому тільки 2 дерева і кілька кущів, – кор.) біля міської ради. По-перше, він буде при дорозі і його всі бачитимуть, а по-друге, гармонійно поєдну­ватиметься в одному ряду з пам'ятниками Незалежності та Євгену Петрушевичу. Тим паче, що планують поставити лише погруддя (зібрано поки що лише 10 тис.гривень).

А де пам'ятник Шевченку у Буську бачите ви, шановні читачі? Чекаємо на ваші пропозиції. Запро­понуйте свій варіант, а, можливо, ви пого­джуєтесь з одним із наших співрозмовників.

Лариса ГАРАСИМІВ