Головна Духовне Магія писанки

Магія писанки

У ці дні у районному Народному домі відбуваються різноманітні передсвяткові заходи. Цікавою є виставка "Великодній візерунок". Тут представлені великодні старовинні рушнички з 26 сільських рад району. Всі вони різняться барвами, узорами, розмірами, але несуть нам одну інформацію – згадку про настання світлого свята Великодня. А ще про секрети писанкарства восьмикласникам Буської першої школи оповіла директор Народного дому с.Циків Ірина Нестер.

Для майбутньої писанки най­краще підійде біле свіже яйце з твердою шкаралупою. Щоб видути його вміст, треба зробити цвяшком два отвори – один із гострого кінця, а другий (ширший) – із тупого. На майстер-класі писанки розмальову­вали на сирих та варених яйцях.

Обравши візерунок, контур ма­люнка наносимо олівцем, а можна й відразу пи­сачком. На­бираємо у нього віск, розтоплюємо на свічці і малюємо орнамент, поєднуючи символи родю­чості, щас­ливого життя, кохання, миру і злагоди в родині тощо. Так, наприклад, гілка смереки символізує кохання, а сосни, верби – здоров'я, листочки дуба та калини – сили і витривалості.

Після того як воском нанесено візерунок і заліплено дірочки вос­ком, занурюємо яйце у жовту або іншу світлу фарбу. Вона має бути теплою, щоб яйце добре зафарбу­валось. А фарби наносимо від світлого до темного, і варто  пам'я­тати, що зелений і червоний кольори  "не люблять один одного", то ж якщо на узорі є обидва, то зелений наносимо наприкінці сірничком і тільки там, де він має бути.

Після кожного занурення яйця у колір промокаємо його ле­генько серветкою. Згодом наносимо інші елементи орнамента і фарбуємо в іншому барвнику. Уже в кінці роз­пису яйце занурюємо у чорний чи коричневий барвник – це тло.

Щоб зняти віск, потрібно яйце  нагріти. В домашніх умовах це можна зробити над електричною  плитою чи маленьким газом. Ми ж на майстер-класі це робили над свічкою. Проте яйце потрібно тримати не над вогнем, а збоку, щоб не закоптилось, бо чорні смуги нічим не вивести. Перед тим слід пробити віск у  дірочках, щоб при нагріванні не трісло яйце. Як віск на узорі нагріється і розтопиться, ле­генько витираємо його ганчіркою. Готову писанку можна полаку­вати, щоб надовше збереглись фарби і підвісити за ниточку.

Отож писанки потрібно писати на домашніх яйцях воском: утворю­ється тріада – на живому, живим, для живих. Говорять, якщо ж писанка розбилася під час писання, то її творець подумав про щось недобре, а коли після певного часу, це означає, що вона себе вже вичерпала, ви­конала свою місію.

Лариса  ГАРАСИМІВ