Головна Політика Про ремонт доріг та збереження пам’яток архітектури Бущини

Про ремонт доріг та збереження пам’яток архітектури Бущини

На нещодавньому засіданні колегії йшлося про стан автомобільних доріг у Буському районі (доповідали заступник керівника управління економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури Буської РДА Ольга Стець, директор Буськогорайавтодору Ярослав Ярема та в.о. начальника відділу державної автомобільної інспекції Буського РВ ГУМВС України у Львівській області Ярослав Марчишин), охорону пам’яток культурної спадщини (головний спеціаліст відділу культури та туризму Ігор Стефанюк), надання технічних завдань на виготовлення землевпорядних документів по Управлінню Держкомзему та відділу Держземагентства і реєстрацію земельних ділянок (начальник відділу Держземагентства Ганна Кузик), стан фінансово-бюджетної дисципліни в установах Буського району (завідувач сектору інспектування у Буському районі Золочівської міжрайонної держінспекції Оксана Лип’яніна).

Відкрив засідання голова Буської РДА Володимир Сай, наголосивши, що незабаром дороги загального користування повинні передати на баланс райдержадміністрацій, але, звичайно ж, у такому стані, як вони є зараз, ніхто їх не захоче брати, то ж доведеться доводити їх до ладу.  

Виступаючи, Ольга Стець зазначила, що загальна протяжність вулично-дорожньої мережі в районі – 591,5 км, з них – 38 км дороги державного значення, 238,9 км – місцевого, 314,6 км – комунальні. На обслуговуванні філії "Буськийрайавтодор" в межах району знаходиться 238,9 км доріг загального користування, – ці дороги з гравійним та щебеневим покриттям напрям на Балучин, Золочів, Грабову, Топорів, Тур’я, Переволочну та ін.

За січень-червень 2013 року за рахунок субвенцій з державного бюджету виконано робіт філією "Буськийрайавтодор", ТДВ "ШРБУ-65" та ПП "Валтасарбуд" по ремонту доріг комунальної власності на 574,6 тис грн у таких населених пунктах: Тур’я, Переволочна, Ожидів, Куткір, Милятин, Соколя, Топорів, Андріївка. На даний час розпочато роботи з поточного ремонту доріг комунальної власності в Боложинові та Гумниськах. З 1 липня вестимуться роботи в Утішкові, Чанижі, Яблунівці, Полтві, Соколівці, Кутах, Сторонибабах, Красному, Заводському та Буську. Всього на 2013 рік району на ремонт доріг комунальної власності визначено субвенції з державного бюджету – 2075,5 тис грн(1147,6 тис. грн та 927,9 тис. грн), з них 1411,4 тис грн – на капітальний ремонт, 664,1 тис. грн – на поточний.

Ярослав Ярема подав інформацію, що минулого року філією "Буськийрайавтодор" виконано робіт на 4 млн. 125 тис. грн, а цьогоріч – на 2,5 млн. грн. Почувши такі великі суми, можна сподіватись, що і дороги у нас нормальні. Якби ж то. А звідки ж ями? То ж голова РДА зобов’язав Я.Ярему повідомляти про їхню роботу. Найгірша ділянка дороги у Красному – від Утішківського повороту до моста через колію стоїть на балансі філії "Буськийрайавтодор", але ремонтувати її, виявляється, повинні ремонтники з Бродів. Подібна ситуація і з дорогою на Новосілки.

Задля зменшення навантаження на дороги у спекотну частину дня, якщо температура повітря сягатиме 28оС, заборонений рух вантаженого понад норму транспорту. Це повинні контролювати працівники державтоінспекції.

У своєму виступі Ігор Стефанюк зазначив, що на території нашого району є 121 пам’ятка культурної спадщини, з них 14 – історії, 8 – монументального мистецтва, 30 – археології (з яких Городище у Буську внесено до Держреєстру як пам’ятка національного значення) та 69 – архітектури та містобудування (з них 18 об’єктів – національного значення, 51 – місцевого). Серед усіх пам’яток 32 є дерев’яними сакральними спорудами.

Найціннішими є Олеський замок ХІV-ХVІІ ст., монастир капуцинів з келіями 1739 року в Олеську, де розміщено фондосховище Львівської галереї мистецтв, унікальна пам’ятка дерев’яної сакральної архітектури – одна з останніх в Україні церков т.зв. ротондного типу – церква св.Параскеви у Буську, 1708 року побудови. Захищена невеликими штучними валами церква св.Онуфрія, 1680 року, у побудові церкви св. Михаїла в с.Кути переплелись різні стилі дерев’яного сакрального зодчества, у церкві Вознесіння Господнього (1680р.) в с.Волиця-Деревлянська зберігається безцінний іконостас роботи Івана Рутковича.

Привертають увагу палац графа Бадені(ХІХ ст.), костел св.Станіслава(1780 р.), церква св.Миколая, створена за проектом одного з найвидатніших зодчих церковного будівництва Євгена Нагірного, ансамбль житлових будинків на площі Ринок, завдяки якому Буськ знаходиться в переліку історичних населених пунктів.

У кінці 2011 року було створено тимчасову робочу групу з перевірки стану збереження пам’яток дерев’яної сакральної архітектури. До неї ввійшли представники Управління охорони культурної спадщини ЛОДА, Буської РДА, РЕМу, МНС, МВС, СБУ, ЗМІ. Під час перевірки виявлено, що більшість дерев’яних сакральних споруд є в задовільному стані. Однак деякі, зокрема церкви св. Параскеви у Буську та св. Івана Богослова (ХVІІ ст.) в Боложинові, потребують негайного проведення протиаварійних робіт. 90% конструктивних елементів дзвіниці церкви св. Михаїла в Кутах, на жаль, уже не підлягають реставрації.

Критична ситуація із збереженням ще однієї пам’ятки національного значення – комплексу монастиря капуцинів в Олеську, – внаслідок великих снігопадів провалилася частина даху, на внутрішніх стінах утворилися вологі плями, місцями осипалася штукатурка. Атмосферні опади й далі безперешкодно потрапляють всередину приміщень, руйнуючи пам’ятку та загрожуючи безцінним експонатам, які зберігаються в ній.

У незадовільному технічному стані і палац графа Бадені, де не тільки побито вікна, а й викрадено цінні елементи інтер’єру. Щодо пам’ятника бійцям І Кінної армії в с.Хватів, то викрадені частину мідного покриття, демонтовано частину арматури навколо несучого каркасу, понищено гранітні плити, відсутнє освітлення.

Сьогодні готують документацію на внесення до Держреєстру нових пам’яток культурної спадщини, – це сакральні споруди в Кудирявцях, Петричах, Острівчику-Пильному та Русилові.

Лариса   ГАРАСИМІВ