Головна Листи За поточні два місяці на Львівщині чадним газом отруїлися пів сотні людей:...

За поточні два місяці на Львівщині чадним газом отруїлися пів сотні людей: як уберегти себе від нещасного випадку

Загалом торік на Львівщині було 86 випадків отруєння чадним газом.

У 2023 році на території Львівщини сталися 86 випадків отруєння чадним газом, внаслідок яких, 9 осіб загинули та 177 осіб госпіталізували. Від початку 2024 року зафіксували вже 19 випадків отруєння чадним газом, внаслідок яких 44 особи госпіталізували.

Зазвичай майже 90% отруєнь чадним газом припадає на осінньо-весняний період, коли мешканці обігрівають свої будинки і квартири печами та іншими автономними системами опалення.

Особливо небезпечним чадний газ робить те, що його неможливо відчути або побачити: він не подразнює слизові оболонки, не має смаку, запаху та кольору. Однак він легко змішується з повітрям, тому без перешкод розповсюджується. Але присутність чадного газу все ж таки можна виявити за кіптявою, жовтим кольором полум’я тощо.

Потрапляючи в кров людини, чадний газ зв’язується з гемоглобіном, утворюючи смертельну сполуку, яка блокує передачу кисню до тканин організму. Як наслідок – виникають головний біль, задуха, стук у скронях, запаморочення, біль у грудях, сухий кашель, нудота, блювання, зорові та слухові галюцинації, підвищений артеріальний тиск. У важких випадках – параліч, судоми, втрата свідомості та, як наслідок, смерть протягом 3 хвилин.

Уберегти себе від нещасного випадку можна, дотримавшись кількох важливих правил:

  1. встановіть в помешканні побутовий датчик-сигналізатор чадного газу;
  2. регулярно провітрюйте квартиру;
  3. не рідше одного разу на квартал перевіряйте справність вентиляції в кухні та ванній кімнаті;
  4. не рідше одного разу на рік запрошуйте представника компанії-постачальника газу для контролю стану газової колонки, котла та плити;
  5. не рідше одного разу на рік вимагайте від балансоутримувача будинку проводити профілактичні огляди димоходів (для димоходів опалювальних печей, газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно. Для обладнання, яке працює постійно – два рази на рік);

«Виконання нескладних правил техніки безпеки допоможе зберегти здоров’я та життя вам та вашим близьким. Завершивши опалювальний сезон необхідно починати готуватися до наступного. Тому прохання враховувати правила пожежної безпеки», – наголосив директор департаменту цивільного захисту Ігор Туз.