Головна Цікаво Несолодкі проблеми цукрового діабету

Несолодкі проблеми цукрового діабету

1206

14 листопада – Всесвітній день боротьби із цукровим діабетом – недуги, яка набула ознак "неінфекційної епідемії" і увійшла до трійки захворювань (атеросклероз, рак і цукровий діабет), що найчастіше спричиняють інвалідність та смертність. На сьогодні у світі зареєстровано близько 200 млн випадків, проте реальна кількість хворих практично у 2 рази більша, оскільки чимало людей й не підозрюють про наявність в них цієї хвороби. У нашому районі на обліку перебуває 756 осіб та 8 дітей (віком до 14 років). Тож про небезпечність   цукрового діабету – у розмові з лікарем-ендокринологом Сергієм Смірновим.

Цукрова хвороба з гірким присмаком

Актуальність проблеми зумовлена масштабністю розповсюдження цукрового діабету. Це захворювання характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові і може виникнути у будь-якому віці і на все життя. Воно супроводжується порушенням всіх видів обміну – вуглеводного, жирового, білкового, вітамінного, мінерального. При цьому з часом порушується функція не тільки острівцевого апарату підшлункової залози, але майже всіх систем і органів – нирок, печінки, серцево-судинної системи, органів травлення та ін.

Розрізняють два типи цукрового діабету – інсулінозалежний (І  тип) та інсулінонезалежний (ІІ  тип). При першому типі для компенсації порушень обміну обов'язково потрібно застосовувати інсулін, при другому – достатньо обмежитися дієтою та приймати цукрознижуючі препарати.

У районі, на жаль, кількість інсулінозалежних щороку зростає. У 2012 р. таких на обліку було 117, цього – 150.

Програма є – грошей немає

З 2009 року діє Державна цільова програма "Цукровий діабет". Одним з її пунктів є забезпечення безкоштовно всіх хворих інсуліном високої якості та високоефективними пероральними цукрознижувальними препаратами. На практиці хворі отримують інсулін централізовано, а на таблетки виписуємо пільгові рецепти.

Цьогоріч в районній лікарні критична ситуація із забезпеченням пільговими медикаментами. Через брак коштів практично з липня перестали виписувати на них рецепти. Загалом на 1 листопада лікарня витратила 91 тисячу 227 гривень на їх проплату. Спочатку виписували пільгові рецепти із 50% знижкою у будь-який день, коли приходив пацієнт, згодом, аби зекономити та на довше "розтягнути" кошти, вирішили виписували лише в перший тиждень місяця, потім лише 2 -3 дні (можна лише уявити, який був ажіотаж. Авт.).

З одного боку намагалися бодай таким чином допомогти людям, а з другого – виникло чимало проблем. Спостерігалась неприємна тенденція. Здебільшого це стосується пенсіонерів, які не завжди спроможні за свій рахунок купувати життєво необхідні препарати. Вони почали практикувати зниження дози прийому цукрознижуючих таблеток. Хочу наголосити, що при постійно високій концентрації глюкози у крові виникає загроза розвитку хронічних ускладнень. Проте, якщо люди будуть систематично та в повному обсязі забезпечені необхідними медпрепаратами, то всі негативні наслідки можна попередити.

Хворобу краще попередити

Сьогодні всім необхідно зрозуміти і запам'ятати – діабет потребує уваги до себе. Можна на деякий час закрити очі на таку необхідність, але тоді хвороба змусить займатися не безболісною профілактикою, а дороговартісним і не завжди успішним лікуванням. Наголошу, що основними факторами ризику виникнення цукрового діабету є спадковість, надмірна вага тіла, переїдання, зловживання солодким, різні інфекції, атеросклероз, подагра, захворювання підшлункової залози, інших ендокринних органів, печінки та ін. Тож, не будьте байдужими до свого здоров'я, контролюйте рівень цукру в крові, аби захистити себе від непоправних наслідків.

Інна  ПАЛАМАР