Головна Політика Львівська облрада ухвалила заяву щодо антиукраїнських кроків органів місцевого самоврядування Республіки Польща

Львівська облрада ухвалила заяву щодо антиукраїнських кроків органів місцевого самоврядування Республіки Польща

У зв’язку з антиукраїнськими кроками органів місцевого самоврядування, зокрема міста Перемишль Підкарпатського воєводства Республіки Польща, Львівська обласна рада 5 грудня, прийняла відповідну заяву.

У заяві, зокрема, йдеться:

«З великим обуренням ми, депутати Львівської обласної ради, сприйняли повідомлення про те, що під час засідання Ради міста Перемишля Підкарпатського воєводства Республіки Польща 28 листопада 2019 року було прийнято рішення про ліквідацію вулиці Йосафата Коциловського і приєднання її до прилеглої вулиці Івана Снігурського.
15 листопада 2019 року  четверо депутатів міської ради Перемишля з партії «Разом для Перемишля» (колишня «Kukiz’15») та один депутат із партії «Громадянська коаліція» подали проєкт постанови про зміну назви вулиці блаженного єпископа Йосафата Коциловського на блаженного єпископа Григорія Хомишина.
Вулиця, завдовжки 70 метрів із двома будинками: Греко-католицький кафедральний собор Івана Хрестителя та Греко-католицька єпископська палата з консисторією, була створена в червні 2013 року владою міста Перемишля за ініціативи місцевих громад та греко-католицької курії. Метою її створення було зробити крок на шляху до нормалізації польсько-українських відносин в місті. Проте від самого початку свого існування вона стала об’єктом маніпуляцій історичними фактами і використовується для антиукраїнської пропаганди та локальних політичних ігор.
Після обрання представника партії «Kukiz’15» Войцеха Бакуна мером міста Перемишля, архієпископ Євген Попович, привітавши його з обранням, передав йому бажання української громади Перемишля залишити назву вулиці блаженного Йосафата Коциловського.

Натомість з боку окремих представників польських органів місцевого самоврядування Перемишля неодноразово лунали заяви про «колаборацію блаженного Йосафата Коциловського з нацистами», які не мають жодного логічного обґрунтування. Місцеві депутати, які виступили ініціаторами цього кроку, добре відомі антиукраїнською та проросійською позицією й виступами в російських ЗМІ у ролі «поборників бандерівщини».

На засідання міської ради Перемишля, де було прийнято це рішення, не було запрошено жодного представника Об’єднання українців у Польщі та Греко-католицької церкви. Депутат від партії «Разом для Перемишля», відомий своїми антиукраїнськими поглядами, один із авторів проєкту зміни назви вулиці АнджейЗапаловський, відверто проігнорував пропозиції щодо поглибленої дискусії з цього питання і наполягав на негайній потребі такого антиукраїнського кроку. Водночас його колега – співавтор зазначеного вище проєкту Мирослав Майковський («Разом для Перемишля») закликав всіх депутатів міста бути стриманими у висловлюваннях й не коментувати зміну назви вулиці в соцмережах, аби не допустити розголосу цього контроверсійного рішення.
Не були почуті і заяви окремих депутатів міської ради про те, що прийняття такого рішення на місцевому рівні, може спричинити загострення в польсько-українських відносинах. Попри інформацію голови засідання, що за проєктом стоїть не вся фракція чи коаліція фракцій, а лише група з п’ятьох людей, і саме тому ця чутлива тема вимагає додаткової поглибленої дискусії, рішення все ж таки було прийнято. Щоправда, не як перейменування вулиці на честь блаженного єпископа Григорія Хомишина, а як ліквідація вулиці в цілому, із подальшим її приєднанням до прилеглих вулиць.

Примітним є той факт, що цей недружній крок польських органів місцевого самоврядування став можливим навіть після того, як українська сторона надала згоду польській стороні на відновлення ексгумаційних робіт в Україні.
Саме тому ми, депутати Львівської обласної ради, засуджуємо такі кроки органів місцевого самоврядування міста Перемишля Підкарпатського воєводства Республіки Польща як дії, що не сприяють розвиткові двосторонніх відносин України та Польщі. Висловлюємо занепокоєння тим фактом, що польські політики з антиукраїнськими поглядами формують порядок денний для регіональних органів влади суміжної країни».