Головна Свято Такі вечорниці лише у нас в Надбужжі

Такі вечорниці лише у нас в Надбужжі

  Вже другий рік поспіль 9 грудня працівники культури нашого району збираються на "Українські вечорниці", які з давніх-давен були і залишаються улюбленими зимовими вечірніми розвагами. Того дня в приміщенні Буського районного Народного дому на вечорницях панували веселощі, спів та жарт.
    Організував це святкове дійство відділ культури та туризму Буської райдержадміністрації (кер.Людмила Ціхоцька) за участю творчих колективів з народних домів Буська (кер. Ганна Грушицька), Ожидова (Марія Коза), Куткора (Марія Майба), Йосипівки (Ольга Ковальчук), Яблунівки (Оксана Піджарко), Купча (Галина Павлик), Побужан (Марія Гродзевич), Красного (Марія Глова), Н.Милятина (Дарія Мельник), Новосілок (Євген Магач), Закомар’я (Марія Діжак), Острова (Юлія Луковська), Верблян (Марія Чучман), Гумниськ (Ірина Леськів), Журатина (Зеновій Подолюк), Ракобовтів (Оксана Мороз), Ріпнова (Євген Штрайхер), Старого Милятина (Петро Лось), Теребежів (Галина Борщ), Цикова (Ірина Нестер), Чучманів-Гумниських (Емілія Литвин). На вечорницях були сільські голови від цих громад, депутат райради Ігор Іваськів, керівник Зразкової студії народного танцю "Нові зірки" Мар’яна Зеленська, надбужанський фехтувальник, срібний призер параолімпійських ігор у Лондоні Антон Дацко.
    Ведуча свята Любов Огороднік зустрічала гостей в українському національному строї, а ті, в свою чергу, прийшли у вишитих сорочках, а дехто мав й великі барвисті хустки на плечах. Усе дійство проходило в святково прибраній українськими рушниками залі, стіни були прикрашені вишитими гладдю сорочками 72-річної майстрині з Гумниськ Ольги Кіркової та приватною колекцією сорочок Людмили Ціхоцької. Інтер’єр зали нагадував селянську хату, в яку зійшлось чимало надбужанських гостей, небайдужих до української обрядовості та культури, аби поспівати, повеселитися, послухати легенди і, звичайно ж, поласувати українськими стравами – варениками, грибним банушем, пампухами, калачами, маківниками. До речі, усі страви були в глиняних мисках та глечиках, розставлених на вишитих скатертинах.
    Присутні свята стали учасниками різноманітних парубоцьких забав, обряду "кусання калити", цікавих сценок та ігор. А скільки того вечора прозвучало гуморесок! Та й виступи давно відомих надбужанцям баби Параски та баби Палажки (Марія Смолінська та Світлана Захаревич) з с.Купча викликали шквал емоцій та сміху. Не відстали від них в даруванні веселого настрою та чудового відпочинку і бабці з Н.Милятина – Марися та Гандзя (Дарія Мельник та Тамара Лебідь), заспівавши з жіночим вокальним ансамблем (кер. М.Сирота) жартівливу пісню. Ото сміху було!
    Виступи творчих колективів тісно перепліталися цікавими розповідями Люби Огороднік про українські традиції та обряди, зокрема про виникнення та види українських вечорниць та досвіток. У кожного своя доля, а це означає, що у кожного і своя вишиванка, свій неповторний узор. Про ставлення до вишитої сорочки, блузки, значення її в житті людини, різновид та призначення  української вишивки розповіла директор дитячої районної бібліотеки Галина Гораль.
    Вишитий український рушник з давніх-давен символізував не тільки естетичні смаки, він був своєрідною візиткою, а точніше – обличчям оселі певної місцевості. Такою оригінальною, своєрідною візиткою села Гумниська є вишивка гладдю. Звідки походить вона походить, що символізує, розповіла Ольга Кіркова. Лунали на дійстві й українські народні пісні.
    На завершення свята усі висловили щиру подяку організаторам дійства за чудово проведений час, можливість познайомитись із народною традицією, зокрема Василь Федоришин з Побужан (Асоціація інвалідів) подарував усім гостям пісню у власному виконанні.
    Вечорниці – це кілька годин повного занурення в українські традиції, це дуже цікава й неординарна подія, яка подобається різним поколінням людей – від малого до великого, це веселе і колоритне дійство, жарти і сміх.
    Інна ПАЛАМАР
Знімок Василя КОЛОМІЙЦЯ