Головна Право Діти на дорозі

Діти на дорозі

Влітку діти менше перебувають під контролем батьків. Це зрозуміло, адже в перших канікули, а другим треба завершити безліч справ, щоб піти у відпустку. Але щоб дитяча самостійність не призвела до біди на дорогах, за відпочинковий період пропонуємо пригадати основні правила поведінки дітей.

У жодному випадку не вибігайте на проїжджу частину дороги раптово, не переконавшись у безпеці. Оскільки такі дії є неочікуваними для водія і він технічно неспроможний негайно зупинити автомобіль (навіть при невеликій швидкості руху гальмівний шлях автомобіля становить 10-12 метрів).

Переходити дорогу потрібно по пішохідних переходах на зелений сигнал світлофора при повній зупинці транспортних засобів в обох рядах, щоб пішохода водії бачили. На позаміських дорогах, де відсутні пішохідні переходи, дорогу переходять, коли не має автотранспорту, або відстань його руху досить безпечна; перед початком руху подивіться спочатку ліворуч, потім праворуч, переконавшись у безпеці, розпочинайте рух; переходити дорогу потрібно прямо, тобто впоперек, а не по діагоналі. Переходячи дорогу прямо, ви скорочуєте шлях і використовуєте менше часу.

На зупинці громадського транспорту стійте подалі від краю проїжджої частини дороги, щоб не створювати перешкод при під'їзді транспорту. Перебуваючи в салоні громадського транспорту, зручно влаштуйтеся та тримайтеся за поручні, щоб у разі гальмування автобуса чи тролейбуса не впасти і не вдаритися та заздалегідь  готуйтеся до виходу.

Дорослим і батькам потрібно слідкувати за поведінкою малолітніх дітей і не допускати їхній самостійний вихід на проїжджу частину. Дітей краще взяти за руку, або йти дещо попереду них.  Запам'ятайте, що в процесі дорожнього руху небезпечно відволікатися на розмови з друзями чи розмовляти по телефону, або просто йти, замислившись. Не усвідомлюючи своїх дій, можна вийти на дорогу, якою в цей час рухається автомобіль і потрапити в автопригоду.

Не дозволяється влаштовувати ігри поблизу проїжджих частин доріг, їздити на роликах чи сноубордах. Незначна помилка – і можна опинитися на дорозі поруч з  автомобілями, а це небезпечно. Такі розваги краще проводити на спортмайданчиках, у парках, де немає руху транспортних засобів.

Будьте пильними! Коли зелений сигнал світлофора дозволяє рух одночасно і водіям, і пішоходам, то переваги в русі мають пішоходи. При відсутності пішохідного  переходу переходити дорогу потрібно у два етапи. Дійшовши до середини – зупинитися, переконатися у безпеці і вже потім продовжувати рух. Велосипедистам дозволяється рух по дорозі на відстані біля 1 метра від краю дороги, щоб не створювати перешкод у русі транспортних засобів.

Умійте передбачати ситуацію. Будьте уважні та готові до несподіваного виїзду автомобіля із під'їздів, або інших закритих та малооглядових місць. Категорично забороняється зупинятися та відволікатися на розмови на залізничній колії. Це небезпечно! Вирушаючи в дорогу, дослухайтеся до порад дорослих: "Будьте обережні на дорозі!"

Дотримуйтеся Правил дорожнього руху. Пам'ятайте! Вони можуть врятувати життя!

Ярослав МАРЧИШИН,
в.о. начальника ВДАІ Буського РВ ГУМВС України у Львівській області, капітан міліції