Головна Політика Про життя в умовах війни

Про життя в умовах війни

Перший заступник голови ЛОДА відвідав з робочим візитом рідну Бущину. Побував в с.Задвір'я, де відзначали 100річчя з дня створення легіону Українських Січових Стрільців. Оглядаючи місцевий навчальновиховний комплекс, зазначив, що задоволений з модернізації школи, зокрема, ремонтом котельні. Адже внаслідок заміни системи опалення можна буде суттєво економити на використанні для обігріву газу. У Буську Й.Ситник прийняв громадян, які звернулись за допомогою у вирішенні як власних проблем (про фінансову допомогу на лікування дитини за кордоном), так і суспільних  йдеться про необхідність дієвого контролю за пасажирськими перевезеннями, дотриманням тарифів на проїзд тощо. Побував обласний очільник і на території палацу Бадені. За його словами, нині абсурдно сподіватись на виділення державних коштів для його реконструкції'.

Тому треба шукати потужного приватного інвестора. Ексклюзивне інтерв'ю Иосиф Ситник дав районному часопису "Воля народу".

Йшлося насамперед про важливі питання сьогодення, які стосуються загальноукраїнських проблем.

Формуємо загони оборони

Сформований та укомплектований за обласні кошти III батальйон територіальної оборони вже давно дислокується в зоні АТО. Додатково туди було направлено ще 120 бійців,  повідомив Й.Ситник.

До речі, днями в обласній раді розглянули проблемні питання 3 батальйону. Депутати звернуться до Міністра оборони України з приводу проведення ротації його військовослужбовців та забезпечення їх необхідною зброєю та технікою. Як зазначив голова постійної комісії з питань законності, дотримання прав людини та військових проблем Львівської обласної ради Олег Рісний, за результатами обговорення вирішили насамперед зосередитись на вирішенні питань постійної дислокації та юридичного статусу батальйону, на потребі проведення ротації військовослужбовців батальйону та наданні військовому формуванню приміщення, яке й буде використовуватись для ротації особового складу. Обласні обранці вважають доцільним і просять забезпечити на автошляхах Львівщини контроль за сполученням з місцями бойових дій для уникнення можливості потрапляння на територію області диверсійних груп із зони проведення АТО та несанкціонованим переміщенням зброї і боєприпасів.

Як зауважив Й.Ситник, у зв'язку з небезпекою терористичної діяльності виникла гостра потреба в охороні об'єктів життєдіяльності Львівщини (мости, залізничні переїзди, газові, нафтові, електромережі, підприємства оборонного значення, хлібозаводи тощо). Тому запропоновано створити у кожному районі загони оборони з окремою мобільною ротою охорони. Вони мали би бути на державному забезпеченні. Місцеві адміністрації мають визначити місце їх дислокації. Залучені військовозобов'язані приходитимуть на службу, як на роботу. Зброя зберігатиметься в окремому приміщенні, яке охоронятиметься, видаватиметься лише у випадку надзвичайних ситуацій. До комплектування таких формувань залучатимуть добровольців віком від 18 до 60 років, укладаючи з ними контракт на проходження військової служби в резерві. Ці підрозділи підпорядковуватимуться військовим комісарам та до участі в АТО не плануватимуться. їх основним завданням є розгортання та несення служби на блокпостах, боротьба з диверсійно-розвідувальними силами противника, підтримання безпеки та порядку в районі.

Через те, що ще є багато невирішених організаційних питань, поки що запропонована модель обговорюється серед військовиків.

З дорогами – проблеми

Цьогоріч вже в травні в області було розподілено кошти бюджету на ремонт доріг, тому замовники мали час, аби укласти з виконавцями договори підряду. I вже зараз половина коштів використана на ямковий ремонт,  наголосив Й.Ситник. Йдеться насамперед про місцеві шляхи сполучення, підготувати які до експлуатації в зимових умовах є усі підстави, єдина затримка  це помісячні призначення аж до грудня. Тому треба домовлятись з підрядником, аби працював в кредит.

Натомість досі не надійшло і3о млн. грн. з держбюджету на дороги державного значення. I зважаючи на проблеми державної скарбниці, а також необхідність фінансування в першу чергу заходів в АТО,  ймовірність отримання цих коштів мала,  каже перший заступник голови ОДА.

Щоб мати тепло

Як відомо, аби область не залишилась без тепла, нам треба зекономити третину енергоносіїв, в основному це газ, левову частку якого закуповуємо в Росії, яка веде неоголошену війну з Україною. А від агресора можна чекати будьчого, в т.ч. і припинення газопостачання.

Львівщина використовує за рік 1,9 млрд. куб. м газу, в т.ч. 1,1 млрд  населення. Як буде економити неприватний сектор, Й.Ситник деталізував наступним чином: об'єкти бюджетної сфери мають зменшити використання газу на 58%, теплоенергетики  3038%, промисловості  1930%. Необхідні організаційні заходи розроблені та впроваджуються. Йдеться про заміну котлів та встановлення ефективнішого обладнання, перехід на альтернативні види палива, вимкнення від споживання, зменшення температури обігріву. Школи, як відомо, збільшуватимуть канікули на час опалення, підприємства змінюватимуть графік роботи (скорочений день) тощо.

Ще зараз в область надійшло 29 млн грн. на заходи з енергозбереження. Тому той, хто має на відповідному етапі розроблені пропозиції, може з цього скористатись.

Треба економити

Заходи для економії газу громадяни Львівщини мають здійснити власноруч. I багато з них вже це зробили, утепливши стіни своїх будинків, замінивши вікна чи котли на енергозберігаючі або й перевівши опалення на дрова тощо. Маємо розуміти усю важливість проблеми, бо газовим управлінням, мабутьтаки, ліміти газу зменшать. А якщо не будемо економити, то тиск газу в мережі впаде, спрацьовуватиме аварійне відключення на ГРП. Тому економити мусимо.

Зі свого боку, облдержадміністрація звернулась до газовиків (а це все приватні компанії) з тим, аби суттєво зменшили тарифи при зміні газообладнання, які є дуже високими, особливо т.зв. зміна технічної документації, що не мотивує громадян до економії  обладнання дороге, та ще й дорога робота плюс зміни в документації.

З подібною вимогою,  каже Й.Ситник,  ми звернемось і до ПАТ "Львівобленерго".  Йдеться про заміну газових котлів на електричні, та проблеми, які з цим виникають (заміна лічильників, підсилення потужності мережі тощо).

Ціна на газ зростатиме

Перший заступник голови ЛОДА великі сподівання покладає на інформаційну кампанію. Маємо усі усвідомити, що ціна на газ щоразу зростатиме, і то суттєво. I для багатьох наших співгромадян газове опалення може стати недоступним. Тому треба приймати упереджуючі заходи (як енергозбереження, так і перехід на альтернативне опалення). Нині варто скористатись з обласної програми енергозбереження. Завдяки їй багато громадян утеплили фасади своїх будинків, замінили вікна чи обладнання. З бюджету їм компенсовано 2,3 млн грн. (у Буську за цією програмою працює, зокрема, КС "Вигода").

До речі, у вівторок питання, як Україні перезимувати, розглядав Уряд. Висока ймовірність (70%), що Росія може відключити нам газ. Тому українців заохочуватимуть купувати котли, які працюють не на газі  20% їх вартості компенсуватиме уряд.

Микола Іванців