Головна Свято Учні школи імені Маркіяна Шашкевича вшанували пам’ять свого покровителя

Учні школи імені Маркіяна Шашкевича вшанували пам’ять свого покровителя

6 листопада відбулись урочистості з нагоди дня народження Маркіяна Шашкевича. Цього дня 209 років тому у родині сільського священика побачив світ найстарший із семи дітей Маркіян.

Поезію Шашкевича переклали на понад 15 мов, а вклад  видатного письменника у розвиток Української Держави неможливо переоцінити.

Вшанувати постать Маркіяна Шашкевича покладанням квітів до його пам’ятника сьогодні зібрались учні 34-ої школи, що носить його ім’я, а разом із ними викладачі Франкового університету та музичного коледжу імені Станіслава Людкевича.

Долучився до урочистостей і заступник голови Львівської ОДА  Іван Собко.

«Згадуючи сьогодні Маркіяна Шашкевича, ми маємо дуже добре усвідомити для себе одну річ – завдяки йому і таким, як він, ми з вами сьогодні вільно спілкуємося рідною українською мовою. Провідник національного відродження, громадський діяч, письменник-новатор, священик – Шашкевич більше всього прагнув правди, освіти і прогресу. Та, на жаль, як і більшість геніїв свого часу, замість належного визнання та підтримки – за життя зазнав чимало переслідувань та осуджень. Маркіян Шашкевич помер молодим, йому було лише 31. Але, незважаючи на це, він увійшов в історію України як реформатор, письменник-новатор, прогресивний громадський та релігійний діяч. Пам’ятаймо і шануймо ж його ім’я», – акцентував Іван Собко.

Наприкінці життя Шашкевич  втратив зір та слух, а помер у нужді й нестатках від туберкульозу. За життя молодий священик створив перший шкільний підручник українською мовою на Галичині, перекладав на українську різні твори та аналізував історичні події.

Найбільше відомостей про непересічну постать Маркіяна Шашкевича можна почерпнути у Музеї-заповіднику Маркіяна Шашкевича у його рідному селі Підлисся, на Золочівщині. У музеї показано умови, в яких проходило дитинство Шашкевича,  розміщено збережені до нашого часу його особисті речі. Велику цінність становлять автографи поезій Шашкевича, документи, примірники рідкісних видань.

«Львів’яни, аби не виїжджати із міста, можуть відвідати Музей-заповідник «Русалка Дністрова» на вул Коперника, 36. Музей створено у дзвінниці Святодухівської церкви, на якій є унікальний годинник, встановлений гетьманом Іваном Виговським у Скиті Манявському, і перевезений до Святодухівської дзвінниці в кінці ХVІІІ ст. Експонати музею висвітлюють громадську, дослідницьку, літературну, видавничу діяльність Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича, Якова Головацького. Особливий інтерес становлять рідкісні видання “Русалки Дністрової”, – розповіла заступник директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Тетяна Плугатор.

Також в області діють 4 громадські музеї, присвячені діяльності отця Маркіяна Шашкевича: Народний музей-садиба Маркіяна Шашкевича (с. Нестаничі, Радехівський р-н), Народний музей отця Маркіяна Шашкевича (с. Новосілки, Буський р-н.), Народний музей отця Маркіяна Шашкевича в селі Деревня (с. Деревня, Жовківський р-н), Музей Маркіяна Шашкевича (с. Дуліби, Стрийський р-н).

Учні школи імені Маркіяна Шашкевича вшанували пам'ять свого покровителя

Учні школи імені Маркіяна Шашкевича вшанували пам'ять свого покровителя

Учні школи імені Маркіяна Шашкевича вшанували пам'ять свого покровителя

Учні школи імені Маркіяна Шашкевича вшанували пам'ять свого покровителя

Учні школи імені Маркіяна Шашкевича вшанували пам'ять свого покровителя