Випускний бал – це віха, що розділяє безтурботне школярське життя від дорослого. Це поріг, переступивши який, залишаєш у минулому дитинство і весну юності. Зрештою, це привід для веселощів, розваг та ностальгії і обов'язково нагода врочисто, на казковому балу, відрядити в спогади безхмарне дитинство. Цьогоріч у деяких школах Бущини свято випускників відбулося 31 травня, наступного дня після останнього дзвінка. Та для більшості вчорашніх одинадцятикласників ця врочиста мить ще попереду – 28 червня, якраз після здачі ЗНО. Відтак, за традицією, з'ясовуємо, у скільки ж обійдеться випускний. А суми, які стоять за казковими перетвореннями учнів на прекрасних леді і галантних джентльменів, за пишними церемоніями і багатими застіллями, не те, що немаленькі, але подекуди й захмарні.
Леді і джентльмени
Отож, почнемо з того, чим здивують випускниці 2014. Щодо кольору, то цього літа залишаються в тренді пастельні відтінки, а також яскраві червоні, сині та помаранчеві. Популярна гра контрастів фактур: поєднання шкіряних, товстих костюмних тканин із легкими шовком, шифоном. Досі актуальні особливо трен-дові минулого літа хутряні сукні. Асиметрія цього сезону відходить на задній план, адже не всі можуть вдало урівноважити образ. Та якщо вибір зроблений на користь асиметрії, раджу урівноважувати той чи інший бік аксесуарами, тобто, браслетами, сережками.
Загалом найнуднішу сукню чи блузку можна розбавити яскравим акцентом, – радять дизайнери.
– Наприклад, одягнути намисто чи пов'язку на голову, яка не обов'язково повинна гармонувати за кольором із взуттям чи будь-чим. Нині актуальні різні діадеми, пов'язки з камінням, а ось вінки відходять у минуле. Щодо прикрас на шию, то в моді чокери (нагадують нашийники), опліч-чя, різні підвіски, масивні намиста і браслети.
Цьогоріч ціни на нарядні сукні стартували від 1б00 гривень. За дві тисячі вже можна було купити гарне вбрання. Не забуваймо, що останніми роками суконь випускницям прийнято мати дві: для урочистостей і ресторанної забави. Другу сукню можна купити за 300-800 гривень. Багато хто тепер схиляється до простих, але водночас вишуканих нарядів. їх переважно купують, бо пошиття на замовлення обійдеться дорожче – від 1800 до 4000 гривень.
До двох суконь потрібно і дві пари взуття. Враховуючи те, що є можливість купити "одноразові" балетки вартістю від 100 гривень, то за дві пари доведеться викласти від 600 до 900 гривень.
Підкреслить красу сукні
вдало дібрана біжутерія. її вибір величезний – на різні гаманці. Ще один спосіб підкреслити свою вишуканість і, безперечно, зменшити товщину гаманця – придбати клатч. Він вартує від 200 гривень.
Приємні відвідини таких милих дівочому серцю перукарень і салонів краси також коштують чимало. Манікюр спустошить гаманець від 75 до 250 гривень. За зачіску доведеться викласти від 150 до 500, за макіяж – 100-200 гривень.
Безпрограшним варіантом для хлопців залишається класичний костюм. Проте нині в моді піджаки в клітинку, тому від випускника-2014 можна чекати якого завгодно образу. У чоловічому виборі фахівці радять правильно розставляти акценти. Наприклад, обрати темний низ і яскравий верх. Костюми можуть бути з різними принтами, від клітинки різного розміру до квіткових мотивів. Вибираючи сорочку, потрібно продумати й аксесуари: кутики на неї, метелик. Можна одягнути яскраві шкарпетки – і вже матимете родзинку в образі. Але все має бути в одній стилістиці.
А тепер конкретніше. Усередньому за костюм випускникові потрібно було заплатити від 1500 до 4000 гривень. Багато хто купував його у Хмельницькому і дешевше, а дехто обрав ще кращий варіант – придбав костюм вітчизняного виробництва за 800гривень (нічим не гірший за дорожчі на базарі) у Львові – в спеціалізованому магазині фабрики "Легенда клас", що на вул. Шевченка 111-а. Сорочка нині коштує 150-200 гривень, а краватка чи метелик – від 50, залежно від якості. На взутті не варто економити, тому це ще плюс 350-800 гривень. Аби підстригти хлопця, треба буде викласти від 30 гривень. На послугах, які надають салони краси чоловікам, зупинятися не будемо, бо ними користуються небагато парубків.
Коштовний світський бал
Після вручення атестатів традиційно розпочинається застілля. Цьогоріч воно обійдеться у 150-200 гривень із однієї особи. Враховуючи, що на забаву переважно йдуть двоє батьків та випускник, а ще потрібно заплатити за вчителів, то суми виходять чималенькі. Додаймо витрати на продукти, які адміністрації кафе і ресторанів зазвичай дозволяють приносити із собою, щоби було дешевше, напої та солодощі. А ще – музиканти, ді-джеї, яким доведеться скинутися по 35-60 гривень з особи. На чималі суми потягнули й подарунки: школі, першій учительці й класному керівникові. На всіх – по 200-300 гривень зі школяра. Навчальним закладам, порадившись із директорами, переважно дарують техніку. Учителям – що батьки вирішать (від наборів рушників, посуду до шкіряних портфелів і коштовних прикрас) плюс квіти. Працювати з учнями нелегко, тому вдячні батьки готові лишень за букет заплатити від 50 до 250 гривень.
І ще одна обов'язкова стаття витрат – віньєтка і кіно. За спогади, які хочеться зберегти надовго, також потрібно платити. Віньєтка цьогоріч винесла від 150 до 350 гривень із кожної батьківської кишені. Чим професійніший фотограф, тим більша сума. Зафільму-вати, як юнак чи дівчина ідуть червоною доріжкою за атестатом коштує від 100 гривень. Загалом оператори просять за знімання святкувань у межах 2500-3500 гривень.
І наостанок – скромні підрахунки витрат на оздоблення самого свята. Бо який же випускник без стрічки із золотистими літерами? А яке свято без дзвіночків, повітряних кульок, без японських ліхтариків, що відносять у небо найсокровенніші бажання вже дорослих дітей? Доплюсуймо на всі ці милі дрібнички ще по 100 гривень із душі.
Отже, випускний бал-2014 обійшовся, за нашими приблизними підрахунками, у 4000-5500 гривень для батьків дівчат і в 2500-4000 для батьків хлопців. Тепер зрозуміло, чому батьківські комітети випускних класів збирають потрібну суму протягом року. І чому декотрі родини відмовляються від святкування. Хай там як, але всі випускники мають бути щасливими, успішними і вдячними своїм батькам та вчителям. Незалежно від того, який середній бал атестатів і скільки коштував перший світський бал.
Оксана ТИШКО, абітурієнт факультету журналістики ЛНУ ім.І.Франка.