Головна Листи 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня Організація Об'єднаних Націй відзначатиме Всесвітній  День боротьби зі СНІДом. Разом з цим ООН  константує, що у світі вперше за довгий час  зменшилась кількість смертей внаслідок цієї недуги.  Лікування, кажуть фахівці, сповільнило розвиток хвороби і зменшила кількість нових  інфікованих, як також  допомогло запобігти смерті 700 тисяч людей хворих на СНІД.

В Буському районі за даними лікаря-інфекціоніста Вороновської Н.Р., на обліку знаходяться 6 осіб  (13,0 на 100 тис. населення) ВІЛ-інфікованих із них 3 (6,4 на 100 тис. населення) в стадії СНІД. В педіатрів на обліку знаходиться 1 дитина в стадії СНІД, народжена від ВІЛ-інфікованої матері.

Розвиток епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Львівській області має ті ж закономірності, що й в цілому в Україні.

На 01.10.2014 року у Львівській області під медичним спостереженням перебувало 2657 ВІЛ-позитивних (поширеність захворювання на ВІЛ-інфекцію складає 104,8 випадків на 100 тис. населення при середньо українському показникові 319,7), в тому числі 813 осіб –  хворі на СНІД. За накопичувальними даними, з 1987 року (початок реєстрації ВІЛ-інфекції) станом на 01.10.2014 року 526 осіб, у тому числі 6 дітей, померли від захворювань, обумовлених СНІД.

У структурі шляхів передачі ВІЛ-інфекції серед зареєстрованих осіб частка осіб із статевим  шляхом інфікування ВІЛ досягла 44,3%, внаслідок введення наркотичних речовин ін’єкційним шляхом 26,2%.

Необхідно відмітити, що ВІЛ-інфекція вражає найбільш працездатні та репродуктивні вікові групи населення.

Найбільш поширеною асоційованою інфекцією у хворих на СНІД є туберкульоз, як легеневий так і позалегеневий, – у 80,6% випадків.

Буське районне лабораторне відділення нагадує, що ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:

        – cтатевий шлях передачі при стосунках  без засобів захисту або з засобами захисту низької якості;

          – внаслідок вживання ін”єкційних наркотичних речовин при використанні одних і тих же  шприців і голок;

        – від матері до дитини під час вагітності, при народженні дитини  або грудному вигодовуванні;

              З  метою запобігання  інфікування ВІЛ радимо:

    – не вживати наркотичні речовини, особливо ін”єкційним шляхом;

   – не вступати в незахищені належним чином  статеві стосунки з випадковими партнерами;

   – обстежуватись на ВІЛ чоловікам та жінкам перед створенням сім”ї;

  – звертатись  для проведення профілактичного лікування вагітним ВІЛ-інфікованим та дітям, народженим від таких матерів.

Тести – єдина можливість виявити чи заражена ВІЛ людина чи ні. Цей тест допомагає виявити ВІЛ за декілька років до того як  з’являються  ознаки  СНІДу. В Україні створені центри анонімної та безкоштовної консультації, де є можливість пройти тест. У Буському районі  тестування  можна пройти в кабінеті інфекційних захворювань при Буській ЦРЛ.

Знання про наявність хвороби дає можливість своєчасно почати адекватне лікування та попередити її розвиток і прогресування. Ефективність лікування полягає в тому, що зменшується кількість вірусу в крові. Таким чином, можна жити з вірусом і жити звичайним життям. Проте, важливо не забувати про заходи безпеки, про які вже йшла мова. Люди з вірусом імунодефіциту у крові можуть почувати себе здоровими  багато місяців і навіть років, так звана стадія безсимптомного носійства вірусу. Це залежить від  імунної системи організму, тому, якщо особа потрапила  в  ризикову  ситуацію необхідно обстежитись  на ВІЛ-інфекцію.

Працівниками Буського районного лабораторного відділення в рамках конференції проведено круглий стіл в конференц-залі НВК «Буська ЗОШ Іст.- гімназія ім.. Є.Петрушевича при ЛНУ ім. І.Франка», де було висвітлено питання шляхів поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу, заходів з профілактики. В обговоренні взяли участь представники районного відділу освіти та директори загальноосвітніх закладів району.

ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку. ВІЛ-позитивна людина має право: вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту. Людина має право жити!

        Грабар А.О., завідувач відділення