Говорили про виклики та можливості для бізнесу.
У Львівській ОВА провели семінар «Виклики та можливості для бізнесу: реадаптація ветеранів на робочому місці» участь у якому взяли представники громадських організацій, навчальних закладів, фінансових установ, державних структур, органів влади та ветерани.
Це спільний захід Львівського регіонального партнерства зайнятості «Опліч» та Львівської обласної військової адміністрації.
«На Львівщині чимало зроблено для підтримки ветеранів, є позитивні кейси і їх треба масштабувати. Важливо не лише напрацювати конкретні механізми підтримки, а й не забувати про людське обличчя ветерана»,- наголосив керівник апарату Львівськї ОВА Тарас Грень.
«Нам потрібно проаналізувати, який ресурс ми маємо в області, чим ми можемо бути корисними один одному. За час роботи партнерства «ОПЛІЧ» ми побачили, наскільки важливо координувати роботу. Тільки об’єднані ми можемо щось зробити, мусимо знати потреби кожного ветерана»,- зазначила голова ГО «Центр «Жіночі перспективи», виконавчий партнер Проєкту Любов Максимович.
Необхідність масштабування позитивного досвіду підтримав директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк. Служба зайнятості реалізує різноманітні програми для учасників бойових дій, які надають можливість започаткувати власний бізнес, адаптувати робочі місця до осіб з інвалідністю, перекваліфікуватися або отримати нову професію та інші. Щоб більше людей могли скористатися цими можливостями, необхідна інформаційна підтримка. Заступниця директора Львівського обласного центру зайнятості Оксана Іванчук розглянула в деталях державну програму єРобота: кількість подач необмежена, але грант можна отримати лише раз, процес отримання ваучерів на навчання (124 професій) та синні програми компенсацій для роботодавців. Консультації доступні у всіх центрах зайнятості.
Про практики повернення ветеранів на робоче місце розповіла директорка департаменту соціальної політики АТ «Укрзалізниця» Ольга Безпалько. Компанія активно використовує набутий досвід ветеранів, що сприяло вирішенню низки ключових проблем залізниці.
Програму адаптації ветеранів на робочому місці напрацювали та успішно застосовують і у ТОВ «Фуджікура аутомотів Україна – Львів».
Труднощі, з якими стикаються ветерани при поверненні на цивільне робоче місце, озвучила представниця ГО «Родини полеглих Героїв Львівщини» Вікторія Родич.
Вона зазначила, що учасники бойових дій мають страх, що втратили кваліфікацію та часто стикаються з упередженим ставленням, труднощами взаємодії з цивільними працівниками. Немає їхніх побратимів поруч, немає їх командної роботи. Людина, яка була на війні часто себе не бачить на попередній посаді, це також стосується і їх дружин.
«Для мене надзвичайно важливо надати підтримку ветеранам, які повертаються, і допомогти їм пройти цей важливий етап. У цьому процесі існують різні виклики і всі вони базуються на необхідності базової підтримки. Часто спільнота не готова або не розуміє потреб ветеранів. Важливо розробити алгоритм, куди ветеран може звернутися за допомогою та яка підтримка доступна. Це допоможе інтегрувати ветеранів у суспільство, поліпшити взаємини у сім’ї та навчити їх стратегічно планувати своє майбутнє», – наголосила засновниця рекрутингової агенції «owLaba» Наталія Лаба.
Національний університет «Львівська політехніка» відзначається цікавим досвідом професійної адаптації ветеранів. Керівниця Ветеранської служби університету Тетяна Шаповал поділилася інформацією про роботу центру ветеранського розвитку створеного на базі політехніки, де ветерани отримують повний спектр консультацій, також розповіла успішні історії ветеранів – студентів.
«Перші півроку для ветеранів – найскладніший період, переконана представниця ГО «Центр допомоги учасникам АТО» Неля Васюта. Важлива максимальна підтримка родини, суспільства та різних структур. Необхідно провести навчання, зокрема для медичних працівників, щодо коректної комунікації та підготовки колективу до зустрічі з ветераном. Потрібно запитати себе, чи ми готові до такої зустрічі? Важливо також, щоб ветеран мав можливість отримати менторську підтримку, якщо бажає відкрити власний бізнес».
Проблемні аспекти реінтеграції ветеранів з інвалідністю в цивільне життя підкреслила представниця ГО «Академія соціально – економічних ініціатив» Ярина Танчак. Вона звернула увагу на проблеми незрячих ветеранів, які мають супутні захворювання та ускладнення зі здоров’ям. Це складна ситуація і наразі немає чіткої моделі, яка б допомагала їм знайти роботу, інтегруватись у цивільне життя та здобути освіту. Однак, це питання вже висунули на урядовий рівень і розпочали роботу над розробкою відповідних інструментів.
Своїм успішним досвідом поділився учасник АТО Олег Ціздин, який неодноразово був поранений на полі бою. Згодом пройшов навчання і працює соціальним фахівцем у Славській селищній раді. Відповідає за ветеранів, їх сім’ї та сім’ї загиблих. За словами Олега, йому доводиться допомагати вирішувати проблемні питання не лише місцевим ветеранам та військовослужбовцям, а й консультувати ветеранів з інших регіонів України. Він зазначає, що дефіцит соціальних працівників і помічників ветеранів особливо відчутний у невеликих громадах.
Про переживання війни та її вплив на професійні навички та психологічні виклики говорила керівниця ВГО «Об’єднання добровольців» Олена Живко. Вона зауважила, що ніхто не повертається з війни таким, яким був, але це не означає, що він повертається гіршим. Лідерські якості в процесі війни можуть проявитися або згаснути, але багато людей виростають лідерами в умовах війни. Травма несправедливості змушує бути принциповими на кожному кроці. Щодо працевлаштування, у війську ви не маєте права на власне рішення, але у цивільному житті ви повинні самостійно приймати рішення. При правильній організації роботи ветерани стають безцінними кадрами. Суспільство має бути готовим прийняти ветеранів та підтримати їхнє повернення до цивільного життя. І над цим треба працювати.
Спілкувались учасники і в межах панельної дискусії «Як готується бізнес приймати ветерана? Якої підтримки очікує ветеран та бізнес від держави?».
«Ми повинні ставати громадянським суспільством і розуміти, що відбувається у суспільстві. Отримувати інформацію не з соціальних мереж, а знати законодавство, – наголосила директорка департаменту охорони здоров’я ЛОВА Наталія Літвінська. Тільки знання і наша громадянська позиція допоможе побороти ті чи інші недоліки в галузі охорони здоров’я». Вона докладно розповіла про організацію медичного обслуговування військових та пільги, передбачені для них законодавством
Про можливості перенавчання ветеранів та відкриття навчально-практичних центрів розповіла головний спеціаліст відділу управління освіти та інновацій ЛОВА Марія Саврук.
Так, у Львівській області вже створили 47 таких центрів, оснащених сучасним обладнанням, де можна пройти короткотермінові курси або перепідготовку. За три місяці людина може освоїти нову робітничу кваліфікацію.
З 2022 року короткострокові курси проводятб у Міжрегіональному вищому професійному училищі автомобільного транспорту та будівництва м. Львова. Директор училища Назар Закаль зауважив, що спочатку вчили на курсах внутрішньо переміщених осіб, згодом почали навчати демобілізованих військовослужбовців, які освоювали фах зварника. На цих курсах ветерани отримують значну соціалізацію. Основна проблема полягає в наборі групи охочих.
Адаптація та інтеграція ветеранів на робочих місцях – ключовий напрям для ГО «Львівський оборонний кластер». Співзасновниця організації Оксана Шахова поділилась напрацьованим досвідом підтримки ветеранського малого та середнього бізнесу.
«Власники часто не володіють інформацією про існуючі програми підтримки і не мають довіри. Ми вирішили доносити цю інформацію, стати посередником між державою і малим бізнесом», – зазначила вона.
Пільгове кредитування на власну справу для ветеранів, членів їх сімей запровадив «Ощадбанк». Програму «4.5.0» презентувала Оксана Руденко.
Про підтримку підприємницької ініціативи ветеранів, учасників АТО (ООС ) говорив у своєму виступі начальник відділу департаменту економічної політики ЛОВА Михайло Капустяк. Він зазначив, що ваучерна підтримка добре відома серед бізнесменів, цьогоріч її інтегрували під підтримку бізнесу ветеранів. Обласна держадміністрація надає ваучер на сертифікацію продукції, на консалтингові та маркетингові послуги, також на участь у виставково-ярмаркових заходах.
Цікаві програми підтримки є і для розвитку аграрного сектору економіки. Директорка департаменту агропромислового розвитку ЛОВА Тетяна Гетьман розповіла про міжнародні проєкти технічної допомоги. Всі ініціативи здебільшого спрямовані на мікро та малі суб’єкти господарювання. Є фінансова підтримка для фермерських господарств, розвитку садівництва, створення сільськогосподарських кооперативів та інші.
Ветеран Ігор Лучків пішов добровольцем на фронт від початку повномасштабного вторгнення, служив у 62-му батальйоні 103-ї бригади, отримав поранення, повернувся у серпні минулого року.
«До війни я займався бізнесом, мав підприємство з виготовлення і продажу вишиванок, розповів пан Ігор. – Зараз більш-менш відновив цей бізнес». Ігор скористався різними програмами передбаченими для ветеранів. На його думку, механізм отримання грантів фінансової підтримки треба ще більше спростити. Щоб кожен ветеран міг самостійно підготувати бізнес – план та необхідні документи.
«З 10 ветеранів лише 1 повертається на попереднє місце роботи, – зазначила представниця ГО «Бізнес – клуб ветеранів» Уляна Кузик. Більшість готові відкрити власну справу за підтримки своїх побратимів. Клуб створений саме для такої підтримки. На зустрічі запрошують експертів, представників влади і у неформальній обстановці з’ясовують актуальні питання. Допомагають також дружинам військових започаткувати власну справу, самореалізуватись».
Про оподаткування і супровід грантових програм для ветеранів розповіла представниця Львівського обласного об’єднання організацій роботодавців Наталія Писарчук. Вона наголосила на необхідності прийняття законопроекту 10288, де виписане чітке визначення поняття ветеранського бізнесу. Треба також, на думку спікерки, працювати над змінами до чинного законодавства , зокрема податкового.
У Львівській області діє комплексна програма для Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, розповіла начальниця відділу департаменту соціального захисту населення ЛОВА Майя Стефанишин. Великий акцент в її реалізації роблять саме на громади, оскільки ветеранам потрібна допомога там, куди вони прибувають. На сайті Львівської ОВА є вкладка «Захисникам та захисницям», де зібрана вся корисна інформація. Продовжує діяти Офіс підтримки військовослужбовців, куди можна прийти та отримати всю необхідну інформацію.
Семінар провели в межах Проєкту Міжнародної організації праці «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні» за фінансування Міністерства закордонних справ Данії та уряду Німеччини за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) Gmb.