Актуальне питання підняв на сесії районної ради депутат Богдан Глова, озвучивши депутатське звернення на ім’я начальника ГУМВС у Львівській області О. В. Рудяка. Публікуємо його дослівно:
– Доводжу до Вашого відома, що останнім часом у Львівській області, а зокрема у Львові, зросла кількість афер, що стосуються надання кредитів громадянам. У чисельних рекламних оголошеннях, опублікованих в обласних ЗМІ під назвою "ГРОШІ", у більшості випадків іде мова про "фірми", які взагалі не можуть займатися фінансовими операціями, оскільки не мають ліцензії Держфінпослуг, а здійснюють лише посередницькі послуги переважно з накопичення коштів клієнта та формування так званої бази клієнтів. Проте людей вводять в оману, гарантуючи їм отримання кредиту у найкоротші строки. До мене, як до голови постійної депутатської комісії Буської районної ради з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, законності, роботи з правоохоронними і контролюючими органами, ЗМІ та органами місцевого самоврядування, жителі району звертаються ще з березня цього року. Так, жителю с.Андріївка п.Миколі приватне підприємство "Б.А.Н.К. ЮЕЙ" у місті Львові гарантувало надання кредиту після сплати усіх внесків. Проте, сплативши не одну тисячу усіх зазначених згідно угоди внесків, житель Андріївки кредит так і не отримав.
Як вдалося з’ясувати, людям пропонують підписати основну угоду, після чого ознайомлюють з додатками до угоди, де справді, за словами постраждалих, ідеться про короткі терміни отримання кредиту. Після цього людину відправляють в касу сплачувати кошти за усі послуги, вартість яких при позиці 100 тисяч гривень складає до 10000 гривень.
Після оплати усіх послуг клієнту пропонують підписати додаток, який на вигляд такий самий, як той, з яким клієнт ознайомлювався напередодні. Як правило, уже не читаючи повторно цього додатку, людина його підписує і попадає у "петлю", оскільки сам зміст додатку кардинально інший, де уже нічого не нагадує про зазначені попередньо строки надання кредиту.
У випадку з "Б.А.Н.К.ЮЕЙ", яке ані до банку, ані до кредитної спілки немає жодного відношення, у ст. 7 основного договору зазначено, що усі підписані Додатки до цього Договору є невід’ємними його складовими частинами і у випадку виникнення розбіжностей між цим Договором та Додатком №2 сторони повинні дотримуватись положень Додатку №2. А уже у Додатку №2 описана сама процедура, де зазначається, що послуги, які є предметом Договору, надаються шляхом формування спілки клієнтів. Клієнт зобов’язується сплачувати Загальний або Мінімальний платіж не пізніше 15 числа кожного місяця і аж через 120 днів з дати підписання Договору Компанія має повідомити його про дату Видачі коштів. Та і тут не зазначено чи навіть після 120 днів чемно сплачених внесків саме цьому клієнту буде видано кредит?
Відповідь на це питання дає стаття Додатку під назвою "Процес отримання Товару", де вказано: "Коли коштів є достатньо у відповідності до ст. 1 Договору, Компанія організовує видачу коштів. Після вчасної чергової проплати Загального або Мінімального внеску Клієнт набуває право приймати участь у найближчій Видачі коштів". Тобто, тільки право. А згадувана ст.1 Договору складається лише з одного речення: "Предметом договору є надання Компанією за рахунок Клієнта системи послуг, спрямованих на придбання клієнтом товару…".
Тобто, ні про яку реальну позику не йдеться. І остаточно це все розвінчує п.9 вищезазначеної ст.4, в якому вказано: "В процесі отримання позики перевага надається Клієнту, який оформив заяву з найбільшою сумою внеску".
Що це все означає? Людина чотири місяці чемно сплачує усі внески, після чого її щойно повідомляють про дату видачі кредиту, яка також може бути зміщена в часі, а коли клієнт, витримавши навіть усі ці умови, приходить в зазначений день отримувати кредит, йому повідомляють, що його заява не є з найбільшою сумою внеску і кредит отримав хтось інший, хто ніби сплачував максимальні платежі. Для цього і придумані Загальні або Мінімальні платежі.
Звісно, будь-хто має право на розірвання будь-якого власноручно підписаного договору. Але і таке передбачено Додатком. Згідно ст. 8 під назвою "Розірвання Договору" у п. 2 зазначено: "При розірванні Договору Компанія не відшкодовує Клієнту сплачені ним Гарантійний платіж, Внесок, 3 (три) чистих внески та Адміністративні витрати ні за яких умов". Тобто, тут вжито не просто твердження "не відшкодовує", а наголошується, що ні за яких умов.
Можна, звісно, іти до суду, але згідно ст.6 основного договору вказано, що у випадку неможливості врегулювання спору шляхом переговорів сторони передають даний спір на розгляд суду за місцезнаходженням Компанії. А зареєстрована Компанія в м.Ужгород. Хоча є і випадки реєстрації подібних Компаній в Луганську, Донецьку та інших віддалених містах України. Тобто, практично ніхто з подібних "фірм", які діють у Львові, у цьому місті незареєстрований.
Прості люди, враховуючи масовану дезінформацію та шахрайство з додатками до договорів, повіривши у добропорядність так званих кредиторів, просто попадають у петлю кредитної мафії, віддавши пройдисвітам останні заощадження і взамін не отримавши нічого. Кількість обдурених у Львівській області простих людей іде на сотні, які уже не знають, де шукати допомоги.
Враховуючи вищевикладене, прошу взяти до уваги дане звернення і все ж оперативно пропрацювати дане питання, використовуючи власні надані законом повноваження. Власне бачення щодо розв’язання цієї проблеми Всеукраїнського масштабу прошу направити також Буській районній раді.
Богдан Глова також додав, що, на його думку, в цьому випадку фактично колишні наперсточники перейшли в юридичну площину, вчиняючи шахрайство шляхом підписання офіційних угод.
Звернення депутата на сесії районної ради було підтримано одноголосно.
Ірина ГАЄВСЬКА