Головна Політика На Львівщині триває курс на об’єднання: вибори підтискають

На Львівщині триває курс на об’єднання: вибори підтискають

Через те, що Буський район залишається єдиним, хто ще досі не подав перспективного плану об'єднання територіальних громад, Львівська область може не отримати обіцяні 141 млн. грн з державного фонду регіонального розвитку.  У району ще є можливість до 1 червня подати свій план. Про це під час наради-обговорення у Буську заявив керівник Офісу реформ у Львівській області Орест Матвіїшин.

   У п'ятницю, 22 травня у сесійній залі Буської районної ради за участю керівників районної ради та адміністрації, голів сільських та селищних рад, представників громадськості та ЗМІ, відбулася чергова нарада-обговорення формування перспективного плану об'єднання територіальних громад району. На зустріч завітали керівник Офісу реформ у Львівській області Орест Матвіїшин та експерт офісу Андріан Фітьо.  Забігаючи наперед, зазначу, що протягом двох годин сільським головам пояснювали закон про добровільне об'єднання громад, який, мовляв, дозволить провести укрупнення не заради самого процесу, а щоб вивести нову територіальну одиницю на вищий рівень. Передусім йдеться про соціально-економічний розвиток території, який би дозволяв громаді бути більш самодостатньою. Разом з тим закон декларує, що доступність та якість публічних послуг в об’єднаній громаді не має бути гіршою, ніж до об’єднання.

Об'єднаним громадам обіцяють гроші

  Держава готова підтримати територіальні громади, які погодяться на добровільне об’єднання. Зокрема, об’єднаним громадам обіцяють надавати субвенції на формування відповідної інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади. Однак найбільш вагомим досягненням буде надання бюджетної автономії об’єднаним територіальним громадам. Зокрема, такі громади самостійно формуватимуть бюджети, скоротяться терміни виконання платіжних доручень у казначейській службі, тощо. Також об’єднані громади зможуть отримувати прямо з центрального бюджету освітні та медичні субвенції. Однак цей фінансовий заклик до об'єднання не знайшов підтримки серед присутніх у залі. Адже чи зможе об’єднана громада забезпечити себе всіма необхідними послугами, а саме: мати лікарню, пожежну частину, приміщення для казначейства та інших обов’язкових структур?

Замість сільських голів – староста

  Згідно Закону «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачається нова посадова особа місцевого самоврядування — староста. Його обиратимуть на термін повноважень місцевої ради в усіх населених пунктах об’єднаної громади, за винятком адміністративних центрів. Сам механізм обрання старости наразі законодавчо не врегульовано. Тому старосту зможуть обирати як на місцевих виборах, так і в місцевих радах. А основними функціями старост будуть: представництво інтересів жителів села чи селища у виконавчих органах місцевої ради; сприяння жителям села чи селища у підготовці документів, які подають до органу місцевого самоврядування; участь у розробці бюджету; напрацювання пропозицій з питань діяльності на відповідній території. Крім того, староста за посадою буде членом виконкому відповідної місцевої ради. 

До виборів – з реформою?

   За словами керівника Офісу реформ у Львівській області Ореста Матвіїшина, об’єднання громад відбуватиметься в два етапи. На першому – протягом місяця має бути сформовано перспективний план об’єднання територіальних громад. На другому етапі відбуватиметься, власне, об’єднання, яке через тривалість процедур розтягнеться на термін від двох до шести місяців. Тобто до 25 жовтня цього року коли мають відбутися місцеві вибори. В тому числі це стосуватиметься об’єднаних громад, де обиратимуть міського, селищного чи сільського голову, який буде спільним для всіх населених пунктів, що увійдуть в укрупнені громади. 
  Голови сіл та селищ Буського району висловили свою думку – вони проти таких методів ведення реформи. «Ми “за” реформи, але не такі, які відбуваються протягом 2-3 місяців. Ми розуміємо, що до виборів владі треба швидко зробити “нарізку” територій, тому зараз відбуваються не добровільне об'єднання, а скоріш примусове. Тільки на Бущині, яку хочуть “поділити” на три громади, чимало освітян можуть бути звільнені. Вже не кажучи про працівників культури, бібліотекарів. Треба побудувати дороги, створити інфраструктуру, а тоді проводити реформу».
   За дві години обговорення було почуто чимало думок і позицій. Спірні питання залишаються відкритими. Тому представники Офісу реформ закликали присутніх голів сільських та селищних рад звертатися до офісу за організаційною та інформаційною допомогою у питаннях створення територіальної основи місцевого самоврядування.
/Буський медіа портал/

ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ПОСЛУХАТИ ЗАПИСИ ОБГОВОРЕННЯ КЛАЦНІТЬ НА НИЖНІ ПОСИЛАННЯ

Виступ керівника Офісу реформ у Львівській області Ореста Матвіїшина
https://soundcloud.com/buskiy-portal/sxxohn6ywlq3

Свою думку з приводу об'єднання висловив голова Буської районної ради Володимир Замроз https://soundcloud.com/buskiy-portal/mp3 
  
Ожидівський сільський голова Олександра Шах про своє бачення об'єднання https://soundcloud.com/buskiy-portal/mp3-1