У четвер, 19 червня, в малій сесійній залі Буської райради під головуванням керівника Буської РДА Богдана Кичурчака відбулася робоча нарада з керівниками дошкільних навчальних Гринишина та його заступника Євгена Кичурчака відбулася закладів району, головами сільських, селищних та міської рад.
Для участі в обговоренні нагальних питань та проблем ДНЗ також запросили керівника відділу освіти Богдана Глуховецького, начальника Бродівського міжрайонного управління Головного управління держсанепідслужби у Львівській області Василя Шевчука, адже на контролі в санепідслужбі сьогодні знаходяться 13 дошкільних закладів нашого району. Проектна потужність цих дитсадочків становить 650 місць, проте наповнюваність 803 дитини, що становить123%. Найбільш перевантажені в Буську, Красному та Новому Милятині.
Також у своєму виступі В.Шевчук приділив особливу увагу організації харчування. Зокрема, зупинився на недоліках (за період 20132014р.), які найчастіше виявляються при здійсненні держсанепіднагляду: харчові продукти та сировина приймаються на харчоблок без належного маркування і товаросупровідних документів, які б підтверджували походження, якість та термін реалізації; порушуються правила зберігання, йдеться про товарне сусідство (готова продукція зберігається поряд із сирою); для харчування дітей використовується домашня консервація (помідори, огірки, квашена капуста), яку приносять батьки, що категорично забороняється вимогами санітарного законодавства; недостатня кількість кухонного інвентаря та технологічного обладнання (м'ясорубки, ножі, дошки); персонал харчоблоків не володіє правилами відбору та зберігання добових проб (на тарілках), порушуються терміни їхнього зберігання.
Окрім цих недоліків, начальник Бродівського міжрайонного управління держсанепідслужби особливо відзначив, що в одному із дошкільних закладів в холодильнику для харчових продуктів зберігалася відкрита, жива поліомієлітна вакцина. Це при тому, що медичний кабінет закладу не пристосований для проведення профілактичних щеплень.
Нехтують і правилами користування іграшками: не створені умови для їхнього миття, використовуються м'яконабивні іграшки при відсутності умов знезараення (стаціонарні чи переносні кварцові пристрої); порушується потоковість при пранні та видачі чистої білизни.
За словами В.Шевчука, вищевказані недоліки свідчать про низький рівень знань елементарних санітарних вимог, хоча згідно протоколів Буського районного відділення ДУ "ЛОЛЦ ДСЕС" персонал щорічно проходить навчання та здає заліки з програми санітарного мінімуму. На завершення виступу він запропонував створити при РДА комісію із відповідних служб для покращення роботи ДНЗ та вирішення їх проблем.
На нараді піднімали ще одне не менш важливе питання вартість харчування у садочках. Згідно Закону України "Про дошкільну освіту", батьки вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що не перевищує 50% у міській та 30% у сільській місцевості. Середня вартість становить від 10 до 12 грн на день на дитину. В реаліях все ж навпаки.
Приміром, в ДНЗ с.Н.Милятин вартість харчування становить 12 грн, з них 8 грн (66%) сплачують батьки, а 4 (34%) сільська рада. В ДНЗ с.Андріївка вартість становить 12 грн, з них 10 (83%) сплачують батьки, сільська рада 2 грн (17%). Для порівняння взяли приклад дитячого садочка з сусіднього Бродівського району, де вартість харчування однієї дитини на день становить 14 грн, з яких 7 грн сплачує міська рада та 7 батьки (?!). Виходить, що бродівські дошкільнята кращі, ними опікуються та дбають як батьки, так і міська влада, а надбужанські на плечах лише батьків.
Євген Кичурчак у своєму виступі зупинився на правилах дотримання постачальниками умов договору щодо продуктів харчування; перспективі відкриття нових груп і на виконанні прав дитини на здобуття дошкільної освіти в контексті вимог Закону України "Про електронний реєстр дітей дошкільного віку". Зазначив, що створення єдиної електронної бази даних реєстрації дітей в дошкільних навчальних закладах дозволить ефективніше контролювати кількість дітей, які перебувають у черзі до дитячого садка, та точніше прогнозувати наповнюваність дитсадків.
З цим погодилися усі присутні керівники ДНЗ, але, як з'ясувалося, в нашому районі не так вже й легко створити таку базу. Основна причина лише 20% дошкільних закладів району забезпечені комп'ютерною технікою та Інтернетом.
Інна ПАЛАМАР