Головна Культура Розгадана таємниця кам’яної печатки з Буська

Розгадана таємниця кам’яної печатки з Буська

1722

Більш як 25 років у фондах Товариства «Бужани» зберігається цікава кам'яна печатка із донедавна невідомими написами попередньо орієнтального (східного) походження.

  Печатку зроблено із світло-коричневого каменю, у верхній частині просверлено отвір (для мотузки чи шнурочка). Предмет знайшли випадково на колгоспному полі між Буськом та с. Купче у 1989 р., після чого він потрапив у руки до братів Павликів. Спроби розшифрувати незрозумілі написи, різьблені на камені, успіхів не приносили. Розводили руками спеціалісти з відділу історії Інституту українознавства ім. І.Крип'якевича, фахівці-сходознавці з Львівського та Київського лінгвістичного університетів. Усі погоджувалися, що написи мають східне (можливо, арабське) коріння, але до конкретних кроків дешифрування справа не доходила. І тільки через два з половиною десятиліття напис все ж вдалося прочитати.
   Ключ до розгадки був дуже простим. Виявилося, що напис на печатці виконано на ідиш та івриті і містить інформацію про її власника, якого звали «АВРААМ ІЦХАК ФРІДМАН». Ким була ця людина, чим займалася і коли згубила печатку – наразі невідомо. Жодних аналогій кам'яному виробу теж знайти наразі не вдалося.
Іван ЦІХОЦЬКИЙ, 
кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови ЛНУ ім.Ів.Франка