Найбільш поширеним джерелом питного водопостачання у Буському районі є шахтні колодязі (в народі називають криниці) та індивідуальні свердловини. У районі нараховується 8861 криниця, з яких 22 громадського користування.
Як інформує «Буський портал» завідувач Буського районного лабораторного відділення СЕС Анатолій ГРАБАР, відповідно до ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» власники колодязів чи каптажів зобов’язані щорічно проводити їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію. Після кожного ремонту або чищення слід проводити дезінфекцію споруд та знезараження питної води, а також лабораторні дослідження її безпечності та якості.
Важливість даного питання полягає в тому, що тільки 5-7% населення Буського району отримує воду від централізованих джерел питного водопостачання.
Потрібно пам’ятати, що вода може бути одним із факторів передачі небезпечних інфекційних хвороб, в першу чергу кишкових, а також хвороб, спільних для людей і тварин, які передаються мишевидними гризунами – туляремії, лептоспірозу та інших. Тому важливо регулярно дбати про якість води шахтних колодязів. Інфікування води в шахтних колодязях збудниками інфекційних хвороб може відбутися при потраплянні до них виділень хворих і бактеріоносіїв, а саме:
– при просочуванні у воду колодязя господарсько-побутових стічних вод, побутових вод при пранні білизни, вмісту вбиралень, вигрібних ям тощо;
– при потраплянні в колодязі трупів гризунів чи інших тварин, які ймовірно є хворими чи переносниками різних інфекцій;
– при внесенні патогенних збудників у воду через відра, які використовуються для забору води.
Внаслідок дощів ризик інфікування води в шахтних колодязях збудниками інфекційних хвороб зростає, разом з дощовими водами до колодязів потрапляють забруднені господарсько-побутові стічні води, у тому числі з вбиралень та вигрібних ям.
Знезараження питної води створює надійний бар'єр на шляху передачі збудників інфекційних хвороб водним шляхом, чим забезпечується епідемічна безпека при споживанні води.
Колодязьна вода, що використовується для питних потреб, повинна бути епідемічно безпечною (не містити бактеріального забруднення), не шкідливою за хімічним складом та приємною за органолептичними (смаковими) властивостями.
В даний час, одним з питань над яким працює Буське лабораторне відділення є лабораторних досліджень питної води та проведення профілактичної дезінфекції води в колодязях. Наші фахівці хочуть достукатись до кожного мешканця Буського району і зробити заходи по знезаражуванні питної криничної води. Розпочато роботу в наступних сіл: с.Кізлів, с.Утішків, с.Ракобовти. Складено 46 угод по знезаражуваню питної води. Планується провести заходи по смт.Красне, м. Буськ та інших населених пунктів району.
Всім бажаючим слід звертатись до Буського лабораторного відділення Бродівського МРВ ЛД Державної установи «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України», який знаходиться за адресою: м. Буськ, вул. Грушевського,1, телефон: 3-00-92 Лабораторне відділення має ліцензію МОЗ України АЕ № 197936 від 30.05.13 на медичну практику. Виконання наведених робіт та послуг здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2003 року №1351 «Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби» (із змінами, внесеним згідно з Постановами КМУ від 11.05.2006 №662 та від 17.10.2007 №1235).
Платна послуга по профілактичній дезінфекції води в колодязях: за одну обробку складає – 7,47грн. лабораторний контроль безпечності питної криничної води – 82,90 грн.
Піклуйтесь про своє здоров’я – пильнуйте за утриманням колодязя з якого споживаєте воду і прилеглою до нього територією!