Головна Політика Тільки творчість подолає авторитаризм

Тільки творчість подолає авторитаризм

Сьогодні Україна прощається з тоталітарною спадщиною, будуючи повноцінне громадянське суспільство. Авторитарний режим у державі створює несприятливі умови для розвитку всіх громадян. Особливо ж нестерпно почувають себе в такій системі творчі особистості, по яких боляче вдаряють різновиди регламенту та цензури. Суспільство в цілому теж програє: СРСР лише через адміністративне переслідування кібернетики безнадійно відстав у галузі обчислювальної техніки. Ось чому практична психологія творчості, наука про розкриття творчого потенціалу, першою з наук зайнялась вивченням механізмів тоталітарної ідеологи.

На початку 1990 років мені пощастило брати участь у дослідженнях провідних московських психологів, які стосувались особливостей авторитарного світогляду. Спробую коротко викласти тут деякі висновки з них.

По-перше, психологічною базою тоталітарного світогляду є віра в містичну особливість влади, ритуальність владних функцій, повноважень, особливий талант людей, наділених владою. Влада, начебто, має бути особливим чином позначеною, коронованою, а не з вулиці. З релігійної точки зору це означає порушення Першої Заповіді Божої, поклоніння ідолу.

По-друге, матеріальною базою авторитаризму є система всезагальної корупції, яка забезпечує функціонування авторитарної влади, підгодовуючи верхівку вкраденими внизу коштами. У нас вона успадкувала потворні особливості монголо-татарського іга, збирання данини. Природно, така практика суперечить Восьмій Заповіді Божій.

По-третє, будуючи новий суспільний лад, слід раз і назавжди відкинути сліпе схиляння перед владою, як чимось унікальним, таємничим, потойбічним. Менеджер, керівник – така ж людина, як і будь- який інший фахівець. Інакше гідра диктатури відновиться знову. Натомість даймо простір творчому потенціалу громади, вулиці, Майдану Творчість здатна відкривати нові обрії, долати всі перешкоди, їй невластивий страх.

Щоб переконатись в цьому, прогляньте знімки з Майдану талановитих і мужніх наших земляків, прочитайте ще раз сміливі публікації журналістів "Волі народу" за останні 3 місяці, або послухайте "Гімн Євромайдану" Ганни Грушицької, виконаний ще у січні 2014 року на віче у Буську, а опісля – на головному Майдані у столиці.

Богдан ЛИТВИН,
керівник Інтернет-центру
Буської бібліотеки