Головна Політика Львівська обласна рада ухвалила заяву щодо виконання Закону України «Про забезпечення функціонування...

Львівська обласна рада ухвалила заяву щодо виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

Сьогодні, 4 грудня, депутати Львівської обласної ради прийняли заяву щодо виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

«Ми, депутати Львівської обласної ради, закликаємо Кабінет Міністрів України, Верховну Раду України, Президента України, державні адміністрації та місцеві ради та державні адміністрації забезпечити неухильне виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», окремі норми якого набувають чинності в січні 2021 року.

5 листопада 2020 року, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся з листом до органів місцевого самоврядування з проханням неухильно виконувати мовне законодавство та дотримуватись норм Закону України «Про забезпечення функціонування української як державної» (далі –  Закон). У листі зазначено, що мовою діяльності органів місцевого самоврядування, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей, документообігу та діловодства, є державна мова. Важливо сприяти громадянам України в опануванні державної мови, створювати умови для поліпшення якості викладання в закладах освіти, відкривати курси з вивчення української мови, у тому числі за професійним спрямуванням, підтримувати книговидання й книгорозповсюдження, заохочувати  заклади культури та мистецтва.

Також він зазначає, що, починаючи з 16 січня 2021 року, мовою обслуговування споживачів в Україні має бути державна мова. Відповідно до статті 30 Закону всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари та послуги українською мовою. Уповноважений із захисту державної мови закликав  забезпечити імплементацію цієї норми та мовного законодавства загалом на підприємствах, у торговельних мережах, в установах та організаціях комунальної форми власності.

Водночас у депутатів Львівської обласної ради викликає занепокоєння той факт, що окремі депутати від монобільшості партії «Слуга народу» у Верховній Раді України закликають бізнес не виконувати норми мовного закону, які вступлять в дію 16 січня 2021 року, і навіть виходити проти них на акції протесту. Ті ж  депутати від більшості в парламенті раніше вже намагались скасувати норми закону про навчання державною мовою в закладах освіти та загалом скасувати Закон.

Українська мова в Україні й надалі потребує захисту. Нагадаємо, що кілька місяців тому колишнього політв’язня путінського режиму Володимира Балуха жорстоко побили в Києві саме за вимогу звертатись до нього державною мовою.
Львівська обласна рада завжди виявляла свою чітку громадянську позицію щодо державної мови. Улипні 2020 року, коли у Верховній Раді України намагались прийняти в парламенті законопроєкт про русифікацію української освіти, депутати Львівської обласної ради провели виїзну позачергову сесію в Києві, на якій ухвалили заяву щодо захисту української мови.

Митрополит Андрей Шептицький писав, що «ті хто вважають українську мову за рідну, будуть становити український народ». І мова сьогодні об’єднує українців. Понад 80 відсотків громадян України об’єднані українською мовою, а стати на захист української мови – це завдання кожного відповідального депутата й українця.
Ми, депутати Львівської обласної ради, заявляємо, що  зробимо все, щоб забезпечити виконання Закону про державну мову і закликаємо це зробити й інші місцеві ради», – йдеться у зверненні.